avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate GabrielaC81

Activitate GabrielaC81

Multumesc frumos doamna avocat pentru raspunsul foarte lamuritor.
Da dar intrebarea e ce fel de venituri constituie baza de calcul pentru acest venit net? Pensia de intretinere copil am inteles ca nu ar intra, in plus nici nu poate fi demonstrata usor, in sensul ca ea nu e acordata prin sentinta judecatoareasca si nici inregistrata la anaf nu este. Mama nu are niciun alt venit. Cel putin nu demonstrabil. Mai primeste bani de la parinti, dar daca vorbim de familie, inseamna ea si copiii din intretinere si atat, nu?
Buna ziua,

Am si eu o intrebare, O prietena vrea sa deschida dosarul de partaj. Divortul e finalizat, prin notar, copiii la mama, pensie alimentara 3.000 lei. Mama nu are loc de munca. Poat fi scutita de taxa de timbru in aceasta situatie?

Mersi anticipat!
Nu pot sa cred ca ingrijirea intr-un camin de stat este 1980 lei!!!! Wow. Pai de banii astia ii inchirezi tatalui o garsoniera, si ii angajezi si o doamna care sa vina zilnic sa ii faca de mancare si curatenie. Conteaza f mult si starea tatalui, daca e deplasabil sau nu daca se poate ingriji dpdv ifienic singur.

Doamna vrea sa spuna ca ea locuieste in Germania unde castiga sub minimul de trai din acea tara, dar cum minimul din Germania e mult mai mare decat cel din Romania. Normal ar trebui sa se constate de catre Autoritatile Romane ca doamna nu are venituri peste minimul nivelului de trai in tara in care locuieste si sa nu ii impute plata. Legal nici nu prea vor avea cum, ar trebui sa va dea in judecata dar putin probabil sa castige DAR cum traim in romanika, tare imi este faptul ca tatal dvs. va beneficia de rele tratamente din partea pesonalului si vor pune presiune pe el sa va convinga sa platiti. Cred ca ramane totusi la nivelul intelegerii dintre dvs si tatal dvs. Lui nu au cum sa ii opreasca mai mult din pensie, iar impotriva dvs nu vor avea sanse de castig in eventualitatea unui proces. El ce spune? De cand este situatia cu marirea? Ati facut o scrisoare catre institutia respeciva sa ii informati in scris ca nu aveti venituri peste nivelul minim de trai?
Răspuns la discuția Intretinere. Abuz sau dreptate
Domnul a spus ca a fost deja dat in judecata. Dar nu ne-a spus ce a hotarat instanta. S-a pronuntat instanta si asupra penalitatilor? De cand este data hotararea? V-ati prezentat la proces? Ati facut apel pt diminuarea penalitatilor? In atatia ani nu ati insistat sa va treaca 0 persoane la intretinere? In cauzul in care se poate demonstra lipsa dvs. totala de interes si de dorinta de a solutiona prejudiciul produs atunci sunteti f pasibil atat legal cat si moral sa va achitati penalitatile. Daca spuneti ca apa, caldura si electricitatea le platiti separat, si daca ati fi depus efort sa fiti trecut zero persoane la intretinere, ati fi avut o intretinere modica, probabil 20 de lei pe luna pe care daca ati avut un mimim de interes ati fi platit-o. Va asigur ca administratorul nu are nimic personal cu dvs. ci cu "durerea dvs. la bascheti" de faptul ca asociatia inregistreaza datorii din cauza lipsei dvs de interes. Ce pot sa va zic e doar ca refuzul dvs in continuare de a va achita de atributiile generate de detinerea unui imobil va poate aduce intr-un bucluc si mai mare. Sa ziceti mersi ca nu v-au imputat si cheltuieli de judecata, dar cele de executor sigur vi le vor imputa. Sa speram ca nu vor trece si la executarea imobilului desi sunt mari sanse....
Stati linistit ca DUREAZA. Nu se depune azi si gata maine e procesul. Din momentul in care avocatul dvs. va depune actele poate sa dureze intre si 2-3 sau chiar 4 luni daca deschideti actiunea la Bucuresti. Apoi daca sotia nu vrea sa divorteze vor fi cel putin 3 termene pana se admite divortul. Pana la aceste termene duceti-va si lucrati linistit in stainatate. Termenul de prezentare il aflati din timp, cel putin primul il aflati cu 1-2 luni inainte asa ca veti fi muncit suficient incat sa va permita angajatorul sa lipsiti o zi. Luati un low-cost din timp veniti seara dinainte si plecati a doua zi, aveti sanse sa rezolvati tot drumul cu 50-100 euro.
Răspuns la discuția Mutare domiciliu mama
Imi cer scuze de intarziere, eu am postat un raspuns acum cateva zile bune, dar se pare ca nu a fost publicat, nu stiu ce s-a intamplat.
Problema job-ului din pacate nu tine de mine, eu imi dau tot interesul sa-mi gasesc, insa daca nu reusesc din ce bani sa pot plati chiria in aceeasi localitate cu tatal? Si nu e ca si cum m-as muta la cuca macaii, ci doar la 200 km, si desi el nu a cerut program de vizita in instanta cand s-a dezbatut divortul, eu as veni cu fetita 2 weekenduri pe luna a.i. ea sa stea la el (eu pe la prieteni), iar in celelalte 2 weekenduri din luna ar putea veni si el la mare, fetitei ii place foarte mult la mare in timpul verii. In plus, ar fi o chestie temporara, gen 2 luni maxim, eu chiar sper ca in timpul asta imi gasesc de munca.
Buna ziua,

Sunt in situatia ca nu reusesc sa-mi gasesc de munca de 2 luni de zile, probabil transmit fara sa vreau si ceva negativ trecand prin trauma divortului. Situatia face ca si proprietara unde stau cu chirie a vandut apartamentul si teoretic pot sa mai stau pana la inceputul lui Iunie. Intrebare: pot sa plec cu copilul in alta localitate (la mama mea) 2-3 luni pana reusesc sa ma adun? Fostul sot imi spune ca ne auzim in justitie...
Ce se poate intampla in acest caz?
Buna seara,

Detin impreuna cu fratele meu un apartament (mostenire) in cota 1/2 fiecare. Doresc sa inchiriez acest apartament prin contract inregistrat la Fisc.

Pot incheia contract doar intre mine si chrias, fratele nedorind batai de cap cu procuri si alte drumuri. De asemenea fratele este de acord sa incasez eu toata chiria si sa dispun de ea cum doresc. In aceste conditii ma pot folosi de contractul de inchiriere, mai exact de venitul din chirii pentru un imprumut? Daca contractul va fi exclusiv pe numele meu, banca va lua in considerare toata chiria ca si venit din chirii sau doar 1/2? Ce as putea face sa fie luata in considerare toata ca fiind a mea?
Domana, dar chiar as vrea sa inteleg psihologia din spatele acestei decizii a dvs de a tine cu dintii de acea camera cu baie care vi se cuvine.Chiar merita toate bataile si mediul toxic in care traiti pentru acea camera? De ce nu va mutati si asteptati ca instanta sa stabileasca partajul, si sotul sa fie pus sa va plateasca sulta pentru partea care vi s-ar cuveni. Cat despre pensie, platit-o in bani asa cum v-a impus instanta. Veti ajunge in final sa platiti mult mai mult daca sotul va da in judecata. In plus, daca ati pleca, si v-ati linisti, si v-ati pune gandurile in ordine, poate chiar veti avea ocazia sa va imbunatatiti relatia cu copilul, relatie care clar nu e in parametrii normali daca el a preferat in tata care face scandal si da in mama lui.