avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate PROSPERITATE

Activitate PROSPERITATE

Mulțumesc frumos pentru sfat

adriandimitriu a scris:

atentie si la ce veti sustine in fata instantei: initial ne spuneti ca ati acordat prioritate, apoi introduceti in poveste situatia medicala care...sustine indirect fortarea intersectiei din motive de urgenta. ar fi cazul sa consultati un avocat, afirmatiile dvs sunt incoerente.

Da , pentru 15 ianuarie este primul termen, cît despre fortare așa am spus,dar am stat să mă gândesc mai bine și cred că nu am forțat,in fine nici miliția nu are dovadă video de nici un fel

gi-jane2 a scris:

Când a fost povestea asta ca ati mai avut și în iulie, unde ati recunoscut ca ati forțat întrarea în sensul giratoriu.
Suntem în ianuarie, ce qti făcut din iulie pana qcum? Sunteți în proces de atunci?

Buna seara, vă rog frumos să-mi spuneți ce șanse am să câștig procesul intentat poliției care m-au amendat pentru neacordarea priorității în sensul giratoriu,in realitate nu sa întâmplat așa,am acordat prioritate,dar ei nu au nici o dovadă că nu am acordat prioritate, și totuși m-au amendat și suspendat permisul de conducere pe o perioadă de două luni, in acel moment mă deplasam cu un unchi la spitalul de urgență Floreasca care se simțea foarte rău le-am adus la cunoștință că mă deplasez la spitalul de urgență pentru că unchiul meu este foarte grav bonlav dar nu au vrut să țină cont de acest aspect, nici la mențiuni în procesul verbal, și mai târziu în urma investigațiilor medicale să adeverit că suferise un atac de cord, după puțin timp de la confirmarea diagnosticului a fost transferat de urgență la spital militar pentru ai introducerea unor stenduri la inima,la o lună mai târziu să survenit niste complicații și a decedat în spital, Ce credeți că trebuie să fac că instanța de judecată să anuleze sancțiunea nedreaptă?
Menționez că în acea zi cînd am depus la tribunal contestația am aflat că circa de miliție a făcut o practică să de-a amenzi pe bandă rulantă in acel sens giratoriu
Nu sunt camere de supraveghere video in a ceea zona care să arate adevărul din păcate
Mulțumesc mult!
Buna ziua, întrebare; dacă fac contestație la tribunal pentru amenda de circulație, este bine să o plătesc în termen de 15 la jumătate,ca in cazul in care pierd procesul să nu fiu nevoit să o plătesc întreagă
Mulțumesc mult!


CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Dacă formulați contestație puteți folosi permisul pe perioada judecării acesteia(,între câteva luni și un an).Acest lucru e posibil și fără sa aveți nici un fel de argument doar pt a trage de timp.In cazul dvs depunând actele medicale obținute de la unchiul dvs și cu un martor care sa confirme cele susținute aveți șanse.Exista instante care au admis astfel de spete asa cum exista instante care au respins justificând ca trebuia chemata ambulanta etc..Din punctul meu de vedere merita încercat..

Buna ziua, am și eu o problemă, și anume, ieri mi-a fost luat permisul de conducere auto pentru 60 de zile și 6 puncte amenda pentru că am forțat puțin trecerea printr-un sens giratoriu,am forțat puțin trecerea pentru că în mașină mă aflam cu un unchi care a făcut preinfarct,se simțea forte rău,l-am dus la spitalul de urgență și în urma investigațiilor medicale efectuate a fost operat de urgență, i-au întrodus două stenduri coronariene la terminarea investigațiilor, va rog mult sa îmi spuneți ce este mai bine să fac in aceasta situație să accept sentința,sau să fac contestație in instanță, credeți că sunt șanse să câștig un eventual proces?
Mulțumesc mult!
Buna ziua " Va rog frumos sa imi spuneti si mie cu trebuie procedat in situatia pe care am sa v-o descriu in continuare ; Bunica mea a decedat de curind, a ramas casa si curtea pe care bunica le detinea avind toate actele necesare ,titlu de propietate , cadastru etc.. Ea are doua fiice din ca si mostenitori pe mama mea si pe matusa Intrebarea este: Cu trebuie procedat pentru impartirea bunurilor, pentru ca matusa mea nu acepta ca impartirea sa se faca pe cale amiabila
Răspuns la discuția Declarația 200
Multumesc frumos pentru sfat .
Discuție Declarația 200
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua ' Va rog frumos sa îmi spuneți și mie ce am de făcut in următoarea situație ; Eu am deschis in anu 2016 trei conturi la trei case de pariuri sportive online, si problema este ca una din cele trei case nu m-a înștiințat prin e-mail sau sms din timp cu privire la faptu ca eu trebuie sa depun declarația 200 la ANAF pentru am efectuat o retragere din cont in 2016, deși eu mai alimentasem contu înainte de câteva ori cu sume mai mari de cit pe cea pe care am retraso la un moment dat, iar după aceea am mai depus bani in contu respectiv depășind cu mult peste suma retrasa ,adică știam ca am o balanța negativa pe acel cont, si nu m-a îngrijorat faptu ca nu am primit o înștiințare de la acea casa de pariuri, prin faptu ca nu am înregistrat profit,mi-sa părut normal din moment ce eu știam ca nu am înregistrat profit pe durata anului 2016 ce era sa declar la ANAF .Ieri dintr-o întâmplare accesând o rubrica pe acel site aflu ca trebuia sa depun declarația 200 cu suma retrasa in cursu anului 2016 .Este corect ce sa întâmplat din moment ce eu nu am fost înștiințat si am o balanță foarte negativa pe acel cont ? Precizare ,casele de pariuri la care mai înregistrat profit mi-au trimis înștiințări cu sumele respective si cu privire la la faptu ca trebuie sa depun declarația 200 la ANAF cu profitul făcut la ei ,fapt care sa si întâmplat înainte de 25 MAI 2017
Buna ziua ' Va rog frumos sa îmi spuneți și mie dacă cineva care a urmat cursurile școli profesionale și pe care le-a abandonat în anu trei, mai poate sa obțína permisul de conducere conform noi legislați ?