avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Activitate Petrina29

Activitate Petrina29

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie. fiul meu minor a creat un program pentru jocuri (programul modifica vocea utilizatorului in diferite alte voci exemplu personaje animate , actori , voce mai gorasa etc) si a inceput sa vanda acest mic program pe net in bani reali pe paypal. intra in contul meu. intrebarea mea este daca este legal ( desigur ca sa plateste pa ANAF 10% ) exista o lege in acest sens sa poata vinde ce a facut ( e munca lui dar nu stiu daca pasii sunt corecti daca mai trebuie facut ceva / declarat ceva )
Multumesc foarte mult!
anulare conrtract reprezentare juridica
Buna seara !
Am semnat un contract de asistenta juridica ieri dar am inteles dicutand cu mai multe persoane ca onorariul este foarte mare . ( enorm) pentru un partaj pe 100 mp teren .
pot cere anularea acestui contract tinand cont ca nu am depus dosarul in instanta ? exista o lege in acest sens ?
ma gandesc sa platesc consultatia si sa anuleze contractul
poate ma puteti ajuta cu o estimare de onorarii ( sa mi se recunoasca cota in partaj de 100 % deoarece sotul avea o relatie extraconjugala si a parasit domiciliul inainte cu 8 ani sa cumpar proprietatea , acesta fiind achitata integral dintr-o mostenire dupa decesul tatalui s-a vandut apartamentul parintilor si cota ce imi revenea am folosi-o sa cumpar impreuna cu mama o casa din paiana la curte cu teren total de 190mp) dupa moartea mamei cota ei s-a impartit la toti copii ( eu si 2 frati)
multumesc!
buna ziua!
va rog sa ma ajutati cu legea care specifica ce obligatii si ce raspundere au elevii cu CES violenti , parintii acestora, si ce se poate face pentru un mediu mai sigur in scoala . nu am reusit sa gasesc nimic referitor la raspundere dar la DREPTURI gasesti sute de articole , legi , etc.
scoala spune ca nu poate face nimic acelasi raspuns de cate ori ceilalti copii sunt loviti.
cum sa nu se ajunga la violenta si cand copii sunt nedreptatiti nu sunt aparati in fata violentei pe motiv ca elevul cu CES trebuie inteles si ajutat sa se in integreze???
pe copii fara ces trebuie sa ii umilim si sa i punem sa suporte ca adultii sa nu faca nimic in sprijinul lor??? un copil nedreptatit in acest fel nu devine la randul lui violent sa incerce sa faca fata situatiei ???

va rog frumos o lege si pasii de urmat pentru a opri violenta din scoli.

multumesc!!!
va rog inca o lamurire curatorul este fratele persoanei cu handiap iar acesta a vandut bunul fara sa ii dea nimic nici alt bun nici bani , peroana cu handicap sta acum cu chirie . nu este obligat curatorul sa ii dea suma cuvenita din vanzare sau sa cumpere un alt bun ?ce solutii sunt in aceasta situatie ca persoana cu handicap sa nu ramana fara nimic?in prezent a ramas fara nimic . exista o lege sa i se cumpere un imobil pe numele lui dar fara drept sa il vanda cat traieste ? sa nu il pacaleasca cineva si sa ramana pe drumuri.
multumesc pentru raspuns !
PERSONA CU HANDICAP LA NOTAR
buna ziua ! va rog sa ma ajutati cu un raspuns (lege ) referitor la o persoana care este incadrata in grad de handicap accentuat -permanent ,fara insotitor, cu diagnostic de schizofrenie usoara poate da imputernicire la notar pentru vanzarea casei . persoana cu handicap are si curator si tot curatorului i-a dat imputernicire prin notar.
va multumesc !
buna ziua!
va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie . 2 frati au vandut (promisiune de vanzare avans incasat si 7 ani rate ) o casa cu curte comuna. fiecare avand parte de o anumita cota din casa. fratele mai mare este curator pentru celalalt frate ( pensionat pe viata - handicap ), pentru a vinde s-a facut o procura la notar ca fratele curator poate vinde bunul celui pe care il are in grija ( ii ia pensia , ajutoarele etc) mai ales ca cel cu probleme era mai mult plecat din tara dar la momentul vanzarii s-a folosit procura chiar daca el era in localitate . fratele mai mic sustine ca nu a dorit sa vanda acum ,procura o daduse doar in caz de vreo urgenta daca nu e in tara) si ca el fiind in tara trebuia sa fie prezent si sa fie despagubit si doreste un bun doar pe numele lui) .
fratele curator nu doreste sa ii cumpere pe numele lui deoarece poate vinde bunul si sa ramana pe drumuri ( doreste sa achizitioneze o garsonisra cf 2 sau 3 pe nume la amandoi), dar a trecut ceva timp si nu au facut nimic nici despagubit nici garsoniera . curatorul sustine ca a investit in camera celuilalt frate deoarece a daramt casa lui sa o renoveze si fiind lipita de camera fratelui a cazut si acesta fiind nevoit sa repare (bca) camera fiind foarte mica la fel si curtea.
intrebarea este ce poate face fratele cu probleme pentru a nu ramane pe drumuri ? pentru siguranata lui ce este cel mai bine? poate anula acea procura ? are vreo obligatie fratele curator sa ii cumpere sau sa il despagubeasca daca nu e trecut in procura ?
ce solutii sunt in acesta situatie pentru ca ambii fratii sa isi respecte obligatiile . fratele curator spune ca a strans banii de pensie , ajutoare si ii are pe card dar nu i a dat ca nu a avut nevoie de ei ( fratele cu handicap munceste cu norma redusa si este cu o doamna cu care se gospodareste) si ca asa face dovada ca se ingijeste de el chiar daca nu e pe numele fratelui nimic .
se poate anula procura data, fiind astfel obligat sa cumpere ceva pe numele lui ? sau odata folosita la promisiunea de vanzare are valabilitate pana la finalizare adica la vanzarea propriuzisa a bunului , dupa achitarea tuturor ratelor?
mai este un frate care nu este implicat in acesta situatie si nu doreste sa se implice pentru a nu se crea tensiuni si discutii mai mari n u doreste sa fie curator pentru ( a fost primul curator cand a si umblat sa ii faca pensie )
multumesc frumos !
multumesc frumos!
multumesc frumos! voi propune acesta solutie,
multumesc frumos! pozele si inregistrarile sunt probe ? nu ma intereseaza sa ii fac rau sa fac plangere dar stiu cat m-am chinuit cu ceva ani inainte sa repar acoperisul si sa izolez ca se infiltra apa si cand credeam ca am scapat si nu mai am probleme a stricat toata munca .
Buna ziua!
va rog sa imi spuneti ce pot face in situatia in care un vecin isi demoleaza o constructie si a smuls izolatia de pe peretele meu lateral, cel care da in curtea lui . din ce cunosc nu are autorizatie de demolare / constructie si chiar daca are ce pot face in acest sens? spune ca repara dar cum pot stii ca va face cum trebuie cand ploua sa nu se infiltreze apa pe peretii mei?
multumesc frumos!