avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Activitate RazvanG91

Activitate RazvanG91

Buna ziua,
Am o problema cu E-mag, mai exact cu furnizorul lor de service, Depanero. Am achizitionat in urma cu doi ani un laptop de la ei la care expira garantia pe data de 23.11.2018. Saptamana trecuta, lcd-ul brusc nu a mai redat imagine. Am mers cu laptopul la E-mag unde din start am primit raspunsuri de genul " e un defect mecanic sigur nu intra in garantie" ...la insistentele mele au acceptat sa trimita produsul spre Depanero, cu mentiunea ca sigur si de acolo o sa primesc acelasi raspuns. Speram totusi ca cei de acolo o sa fie mai ok. M-au sunat astazi de la Depanero sa imi spuna faptul ca am pe carcasa laptopului o ciupitura si ca tastatura e deformata si ca din acest motiv ei imi dau refuz de garantie. Ciupitura respectiva de care vorbesc ei e pe laptop de mai mult de un an de zile , timp in care laptopul a mai fost la ei in garantie de doua ori pentru hard disk defect si de fiecare data au facut reparatia fara a se lega de ciupitura. Acum ca e un defect cu lcd brusc au observat acea ciupitura, care oricum e insesizabila si nu are nici o legatura cu defectul. Le-am raspuns ca o sa ma adresez OPC si o sa merg si la un alt service autorizat sa imi faca o fisa a produsului si sa stabileasca daca ciupitura are legatura cu defectiunea. Acum intrebarea mea este daca s-a mai lovit cineva de astfel de probleme? Cum imi recomandati sa merg mai departe si ce pasi ar trebui sa urmez?
Multumesc frumos !
Răspuns la discuția Blocare roti profi
Revin cu un feedback pe aceasta tema dupa o discutie cu agenti de la Politia Romana. Conform spuselor lor, este ilegala blocarea rotilor si ar trebui sa nu se achite aceste taxe de deblocare si sa se apeleze la politie. Pot sa afiseze orice, asta nu inseamna ca daca afisezi ceva gata poti face ce vrei. Au zis ca aceasi situatie e si cu parcarile cu CF unde chiar daca e proprietate privata, daca vine cineva si iti ocupa locul nu ai dreptul sa ii blochezi masina. Din ce mi-au zis, conform legislatiei, nici ei nu au ce sa faca in aceste cazuri.
Răspuns la discuția Blocare roti profi
Revin cu un feedback pe aceasta tema dupa o discutie cu agenti de la Politia Romana. Conform spuselor lor, este ilegala blocarea rotilor si ar trebui sa nu se achite aceste taxe de deblocare si sa se apeleze la politie. Pot sa afiseze orice, asta nu inseamna ca daca afisezi ceva gata poti face ce vrei. Au zis ca aceasi situatie e si cu parcarile cu CF unde chiar daca e proprietate privata, daca vine cineva si iti ocupa locul nu ai dreptul sa ii blochezi masina. Din ce mi-au zis, conform legislatiei, nici ei nu au ce sa faca in aceste cazuri.
Răspuns la discuția Amenda geamuri față cu folii
Salut,
Imi cer scuze nu prea intru aici pe site si nu stiam ca am intrebare. Am avut proces dar din pacate am pierdut. Judecatoarea a motivat ca aveam nevoie de o omologare separata pe geamuri chiar daca am facut RAR cand am inmatriculat. Din ce am observat eu in timpul procesului e destul de subiectiva treaba si daca reusesti sa o convingi pe judecatoare ai avea ceva sanse sa scapi. Plata amenzii nu e o problema, daca dai in judecata si castigi ti se va returna amenda platita.
Răspuns la discuția Apel sentinta cod rutier
Multumesc pentru lamuriri !
Răspuns la discuția Apel sentinta cod rutier
Multumesc frumos pentru raspuns.
Buna ziua,
Am avut un proces civil pe o speta din codul rutier. Ieri a fost termenul la care s-a judecat si am vazut pe site-ul curtii de apel la care apartine judecatoria unde a fost procesul ca plangerea mea a fost respinsa. Intrebarea mea este daca stiti cam in cat timp se publica hotararea? ( deocamdata pot doar sa vad verdictul fara a putea sa vad motivarea) Cele treizeci de zile pentru apel incep de ieri din momentul de cand a aparut pe site verdictul sau din momentul in care primesc motivarea? Care este calea de atac ? Se judeca tot la aceasi judecatorie sau la Curtea de Apel ?
Multumesc,
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
M-am exprimat gresit atunci, imi cer scuze. Un avocat care sa fie dispus sa preia un caz a carui desfasurare se bazeaza in mare parte pe codul rutier.
Buna ziua,
As avea nevoie de un avocat specializat in codul rutier care sa poata sa preia un dosar cu urmatorul termen de judecata in 23.11.2017 la Dej. Mentionez ca pot sa ofer transport din Bistrita sau din Cluj-Napoca deci pot fi avocati si din aceste doua orase. Daca ma puteti ajuta cu o recomandare sau daca cineva vrea sa ma contacteze sa discutam detaliile dosarului dupa care sa luam o decizie impreuna despre inceperea sau neinceperea unei colaborari as fi foarte recunoscator.
Am inteles. Chestia e ca el conducea un tir si m-a agatat cu un suport de biciclete, suport cu care mi-a spart geamul si mi-a rupt oglinda, dar el nu a avut nici un fel de paguba. Nu cred ca a solicitat de la asigurator repararea daunelor. De aici si prezumtia mea ca el nu ar trebui sa aiba nici un interes in aceasta cauza. Va multumesc frumos pentru raspunsuri si pentru rabdare. Daca gasesc si eu un avocat care dupa o analiza a dosarului considera ca are sanse sa castige si ii platesc onorariul eu pot sa solicit cheltuieli de judecata in cazul in care castig cauza?