avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 477 soluții astăzi
Forum Activitate Dianadevika

Activitate Dianadevika

Legalizarea unei hotarari de catre instanta necesita costuri?
Răspuns la discuția Apel la o hotarare judecatoreasca
"Cu drept de recurs in termen de 30 de zile de la comunicare, calea de atac urmand a fi depusa la Judecatoria X, sub sanctiunea anulari". Deci in 30 de zile de cand am semnat ca am primit-o, nu in 30 de zile de cand mi-a trimis-o instanta?
Apel la o hotarare judecatoreasca se face in termen de 30 de zile de la data comunicarii hotararii de catre intanta, sau in 30 de zile de la data la care am primit-o?
Răspuns la discuția Hotarare
Original sau copie trebuie sa primesc?
Discuție Hotarare
Buna ziua! Dupa ce se termina un proces, hotararea care v-a ajunge la mine trebuie sa fie in format original sau sa fie o copie ? Ce trebuie mai exact sa mi se dea? Si trebuie neaparat legalizata?
Avand in vedere ca sunt mama, ca am toate conditiile necesare ca sa-mi cresc copilul(venituri materiale, casa, deci il pot intretine), ca am demonstrat, castigand un proces de ordonanta, ca tatal copilului meu a fost neglijent cu acesta( copilul a stat la el si de fiecare data il gaseam bolnav, murdar, neimbracat cum trebuie etc), si totodata, luand in considerare ca acestuia nu-i place sa munceasca, ca a fost intretinut de parinti pana la o varsta inaintata( aproape 30 de ani, iar de angajat s.a angajat numai ca sa dea bine la proces, ca in loc sa munceasca vindea sau amaneta lucruri), ca e consumator de alcool, ca e o fire agresiva, ca are cazierul patat( a fost condamnat la cativa ani cu suspendare) ce program de vizita poate obtine tatal? Avand in vedere circumstantele si faptul ca fiul meu este mic( 1 an si jumatate), si clar ca l.ar afecta daca ar sta foarte mult la tatal sau, ce ar putea obtine el si ce as putea obtine eu?
Si alta intrebare: odata ce domiciliul se stabileste la mine, el va fi nevoit sa accepte programul propus de mine?
Pe langa pensia alimentara pe fiecare luna in curs, fostul concubin trebuie sa plateasca si pensia de la data introducetii actiunii in instanta. Procedura cu plangerea penala se face doar in cazul in care nu plateste pensia alimentara doua luni de zile concutiv, sau se poate face si atunci cand imi plateste pensia pe luna propriu-zisa,dar doar atat. Adica nu-mi da nimic mai mult astfel incat sa-si achite si datoriile din trecut?
M-ar interesa, cat m-ar costa ( in medie):
1. sa angajez un avocat care sa faca demersuri la finante/sau la firma la care lucreaza cineva, pentru a afla salariul pe care il are persoana respectiva.
2. Sa apelez la un executor pentru a recupera o suma de bani, privind pensia alimentara si niste cheltuieli de judecata.
Ma intereseaza sa stiu o suma cu aproximatie daca altfel nu se poate.
Daca recurg la executare silita, in cat timp pot recupera cheltuielile de judecata? Dar fara sa recurg la aceasta procedura?
Buna seara. Pe langa pensia alimentara propriu-zisa, tatal copilului meu trebuie sa mai plateasca si pensia din urma, de la data inceperii actiunii in instanta. Dar mie nu mi.a explicat nimeni prin ce modalitate îi pot recupera. Cine stabileste intervalul de timp in care trebuie sa mi.i dea si suma? Trebuie sa stabilesc eu un anumit termen si o anumita suma, ca astfel sa recuperez banii? Ca altfel, daca stau sa.mi dea el cat doreste, ajung sa.i recuperez in 20 de ani.