avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1816 soluții astăzi
Forum Activitate gravity01

Activitate gravity01

Emitentul adica primaria care asa cum am spus mai sus, ne-au spus ca trebuie mers catre judecata
Buna ziua, pe titlul de proprietate pentru impartirea pamantului mostenit s-a facut o greseala la un prenume, o persoana a fost trecuta cu prenume gresit, in loc de Mariana a fost trecuta Maria. Aveti idee cum se poate rezolva aceasta problema? Cei de la primarie ne-au comunicat ca trebuie mers in judecata.
Multumesc
Ma "obliga" in ghilimele, daca doresc sa continui activitatea. Scuze de exprimare. Eu doresc sa continui activitatea dar nu imi pot permite sa platesc cartea de munca aproape cat un salariu minim lunar pentru ca atat fac eu pe luna

Cornel Vasile a scris:

Va obliga sa platiti contributiile pentru 8 ore ???

Buna seara,
Pana in luna Decembrie am fost angajat la o companie (livrare de mancare) cu contract pe 2 ore, eu lucram part-time 3-4 ore/zi pentru ca nu puteam mai mult. Din luna Ianuarie au schimbat regulamentul si ne obliga sa ne facem contract la 8 ore, am posibilitatea si pe 4 ore, dar, Doar daca sunt angajat in alta parte sau student. Eu momentan nu am gasit un alt loc de munca part time si vreau sa stiu daca legal au voie sa ne oblige sa platim cartea de munca la 8 ore fara sa ne angajeze si pe 4 ore. Eu unu nu fac abuz asa cum faceau alti curieri cu contract pe 1-2 ore si lucrau 10ore zi de zi, pot dovedi prin raportul de ore lucrate si pur si simplu este imposibil pentru mine sa lucrez mai mult de 4 ore. La 8 ore ar insemna sa vin cu bani de acasa pentru carte de munca.

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Glovo nu trimit banii angajatilor
Este contract individual pentru o fractiune de norma de 2 ore/zi. Acest contract este semnat cu o firma SRL (Partenera) ce detine codul caen pentru curierat. Cu glovo nu am semnat un contract, totul a fost pe platforma cu email, nume si numar de telefon ca mai apoi am fost la sediu pentru o sedinta informativa.
Răspuns la discuția Glovo nu trimit banii angajatilor
Da, sunt angajat de catre o firma partenera cu care lucreaza glovo, este SRL cu codul caen 5320. Fiecare SRL cu acest cod caen poate angajeaza curieri de la Glovo si alte companii ce se ocupa cu aceasta activitate pentru minim 2 ore si cu salariu lunar brut de 560 lei. Aici mai intervine ca Glovo sau firma partenera nu ne "obliga" sa lucram 2 ore pe zi, putem presta cat dorim si in ce zile dorim. Voi lasa o poza cu o parte din contract aici : [ link extern ]
Buna ziua, sunt curier la Glovo si am de primit o suma de 485 lei pentru cursele facute. Glovo mi-au blocat bani pentru ca nu am "achitat" geanta lor, la angajare mi s-a spus ca se vor retine 120 lei timp de 3 luni (40 lei pe luna) direct din bani de curse ca si garantia gentii. Eu sunt ok cu asta doar nu stiu cum de au ajuns ei la suma de 485 pentru geanta. Inca nu am fost la sediu sa discut cu ei dar vreau sa stiu daca in cazul in care nu primesc restul de bani ce trebuie sa fac pe cale legala, unde as putea reclama aceasta problema, ce drepturi am ? Nu este o suma mare dar totusi este o suma si stiu ca Glovo este o firma serioasa...
Buna ziua, imi cer scuze daca mai exista aceasta intrebare dar nu am stiut sa fac research. Intrebarea mea este, se poate vinde online prin intermediul unui SRL ce il detine un prieten/membru familie? Eu nu am firma si as dori sa stiu daca este o ilegalitate prin a vinde, a plati TVA si alte costuri ce le suporta firma.
Sau, exista vreun cost anual/lunar pentru Intreprindere individuala in vanzari online, inafara de TVA ?
Buna ziua, am fost in jysk sa cumpar o mobila si un angajat mi-a schimbat bonul fiscal fara ca eu sa stiu asta. Bonul pentru acea mobila a fost elimitat la casa ca mai apoi a intervenit agajatul ce ma ajutat sa scot mobila din depozitul lor si a bagat pretextul ca bonul trebuie stampilat la el in birou, toate bune si frumoase pana ce am ajuns acasa si am vazut ca mobila nu corespunde celei pe care am achizitionat-o, am fost inapoi in magazin si caserita mi-a spus ca bonul nu corespunde cu articolul pe care l-am cumparat si nu se poate returna, pe langa toate astea bonul era din Luna a 12-a 2017, eu am cumparat mobila in 24 ian 2018. Ce as putea face?
tgeorgescu a scris:

Ceea ce stim sigur e ca pe profit trebuie platit impozit.

Aici trebuie dat un exemplu, sa zicem ca eu inchiriez o casa/apartament timp de un weekend si pe acel weekend voi fi platit cu 200-300 lei prin intermediul AirBnB (acesti banii ii voi declara la ANAF), omul care a venit la mine in casa decide sa dea un party si sa-mi distruga casa ca mai apoi sa plece la el in tara fara ca eu sa stiu nimic.
ANAF-ul ce va face in acest caz ? Unde este profitul meu, poate eu voi iesi pe minus cu foarte multi bani si ANAF-ul va trai fericit ca mi-a impozitat mie cei 16% din suma de 200-300 lei si nu-i impoziteaza pe barosanii care se joaca cu vilele prin comuna Buzescu.