avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Activitate Korg69

Activitate Korg69

Buna,adresez urm. speta,recent am facut 3 ani consecutivi la firma unde lucrez ,ca urmare s-a facut contractul pe perioada nedeterminata si a crescut salariul conf ultimelor prevederi cu ...1 leu...pina aici totul ok! dar a venit seful si a spus ca datorita acelui leu intru in alta grila de impozit si o sa mi se traga vreo 80 si ceva de lei....solutia ar fi incetarea contractului azi si maine facut altul nou,dar odata cu asta se pierd anumite chestii legate de un contract cu perioada nedeterminata....intrebarea e cit de corecta poate fi acest lucru? pt 1 leu in plus sa pierzi 80 lei,ce se poate face ? in afara de solutia mai sus mentionata..va multumesc!
Buna,referitor la obligatia firmelor de a creste salariul dupa 2 ani vechime...eu in 20 ian fac 3 ani lucrati intr-o firma de securitate,am inteles ca ar trbui sa imi faca contract de munca pe perioada nedeterminata acum,dupa ce 2 ani la rind am avut pe perioada determinata,asta odata si apoi marirea salariului minim pe economie,dar daca firma hotaraste ca il mareste doar cu 1 leu? sau face alte tertipuri ca sa nu creasca salariul...ce se poate face in acest caz? multumesc!
Buna,as vrea o parere in legatura cu urm speta...am comandat un produs online,a venit dar a fost altceva decit am comandat si am platit,apoi am returnat produsul ,firma l-a primit si a ramas sa vireze banii platiti..acum a trecut o luna si inca nu am primit banii inca,am insistat sa ii vireze si nimic ...ce ar trebui sa fac sa ajung in posesia banilor,cum as putea forta firma sa imi trimita banii? multumesc !
Buna,adresez comunitatii urmatoarea speta...lucrez ca agent de securitate intr-o firma multinationala,nu dau nume acum,iar in obiectivul unde prestez se dau bonuri doar in anumite posturi cu raspundere mai mare cica...,in alt obiectiv al firmei tot asa s-a vrut dar seful de obiectiv a negociat cu firma si a spus ca ori toti ori nici unul,fara discriminari....si asa au toti bonuri...care este cadrul legal ? ce prevede legislatia? e la alegerea firmei cui si daca da bonuri?va multumesc!
Buna,pun spre dezbatere o speta,care ar fi cam asa;un agent de securitate la o firma multinationala care are ca obiectiv accesul pe teritoriul firmei si pe unde intra masini cu materie prima,curieri,etc...iar el trebuie sa inregistreze in registrul de poarta nr. auto,numele soferului si seria si nr cartii de identitate respectivului sofer este ok? nu contravin cu anumite legi privind GDPR? Multumesc pt viitoare raspunsuri!
Răspuns la discuția Impozit auto
Buna,am intrebat la primarie legat cu impozitarea auto si uita -ti ce raspuns am primit ;

In ceea ce priveste formula de calcul a impozitului aferent anului 2022 pentru mijloacele de transport aflate in proprietatea dvs si pentru care datorati impozit conform prevederilor legale in vigoare, exemplificam :
MERCEDES-BENZ , serie sasiu WDB2110611A717826, autoturism , 2596 cmc
2596 : 200 = 12.98 rotunjit 13 fractiuni

Intre 2000-2600 cmc - cuantumul este 81,28 pentru anul 2022 - se indexeaza cu 50 % - conform HCL 459 din 16 12 2021 privind stabilirea impozitelor si taxelor pt 2022
Prin urmare, 13*81.28+ 50% = 1585 lei.

Ce nu inteleg eu este ca odata ce exista o lege privind impozitarea,primaria poate face altceva decit legea?? Daca as da primaria in judecata pt ca mi-au pus alt impozit decit cel legal crede-ti ca as avea sanse de cistig? Va multumesc!

Răspuns la discuția Impozit auto
Buna,m-ati facut curios in legatura cu ideea ca impozitul pe auto trebuie sa fie la fel in toata tara ,nu recalculat in functie de primarie...teoretic dupa baza de calcul la 2600cmc eu ar trebui sa platesc pina in 1000 lei,de anul asta vad ca am 1500 lei...credeti ca daca merg la primarie si contest calculul as avea vreo sansa sa recalculeze? sau cum ar trebui sa pun problema/ va multumesc!
Răspuns la discuția Impozit auto
2597
Discuție Impozit auto
Buna,am si eu o nelamurire,conf incadrarii si stabilirii cotei de impozit aferente unui auto de 2600cmc ar trebui sa platesc 936 lei,dar faptul ca locuiesc in Timisoara am de plata vreo 1400 lei...dc? primarul poate dispune alte tarife?? sau care e explicatia?? Multumesc!
Buna,as avea o intrebare in legatura cu sponzorizarea: o firma de constructii de ex,poate face o sponzorizare catre o pers. fizica direct sau doar unei pers juridice ,o firma cu specific artistic,muzical? multumesc!