avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate gams

Activitate gams

Buna seara,
Pentru ca m-am aparat cand am fost jignita, seful a dorit sa imi dau demisia, iar eu nu am vrut.
Asadar m-a mutat in alt birou, fara computer (nu mai pot sa fac ce scrie in fisa postului fara calculator), iar acum mi-a trantit niste carti in fata ca sa invat detalii tehnice ale produselor pe care le comercializam pentru o evaluare viitoare (probabil cauta prin orice cale sa imi faca rau).
Cum ma poate concedia? Trebuie sa imi dea preaviz? De ce doreste evaluarea? Ca sa spuna ca nu corespund fisei postului? Desi in fisa postului nu mi se cer detalii tehnice.
Mi-a notat intarziere de 5 minute in condica de prezenta pe care le-am recuperat, are vreun motiv intemeiat sau are probleme la cap?
Nu imi poate desfiinta postul pentru ca asta ar insemna ca nimeni din birou sa nu imi preia munca (din cate stiu), ceea ce nu se poate, suntem mai multi care facem acelasi lucru, dar pe posturi diferite.
Nu doresc sa imi dau demisia, dar as vrea sa stiu ce poate el sa faca pentru a ma da afara.
De asemenea as dori sa stiu daca nu sunt trecute niciunde bonurile de masa pe care ni le acorda, poate sa aleaga sa nu mi le mai dea? Le primesc pe cardul de bonuri, este singura dovada cum ca le primeam pana acum.
Va multumesc!
Buna seara,
Care este procedura prin care se cere concediu medical pentru a efectua kinetoterapie? Stiu ca trebuie solicitata o adeverinta de la locul de munca, cum fac dovada ca am solicitat-o daca seful nu doreste sa imi inregistreze cererea?
Lucrez de 6 luni, perioada nedeterminata, norma intreaga, am dreptul la concediu medical?
Cum se plateste concediul medical daca acesta se suprapune cu zile de concediu de odihna sau zile de sarbatori legale (Pasti)? Se anuleaza concediul de odihna pe care l-am solicitat?
Multumesc!
Buna dimineata,

Este obligata o sala de fitness sa aiba sala inchisa in zilele de sarbatori legale, cum ar fi 15 august, Sf Andrei, 24 ianuarie etc? (Nu ma refer aici la Pasti si Craciun)
De la contabilitate ni s-a spus ca e neaparat sa o inchidem pe 15, ceea ce am si facut, dar clientii ne-au sarit in cap.
Care este solutia ca sa putem tine sala deschisa doar 8 ore (cate 4 ore pt fiecare angajat, dar platiti dublu)?
Buna ziua, situatia sta in felul următor. Am comandat doua dulapuri care nu erau pe stoc de la un lanț de magazine din Ro, Dedeman. Daca nu am voie sa zic numele, rog moderatorii sa stearga. S-a facut comanda in magazin, mi s-a dat termenul de 40 zile calendaristice pt livrare, desi pe site e 33 zile calendaristice. Au trecut cele 40 de zile, dulapurile nu au venit, la magazin au zis ca sigur nu vor veni in următoarele doua săptămâni pt ca nu le vede in următoarea tura de produse. Ce e de facut in afara de a renunta la ele si sa primesc avansul înapoi? Le vreau, dar vreau sa plătească si ei pt inconveniente, nu doar eu! Astept sfaturi! Multumesc!
Nu inteleg de ce cel mult o condamnare cu suspendare. Cu ce il doare pe el?
Sunteti printre putinele persoane care a adus vorba de condamnare cu executare, pana si avocatul mi-a spus ca la asa ceva nici sa nu sper... Pacat. Banii oricum nu sper sa ii primesc, desi in cativa ani s-au tot adunat...
Si nu inteleg de ce atata pesimism pe avocatii astia, chiar nu se gaseste unul care sa lupte pana in panzele albe pentru copii? Eu sunt convinsa ca daca si-ar da interesul, toti parintii care nu au grija de copii ar ajunge la inchisoare.
Chiar daca legile sunt facute sa fie interpretate, se pare ca in cazurile acestea legile tin cu infractorii, iar avocatii doar isi iau banii sa faca niste hartii...
Am un avocat care m-a ajutat pana cand am depus plangerea de abandon.
Care este in continuare procedura? Am inteles ca avocatul pana aici si-a facut treaba, politistul de la sectie a ramas sa cerceteze si sa faca o propunere. Insa politistul este destul de subiectiv si a incercat sa ma convinga sa renunt la plangere, a spus ca ar trebui ca mama sa imi cresc singura copilul. Cum ma dezavantajeaza subiectivismul acestuia?
Ar trebui sa deleg avocatul sa verifice dosarul ca sa nu ma trezesc ca din propunere devine o solutie si totul se termina prost?
Sau cum stie avocatul cand sa intervina?
Imi pare rau daca m-am exprimat gresit, dar asta e ceea ce am inteles eu din cate am discutat cu diverse persoane care spuneau ca sunt in domeniu.
Ma intreb oare ce fac parintii singuri care nu dispun de banii necesari pt a apela la un avocat...
Buna ziua, va rog mult sa ma ajutati cu aceasta problema.
A fost facuta plangerea pentru abandon de familie, insa datele de contact ale tatalui nu sunt cunoscute, stim doar ca este intr-o alta tara (stim care).
S-au dat numerele de telefon ale parintilor, dar acestia refuza sa colaboreze.
Ce se intampla in continuare? Cel care se ocupa de plangere tot trage de mine sa ii dau un nr de tel, dar nu am.
Care este procedura? Nu ar trebui sa se faca cumva legatura in tara respectiva sa se afle ceva? Se da in urmarire respectivul?
Daca a lucrat cu contract pana acum, dar si l-a desfacut cand a aflat ca am demarat actiunea pentru a nu plati pensia de intretinere, se ia in considerare rea intentia?
Va rog sa ma lamuriti daca puteti.
Multumesc!
Buna ziua,
Cunosc un domn, fost pensionar pe caz de boala, 56 ani, care va fi dat afara din casa in care a locuit pana acum (la concubina lui). A avut pensie de boala, dar a ajuns la gradul 2 parca si acum i-au taiat-o de tot. Cred ca are diabet, nu am intrat in detalii. Nu poate beneficia de pensie de batranete avand in vedere varsta si nici de anticipata.
Asadar nu va avea unde locui in scurt timp, iar pensia nu o mai are. El lucreaza deja, insa nu are suficienti bani ca sa isi ia o chirie.

