avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Activitate MihalacheF

Activitate MihalacheF

Buna Ziua,
As dori sa lucrez in paralel cu job-ul actual la un alt loc de munca .Mentionez ca urmatorul contract o sa fie part time (o sa fiu curier uber eats)
As vrea sa stiu daca angajatourul actual poate sa afle de celalalt loc de munca la plata salariului sau prin diverse cai ( interogare revisal)
De altfel,apreciez recomandari in plus de care ar trebui sa tin cont

Multumesc,
Cand m-am angajat ROI-ul era altfel . Ulterior,acum 3 luni s-a schimbat si lumea a fost instiintata prin e-mail.
ROI-ul e afisat in camera unde ne desfasuram activitatea.
Poate avea valoare juridica daca este in engleza?
Multumesc
Buna Ziua.
Lucrez intr-o multinationala.In camera unde ne desfasuram activitatea muncii regulamentul de ordine interioara este afisat in limba engleza fara sa aiba o traducere in limba romana.
Pot dispozitiile din acesta sa produca vreun efect juridic ?

Multumesc
Buna ziua,
Vreau sa renunt la calitatea de membru al unui partid care aparent nu mai are datele de contact pe net dar inca mai apare ca inregistrat si nu radiat pe site-ul:

[ link extern ]

As dori sa stiu ce proceduri trebuie sa urmez pentru a renunta la calitatea de membru al unui partid care aparent nu poate fi contactat.

1.Ce pot sa fac ca macar sa arat ca nu am vrut sa mai fiu membru al partidului . Din ce-am inteles,e suficient sa dau un mail la adresa de contact si va reprezenta o dovada pe viitor ca am iesit din partid,desi nu prea inteleg cum


Va multumesc mult,
Buna ziua,

Vreau sa mentionez ca nu am fost prinsi in flagrat.Stateam pur si simplu ca oamenii in parc,vorbeam,iar dintr-o data un echipaj de jandarmerie ne-a cerut sa ne legitimam
Buna ziua,
Recent,eu cu un prieten am fost prins la un control de rutina de catre jandarmi in felul urmator.Eu cu o tigareta ce continea 0,2 verde iar dansu cu 0,2 in stantiol.Am fost dusi la sectie,fotografiati si amprentati.
Cunoscand un avocat,l-am sunat pe el cat timp am fost la sectie si mi-a recomandat sa "refuz orice declaratie" si "Sa nu semnez nimic" ceea ce amandoi am facut.
Jandarmii ne spusese-ra sa spunem ca noi am achizitionat acceea substanta de la o persoana necunoscuta.Noi am refuzat sa declaram ceva.

Intrebarea mea este urmatoarea:
Lucrurile pot sa se complice daca am refuzat sa declaram ceva?
Avem intentia de a ne lua un avocat
Inca ceva.
Peste o luna voi pleca in Anglia in vacanta.Daca primesc citatia pentru a ma prezenta atunci,iar eu chiar nu pot si il anunt pe procuror de circumstante,si ii voi spune ca voi putea imediat dupa ce ma intorc,voi primi mandat sa fiu adus cu forta?

Multumesc
Buna ziua,
As dori sa stiu daca se poate dpdv legal ca fostul angajator sa spuna viitorului angajator la un eventual background screening ca am fost cercetat disciplinar.
Multumesc.
Multumesc mult!
Este o intrebare:
Angajatorul poate sa faca un background screening doar daca il instiinteaza pe candidat?
cu alte cuvinte,angajatorul poate sa faca asta doar daca sunt eu de'acord sau doar daca ma instiinteaza?