avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 276 soluții astăzi
Forum Activitate ana_lov3s_u

Activitate ana_lov3s_u

Buna ziua.
Va rog sa imi raspundeti la niste intrebari.
1. Ce ani se considera stagiu complet de cotizare (35 ani)?
- doar anii lucrati zi la zi, sau
- anii lucrati + lunile care se adauga pentru conditii deosebite/speciale? (art. 18 din legea unitara a pensiilor)
De exemplu: am 30 ani lucrati inainte de 1 aprilie 2001, dupa 1 aprilie 2001 am 9 ani lucrati in conditii speciale. Stagiul de cotizare este:
- 30ani + 9ani sau
- 30 ani + 9 anix6 luni?

2. Iar pentru cei 30 de ani lucrati inainte de 1 aprilie 2009, in conditii deosebite si cu gr a II-a nu se mai acorda perioade suplimentare la vechimea in munca? Daca da, cum se calculeaza?
Va multumesc pentru raspunsuri.
Cum fac acea cerere de esalonarea a platii? Exista un model? Au ei un formular? Si o fac la casa de asigurari de sanatate sau in alta parte?
Buna seara. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o problema.
Am primit o notificare de la casa de asigurari de sanatate precum as avea de platit la ei 548 lei din care 368 e debit iar restul sunt majorari si penalitati, toate astea fiind din anul 2008.Eu am fost studenta pana in iulie 2008 iar de pe 30 septembrie 2010 am fost in somaj. In timpul facultatii, pe parcursul anului 2008 am realizat un venit de aprox. 200 lei. Tin sa mentionez ca anul trecut eu am solicitat sa inchei un contract ca sa pot fi asigurata, dar am renuntat apoi sa mai platesc.
Pot sa fac ceva sa nu mai platesc aceasta datorie? Nu mi se pare corect sa platesc atat, daca eu am realizat un venit mai mic decat imi cer ei si am fost si asigurata timp de 9 luni din anul 2008.
Va multumesc!
Răspuns la discuția incetare contract de mandat
Dar eu sunt persoana fizica, in urma acestui contract sunt un fel de salariat. Nu sunt persoana juridica si nici nu fac parte din conducerea sau administratia firmei. Vreau sa inceteze acest contract. In contract se specifica clar cum se poate face (este vorba de articolul de mai sus). Insa nu stiu cum sa formulez aceasta adresa care trebuie sa o trimit prin posta.
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un model de adresa de incetare a unui contract de mandat pentru activitati de marketing al fondurilor de pensii administrate privat, in care eu sunt mandatarul.
Articolul referitor la incetarea contractului e asa:
"Fiecare parte are dreptul de a inceta unilateral prezentul contract, fara sa fie necesara interventia vreunui caz de culpa contractuala. Exprimarea vointei de a inceta contractul se va face exclusiv prin scrisoare postala trimisa celeilalte parti, expediata la adresa mentionata in acest contract, cu confirmare de primire. Nu este necesar ca partea care inceteaza contractul sa acorde celeilalte parti un preaviz de incetare. Contractul va inceta la data indicata in cuprinsul adresei de incetare, dar nu mai devreme de momentul la care cealalta parte primeste adresa de incetare."
Mie imi trebuie sa dovedesc la o firma ca acest contract de mandat a incetat. Pot sa solicit ceva, o dovada, ca a incetat contractul?
Va multumesc
Cei de la casa de asigurari de sanatate mi-au zis ca daca venitul realizat este mai mic decat salariul minim brut, contributia se calculeaza la salariul minim brut, in limita a 12 salarii. Asa mi-au explicat ei datoria. Dar daca in tot anul eu nu am realizat nici macar un salariu...cum se poate sa imi calculeze contributia a 12 salarii? Si cei 400 lei sunt fara majorari de intarziere si doar pe 2008.
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati sa inteleg cum e cu contributia la casa de asigurari de sanatate.
Luna trecuta am incheiat contract cu casa de asigurari de sanatate ca sa imi platesc eu contributia. Iar pe la sfarsitul lunii trecute am fost sa imi achit contributia si mi-au zis ca am o datorie in 2008 de aprox. 400 lei. Nu inteleg de unde vine aceasta datorie. Situatia mea din 2008 e urmatoarea:
-am fost studenta pana la 30 iunie 2008 si in acest timp am avut si un contract de mandat cu un venit de 150 lei
-apoi 3 luni nu am avut nici un venit si nici nu am fost asigurata medical
-iar de la 1 octombrie 2008 am fost in somaj si de la aceasta data am realizat si un venit de 306 lei in urma unei conventii civile.
Daca in 2008 am realizat un venit de 456 lei (in tot anul), cum sa platesc aproape tot venitul? As intelege sa platesc cele 3 luni si contributia la venitul realizat...dar nu 400 lei!Mi s-a zis ca daca venitul realizat este mai mic decat salariul minim brut, contributia se calculeaza la salariul minim brut, in limita a 12 salarii.Cum se poate asa ceva daca eu in tot anul am realizat 456 lei? Asa este?
De unde a rezultat acea datorie? Cum s-a calculat?

Răspuns la discuția OUG nr.28/2009
Va multumesc
Discuție OUG nr.28/2009
Buna ziua. Eu am terminat facultatea in 2008 si am beneficiat de indeminizatie de somaj pana la 31 martie 2009.
Art. 1 alin. 2 din OUG nr. 28/2009 : Pentru şomerii care beneficiază de indemnizaţie de şomaj la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă, perioada de acordare se prelungeşte cu 3 luni de la data până la care a fost stabilit dreptul respectiv.
Cand intra in vigoare aceasta OUG?
Eu beneficiez de acest drept? Sau e doar pentru cei iesiti din campul muncii?
Va multumesc!
trebuie sa mai mentionez ca nu s-a incheiat nici un contract intre firma si lichidator. s-au facut doar actele de la registrul comertului (numirea lichidatorului X, specimen de semnatura).