Unde pot sa il trimit sa beneficieze de ajutor social (daca mai exista) si de o locuinta sociala cu chirie mai mica? Sau ce fel de ajutor ii poate acorda statul?

Eu nu imi permit financiar sa il ajut pe o perioada lunga de timp. Mentionez ca domnul locuieste in Timisoara.

Va multumesc anticipat pentru ajutor!

P.S. Rog moderatorul sa schimbe categoria daca nu am incadrat bine subiectul.
Buna seaara,

Ca inseamna mai exact sa faci dovada cautarii unui loc de munca atunci cand esti somer?
Poate fi dovada un print screen a aplicarilor de pe site-urile cu oferte de locuri de munca?

Buna seara, revin cu o problema cu care m-am confruntat pe data de 13, ironic.
2 benzi, prima obligatoriu dreapta, a doua oligatoriu stanga. Eu eram incadrat pe banda 1 pentru dreapta, iar soferita de pe banda 2, desi avea obligatoriu stanga, a luat-o dreapta si m-a acrosat.
Nu s-a oprit, a virat brusc stanga si a plecat. Am mers sa declar accidentul.
Am declarat la politie nr de inmatriculare, dar eu imi aminteam ca masina era rosie, desi era gri (martorul din spate era cu masina rosie, de aici incurcatura), dar eu stiam clar nr de inmatriculare pe care l-am si declarat la 112, dar cu mentiunea ca era un VW rosu, desi era un opel gri. Dupa nr de inmatriculare s-a constatat un opel gri, eu am ramas confuza, iar agentul a cautat si cu alta cifra, care era un VW gri, iar un alt politist m-a "sfatuit" sa scriu ambele nr de inmatriculare in declaratie. Am mers in zona accidentului sa caut camere, am vazut accidentul pe video (fara a vedea insa numerele), masina era gri, am vb cu martorul care sustinea ca era un opel gri cu numere de CS. dar nu stia nr de inmatriculare.
Asa ca eu am declarat la politie doua numere de inmatriculare inainte sa vb cu martorul (greseala mea).
Ulterior am vazut masina in zona accidentului, am aflat ca pe acolo lucreaza doamna. A chemat-o la declaratie, a declarat ca nu era in zona la momentul accidentului.
Deci declaratia mea cu cele doua numere (difera doar o cifra, un nr are 5 in continut, celalalt are 6), faptul ca am scris ca era masina gri, martorul a declarat opel gri cu nr de CS, dar nu am vrut sa il rog altceva ;) , si proba video in care se vad masinile, coliziunea, frana mea brusca, plus martoul din spatele meu cu logan rosu, acestea sunt probele.
Doamna nu recunoaste, probabil i se retinea permisul pt ca nu a declarat accidentul, plus ca avea obligatoriu stanga si a facut dreapta.
Care sunt sansele ca eu sa castig si sa imi repar masina?
Mentionez ca zgarieturile mele sunt in stanga fata (bara plus putin far si langa el), iar doamna are deasupra rotii vopseaua sarita. Pe zgarieturile mele sunt urme negre, cred ca m-a acrosat cu roata, iar vopseaua ei sarita ma gandeam ca poate este de altundeva. Maine se vor vedea ambele masini sa se constate.
Ce ma sfatuiti in acest caz? Doamna are in toate colturile lovituri sau zgarieturi, sa ma leg de acestea sa se constate daca are drept de circulatie? Insa si eu am luat cu spatele zilele trecute un copac la parcare si sunt foarte putin zgariat.
Ce sanse de castig sunt? Sunt suficiente probele?
a multumesc anticipat pentru orice ajutor.
Cu stima