avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1782 soluții astăzi
Forum Activitate phonearena

Activitate phonearena

Răspuns la discuția Partaj dupa divort
Este Prima casa. Nu merge.
Discuție Partaj
Buna ziua,

Am divortat la notar si mai avem de facut partajul. Avem de impartit un imobil achizitionat prin credit ipotecar si cateva terenuri.
Daca mergem pe calea instantei si niciunul din soti nu vrea sa preia creditul ipotecar, ce poate decide instanta in acest caz? Mentionez ca eu ma incadrez sa-l preiau dar nu doresc acest lucru, iar sotia nu-l doreste.
Poate decide sa-l scoatem la vanzare de comun acord si sa achitam creditul si partea din bani ramasa sa o impartim?
Are cineva idee, ne baga in Biroul de credit si Centrala riscurilor bancare daca refuzam preluarea creditului si banca declara scadenta imediata a soldului?
Răspuns la discuția Abateri Disciplinare
Ce se intampla daca angajatul apare cu concediu medical pe perioada absentata nemotivat - dupa emiterea deciziei de incetare a c.i.m, desi nu a fost gasit acasa de curier, nici nu a raspuns la telefon, nici nu s-a putut lua legatura cu el? Instanta poate obliga angajatorul sa revoce decizia de concediere?
Răspuns la discuția concediul medical
Nu poate, acest lucru nu este in atributiile angajatorului.
OUG 158/2005 stabileste duratele maxime ale concediilor medicale pe coduri de indemnizatii.
Buna ziua,

Am divortat la notar si mai avem de facut partajul. Avem de impartit un imobil achizitionat prin credit ipotecar si cateva terenuri.
Daca mergem pe calea instantei si niciunul din soti nu vrea sa preia creditul ipotecar, ce poate decide instanta in acest caz? Mentionez ca eu ma incadrez sa-l preiau dar nu doresc acest lucru, iar sotia nu-l doreste.
Poate decide sa-l scoatem la vanzare de comun acord si sa achitam creditul si partea din bani ramasa sa o impartim?
Are cineva idee, ne baga in Biroul de credit si Centrala riscurilor bancare daca refuzam preluarea creditului si banca declara scadenta imediata a soldului?
Răspuns la discuția Partaj cota contributie
Da, asa invoca.
Normal ca au venit mai multi bani in casa daca nu a platit taxele si impozitele la stat pe banii la negru.
Deci, ce parere aveti? Pot cere asta in instanta?
Răspuns la discuția Partaj cota contributie
Nu, din contra, chiar si cu veniturile la negru a adus mai putini bani decat mine, cam cu 30% pe parcursul perioadei cat am fost impreuna.
Ideea e daca pot cere in instanta sa ii mai diminueze cota de contributie avand in vedere ca nu a platit taxele la stat pe munca respectiva, a facut evaziune fiscala.
Munca in gospodarie... pai si eu cat a fost ea plecata 3 ani timp de 3 luni pe an am dus greul gospodariei, mie de ce nu mi s-ar lua in calcul munca in gospodarie? Sau cand ea se ducea la distractii si eu stateam si prestam munca in gospodarie?
Răspuns la discuția Partaj
:)))))))))) va multumesc, asa ma gandesc si eu ca magistratii sunt cu capul pe umeri.
Buna ziua,

Daca sotia a incasat venituri din pregatiri "la negru", ma pot adresa instantei sa-i scada cota de contributie pentru neplata taxelor si impozitelor la stat pe toata perioada invocata, pentru ca daca le-ar fi incasat legal, banii pe care i-ar fi adus real in casa ar fi fost mult mai putini?
Nu ma dezavantajeaza pe mine care am avut salariul oficial?
Asa si eu daca nu-mi platea firma contributiile sociale si impozitul, puteam sa aduc cu 35% mai mult in casa, cat mi-a retinut statul.
Mentionez ca vreau sa cer asta deoarece am avut salariul mult mai mare decat ea si ea vrea cota de 50%.
Răspuns la discuția Partaj
gi-jane2 a scris:

Problema nu e ca nu au facut act cu soțul, ci ca exista act de vânzare cu un preț pe care l-a dat banca.


Deci, nu ar fi existat motive pentru justificarea acelui imprumut pentru achizitionarea imobilului, din moment ce in actul de V-C scrie un pret mai mic, care a fost achitat integral prin credit ipoteca, gresesc?