avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Activitate corban

Activitate corban

Ce cod CAEN trebuie inregistrat la ONRC pentru a putea un SRL sa presteze servicii pentru alt SRL in ceea ce priveste instalarea si mentenanta automatlor de cafea?
Gasesc pe tehnic si mentenanta pt masini industriale, autovehicule, dar pt asa ceva nu.
Multumesc!
nu. este vorba de marfa data la o persoana juridica si transportata de catre noi la ei, prin intermediul unui ctr semnat de ambele parti. dar nu avem specificat in contract nimic legat de retur.
Suntem firma de distributie si avem clienti la care dam marfa alimentara (zahar, ciocolata calda praf, lapte praf etc) pentru a o pune in automatele de cafea. este legal sa dea retur marfa? sau este cf legii unde se poate returna doar in 15 zile?
Multumesc!
Răspuns la discuția PV constatare accident rutier
Multumesc! Sper sa se clarifice repede.
Răspuns la discuția PV constatare accident rutier
Multumesc pt raspuns. Dar putem sa o reparam daca va trebui supusa unei expertize tehnice? De la service ni s-a spus ca avem nevoie si de acel proces verbal de constatare pt dosarul de dauna.
Va rog sa imi spuneti in cate zile de la accident trebuie sa primesc pv-ul de constatare din urma unui accident rutier soldat cu raniti? Am facut sesizare la Politia Rutiera Bucuresti si dupa 120 de zile am primit raspuns ca trebuie sa revin la ei cu un reminder pt solicitare. am masina de 3 luni in garaj si nu o pot duce la service, deoarece imi solicita acest PV.
Multumesc!
In Romania este legala comercializarea ochelarilor de vedere cu dioptrii prestabilite in centrele comerciale, benzinarii, buticuri etc? Fara a implica Oftalmologia. Am cautat o lege pentru comercializarea ochelarilor, dar nu gasesc nimic.
Multumesc!
Bauturile alcoolice sunt alimente? Tot caut vreo lege si nu gasesc, privind categoria de bauturi alimentare/nu. Am aflat ca cele distilate nu sunt. cele fermentate sunt. Dar as dori o lege daca exista. Am nevoie pentru returnarea lor la magazin.
Multumesc!
Multumesc pt raspuns. Dar eu nu vreau sa intre la penalitati. vreau ca termenul de plata sa fie de 45 de zile. se poate legal? sau maximul este de 30 de zile chiar si la facturile cu marfa la vanzare?
Conform legii 321/2009 actualizata pe 12 iulie 2016, termenul de plata la facturi poate fi de maximum 30 de zile. Dar daca eu dau marfa la clienti si factura este cu plata la vanzare(acum am ctr cu 45 de zile plata) care ar fi termenul de plata? Tot maximum 30 de zile?

Multumesc!