avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1316 soluții astăzi
Forum Activitate AleSimona

Activitate AleSimona

multumesc!
martie 1963
Buna ziua
La ce varsta se poate iesi la pensia anticipata si cati ani lucrati trebuie sa aiba(e vorba de o femeie, poate difera)?
Răspuns la discuția tutela exclusiva
Chiar daca m-am recasatorit, locuiesc cu copilul meu si cu parintii mei, acestia fiind bolnavi. Sotul meu actual nu locuieste cu noi. Tatal copilului este plecat in Italia de 1 an. In tot timpul asta a venit de acolo o singura data sa vada copilul si asta pentru 2 zile. Pensia alimentara o plateste in prezent(doar 300 lei pe luna), dar are o restanta de aproximativ 8000 lei pentru care ne-am judecat si a primit o pedeapsa cu executare. Nu il cauta pe copil nici macar telefonic, iar din cauza aceasta copilul s-a dezobisnuit complet de el si refuza sa vorbeasca despre el. Eu vreau sa obtin tutela exclusiva pentru ca am posibilitati sa lucrez in strainatate(tratamentele parintilor costa destul de mult si in tara nu mi le permit) si vreau sa iau copilul cu mine si stiu ca daca avem autoritatea parinteasca la comun nu pot sa scot copilul din tara fara procura de la tatal lui, procura pe care mi-o refuza. Multumesc!
Buna ziua. Daca m-am recasatorit, pot sa obtin tutela exclusiva a copilului meu din prima casatorie?
Fostul sot este obligat prin sentinta definiva la plata pensiei alimentare pe luna in curs plus din urma restante neplatite, aproximativ 8000 lei. Am depus plangere penala la politie, dosarul a ajuns in prezent in instanta, dar fostul sot a lichidat la locul de munca si a plecat in Italia. Ce sa fac? Mai pot recupera cei 8000 lei de la el? Va mai continua procesul daca el a plecat? Si il mai pot obliga in vreun fel sa plateasca pensia copilului pe luna in curs? El va lucra acolo nu stiu daca pe baza de contract sau la negru. Multumesc!
Buna
traiesc in concubinaj cu un barbat. Acesta a inceput sa fie destul de dur cu baiatul meu din prima casatorie,fara stirea mea evident, iar copilul(are 4 ani) la un moment dat a refuzat sa mai vina acasa pe motiv ca ii este frica sa ramana singur in prezenta concubinului. Ulterior am aflat de la copil ca acesta in lipsa mea tipa foarte tare la copil si ii aplica pedepse de genul sa stea singur in camera sau sa stea in genunchi o perioada mai lunga sau l-a lovit pe copil in timp ce acesta statea in genunchi, totodata adresandui cuvinte jignitoare, oribile chiar si amenintandu-l ca daca imi spune mie ii va rupe gura. Afland aceste lucruri am luat copilul si am plecat acasa la parintii mei, spunandu-i concobinului ca ne despartim. Asta se intampla in urma cu o saptamana. De atunci concubinul vine la mine la serviciu face scandal, ma ameninta ca ma bate sau ca ma omoara daca nu ma impac cu el. Din pacate nu exista martori, eu lucrand singura in birou. Ce ma sfatuiti sa fac? Cum sa procedez legal pentru a scapa din situatia asta? Ma adresez politiei sau ce sa fac? Iar in privinta copilului as putea sa ii fac concubinului vreo reclamatie? Daca da, unde? La fel specific ca nu am dovezi cu privire la copil, este vorba doar de ce mia zis el si bona acestuia care la randul ei a asistat la tipete asupra copilului. Ce pedeapsa ar putea primii el pentru aceste fapte, daca va fi gasit vinovat?
Discuție diploma
Un cetatean algerian, cu diploma in inginerie, poate sa lucreze in Romania ca inginer? Ii va fi recunoscuta diploma aici in Romania?
Discuție Custodie copil
Am divortat, instanta mi-a incredintat mie copilul, dar autoritatea parinteasca este la comun. Fostul sot si-a cumparat un apartament, iar eu locuiesc in continuare cu chirie. Daca sentinta este definitiva fostul sot mai poate deschide proces pentru custodia copilului? Risc sa imi ia copilul pentru ca eu nu sunt proprietara de apartament si el este? Ce sanse am daca el deschide proces?
Răspuns la discuția Pensia alimentara
Multumesc!