avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Activitate robert333

Activitate robert333

da. plata se va face pe un abonament de mai multe sedinte ... da, sediul social al firmei va fi adresa din buletin ..iar punctul de lucru va mobil deoarece nu am sala de antrenament.( adica in diverse locuri) nu unul singur..... si in astfel de cazuri imi trebuie casa de marcat?.. daca da unde trebuie sa o inregistrez?
Doresc sa infiintez o scoala de dans ( srl)..da stiu.. ca ong si etc.. dar eu din diverse motive legate de viitor doresc sa fie srl.
deci : o scoala de dans(srl)... daca incepe prima sesiune de cursuri, unde se predau cursuri de dans la persoane fizice si mi se platesc cursurile de catre cursanti... eu va trebui sa am casa de marcat sa le dau si bon.... s-au ajunge doar daca le tai chitanta?... deci mai pe scurt... ajunge chitantierul sau sunt obligat sa am casa de marcat chiar daca voi folosi acea casa de ex pt 25 de bonuri de casa odata la 6 saptamani
multumesc pt raspuns dar ....nu asta era intrebarea...
Doresc sa infiintez un srl unde sediul social sa fie la locuinta mea personala. Problema este ca a fost pusa ipoteca pe locuinta (in 2005) eu contractand un inprumut ( prin notar)de la o persoana fizica. Banii i-am restituit dar ipoteca a ramas pt ca pers nu a mai venit sa o anulam si e plecat de cativa ani in strainatate . intrebare: se poate face un contract de comodat pt viitorul srl pe locuinta mea grevata de aceasta ipoteca ?
Răspuns la discuția testament
multumesc pt raspuns
Discuție testament
sunt eu cu sotia si avem o casa. daca de exemplu eu fac un testament in care se specifica ca orice bun al meu mobil si imobil(cota parte din imobil) deci...tot ce am eu pe numele meu... la moartea mea sa treaca automat pe sotie. si sotia mea face si ea un asemenea act cu mentiunea ca tot ce este in posesia ei la decesul ei sa ami revina mie. pana aici cred ca e clar. intrebarea este daca avem 2 astfel de testamente facute la notar ... la moartea unuia dintre noi mai trebuie facauta succesiune? s-au intra in vigoare testamentele?
multumesc pt raspuns
speta pe scurt: eu, fratele meu ,tata si mama stateam intr-o casa care era inpartita in cote egale intre tata si fratele lui(50-50%)jumatate de casa statea nelocuita si nu o folosea nimeni.iar noi locuiam in cealalta jumatate tata, mama si 2 copii.. dupa ce a murit tata se face succesiunea , unde copii(deja majori) renunta la partea lor din casa in favoarea mamei. apoi eu cumpar jumateatea de imobil de la unchiul meu si in momentul de fata casa este 50% pe numele meu si 50% pe mama. mentionez ca mama sta cu mine si fratele meu e plecat. verbal a renuntat la orice pretentii asupra casei.dar cu cumnata mea e alta treaba si eu cu mama vrem se ne asiguram... intrebarea este:daca mama face testament in care ami lasa mie partea ei de casa..va putea fi atacat acel testament? s-au varianta mai sigura ar fi un contract de vanzare cumparare cu uzufruct intre mine si mama ? care e varianta cu care nimeni nu va mai putea pretinde ceva cota din casa dupa moartea mamei?
pe scurt: am o casa pe numele meu. in 2003 am luat cu inprumut suma de 5000e. cu ipoteca pe casa mea ( acte legale facute la notar.termenul de restituire era de 5 ani. acte facute in 3 exemplare( notar,eu si el)
dupa 18 luni am achitat integral inprumutul dar(notarul din localitate fiind plecat in concediu)persoana de la care am inprumutat banii a spus ca nu mai e nevoie de notar( eu nu stiam) a luat banii si mi-a predat exemplarul lui din actul facut la notar.
azi in 2018 dupa 15 ani de la achitarea inprumutului avand nevoie de un extras cf am obsv ca casa inca mai e sub ipoteca.
am mers la notar sa o anulez si a spus ca nu se poate doar daca vine si persoana care mi-a dat banii s-au daca face o declaratie la un notar in care recunoaste ca a primit banii.
pe el nu al cunosteam prea bine .am incepul sa al caut dar s-a mutat din localitate si dupa cate am aflat acum e prin spania s-au italia.
pana in momentul de fata nu a introdus nici dupa 15 ani pretentii asupra casei.. dar daca eu nu dau de el..casa va ramane vesnic sub ipoteca??? NU SE POATE ANULA IPOTECA AVAND ASUPRA MEA AMBELE EXEMPLARE DIN CONTRACTUL DE IMPRUMUT??? asta nu atesta faptul ca l-am restituit? ce pot sa fac mai exact pentru a clarifica situatia?

orice notar intreb ami raspunde acelasi lucru... TREBUIE SA FIE PERSOANA DE FATA!
dar nu e corect! daca acea persoana vrea sa imi faca un rau pur si simplu nu se prezinta la notar pt a recupera banii si asa ami tine bunul meu in valoare de 50-60000 vesnic sub ipoteca??
cu drepturile mele cum ramane?? cum pot sa al fac sa vina la notar avand actul de la notar si al lui si al meu si martorul care atesta ca i-am restituit banii...nu pot sa cred ca exista legi in care depind doar de faptul ca celalalt VREA S-AU NU VREA SA SE PREZINTE LA NOTAR!
nu am nici o solutie?? nu al pot da in judecata??
Discuție anulare ipoteca
pe scurt: am o casa pe numele meu. in 2006 am luat cu inprumut suma de 5000e. cu ipoteca pe casa mea ( acte legale facute la notar.termenul de restituire era de 5 ani. acte facute in 3 exemplare( notar,eu si el)
dupa 18 luni am achitat integral inprumutul dar(notarul din localitate fiind plecat in concediu)persoana de la care am inprumutat banii a spus ca nu mai e nevoie de notar( eu nu stiam) a luat banii si mi-a predat exemplarul lui din actul facut la notar.
azi in 2017 dupa 11 ani de la achitarea inprumutului avand nevoie de un extras cf am obsv ca casa inca mai e sub ipoteca.am mers la notar sa o anulez si a spus ca nu se poate doar daca vine si persoana care mi-a dat banii s-au daca face o declaratie la un notar in care recunoaste ca a primit banii.
pe el nu al cunosteam prea bine .am incepul sa al caut dar s-a mutat din localitate si dupa cate stiu e prin spania s-au italia. pana in momentul de fata nu a introdus nici dupa 11 ani pretentii asupra casei.. dar daca eu nu dau de el..casa va ramane vesnic sub ipoteca??? NU SE POATE ANULA IPOTECA AVAND ASUPRA MEA AMBELE EXEMPLARE DIN CONTRACTUL DE IMPRUMUT??? asta nu atesta faptul ca l-am restituit? ce pot sa fac mai exact pentru a clarifica situatia?