avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Activitate DobrinoiuAndreea

Activitate DobrinoiuAndreea

In numele angajatorului meu, insa procura este pentru ceva personal, nu are legatura cu societatea.
Am solicitat companiei de telefonie mobila in mai multe randuri sa ne trimita contractul, insa aceasta refuza sau gaseste tot felul de motive pentru a nu il trimite. Intre timp am aflat ca persoana care lucra la compania de telefonie mobila si cu care noi am incheiat contractul, nu mai lucreaza in compania respectiva. Mentionez faptul ca au fost efectuate modificari la abonamentele subscrisei fara acordul acesteia si fara anuntarea prealabila, iar compania de telefonie mobila a sustinut ca doar respectiva persoana avea dreptul de a face aceste modificari.

Ce pot face in acest sens?
Multumesc!
Multumesc frumos!
Societatea X a incheiat un contract cu o retea de telefonie mobila, contract semnat de ambele parti, compania de telefonie mobila spunandu-i subscrisei ca ii va trimite contractul in perioada imediat urmatoare. Au trecut doua saptamani, iar compania de telefonie mobila nu a trimis nimic, desi i-a fost solicitat sa trimita respectivul contract.
Poate fi considerat nul contractul?
Ce se poate face?
Multumesc!

O societate comerciala(mai exact un restaurant), neplatitoare de tva,a depasit pragul cifrei de afaceri de 220.000 lei, astfel fiind obligat prin lege sa se inregistreze ca platitor de tva. S-a depus o cerere de inregistrare ca platitor de tva in acest sens pe data de 1 iulie 2016, cerere care a fost aprobata. (s-a depus, pe langa actele necesare, formularul 088 care atesta intentia si capacitatea de a desfasura activitate economica care implica operatiuni din sfera tva, care a fost aprobat).

Pe 25 iulie 2016, am primit o decizie prin care se anuleaza, din oficiu, inregistrarea in scop de tva, decizie motivata astfel : "persoana impozabila nu justifica intentia si capacitatea de a desfasura activitate economica care implica operatiuni din sfera tva". Decizia poate fi atacata cu contestatie in 45 zile.

Ce trebuie facut in acest sens, tinand cont de faptul ca legal, depasind pragul cifrei de afaceri societatea trebuie sa devina platitoare de tva, si faptul ca in motivarea deciziei de anulare fiscul nu a motivat exact din ce motiv a dispus acest lucru pentru a putea aduce contraargumente?


Poate un consilier juridic, inscris in tablou, sa faca o imputernicire pentru o persoana fizica, pentru a o reprezenta la eliberarea unui certificat de atestare fiscala la primarie sau aceasta imputernicire/delegatie trebuie facuta exclusiv la notar?
Multumesc!
Indicat ar fi sa va adaugati codul caen:
5229 - Alte activitati anexe transporturilor
8299- Alte activitati de servicii suport pentru intreprinderi n.c.a.
Tatal meu a avut un abonament la o retea de telefonie mobila pe o perioada de 2 ani, prin care a achizitionat si un telefon, contractul avand termen pana in februarie 2017.
Am contactat un operator al acelei retele pentru a-l intreba cat m-ar costa in cazul rezilierii contractului sau portarii in alta retea, pretul comunicat de acestia fiind de 115 euro.
Ulterior, la inceputul lunii iulie a acestui an, am cesionat contractul tatalui meu pe numele meu, iar cu o saptamana mai tarziu, am portat numarul in alta retea.
Cei de la reteaua la care am avut abonamentul mi-au spus ca ultima factura imi va veni pe data de 8 iulie, urmand ca pretul pentru lunile ramase sa fie comunicate tot cu acea factura.
Ieri, pentru a achita totul si intrerupe orice colaborare cu acestia, am fost la o reprezentanta de-a lor, unde mi s-a zis ca factura va veni pe 8 august si ca voi avea mai mult de plata, intrucat, prin cesionarea contractului pe numele meu, abonamentul a fost prelungit pe inca 2 ani, si nicidecum pe 8 luni (perioada ramasa din contractul semnat de tatal meu).

Din cate stiu, prin Hotararea nr. 8254/2015 Tribunalul Bucuresti a dispus ca orice client al acestei retele de telefonie mobila,care doreste incetarea contractului inainte de expirarea duratei minime contractuale, nu mai este nevoit sa plateasca despagubire.(pt lunile ramase). Compania de telefonie mobila a declarat ca va inainta apel.

1. Stiti cumva cum a ramas cu aceasta speta?
2. Se permite prin cesionarea unui contract, modificarea clauzelor contractuale?
3. Ce trebuie facut, in cazul in care trebuie sa platesc pentru lunile ramase pana la expirarea contractului, sa platesc doar pentru cele 8 luni si nu pentru 24 luni?

Multumesc frumos!
Asociatul a fost notificat in scris de anul trecut sa predea bunul societatii. Se poate intenta actiune pe obligatia de a face avand in vedere faptul ca autoturismul inca se afla in posesia societatii de leasing, ei fiind creditori, si societatea X fiind debitor, contractul de leasing neajungand la final? Multumesc!
Societatea X, avand 3 asociati, A, B si C a incheiat un contract de leasing pentru achizitionarea unui autoturism, pentru a fi folosit in interesul societatii. De cand a fost incheiat contractul de leasing (anul 2014) si pana in prezent , asociatul C se foloseste de autoturism in interes propriu, Asociatul C a fost si angajat in cadrul societatii X, insa contractul sau de munca a incetat in luna noimebrie a anului trecut, deoarece legatura acestuia cu ceilalti 2 asociati s-a rupt, autoturismul ramanand in posesia acestuia care refuza vehement sa il inapoieze societatii. Contractul de leasing nu a ajuns inca la scadenta, astfel ca societatea plateste in continuare ratele. Ce posibilitate exista/ ce trebuie facut ca societatea sa intre in posesia autoturismului? Multumesc!