avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 417 soluții astăzi
Forum Activitate Augusta92

Activitate Augusta92

Buna ziua! Lucrez part time, cu contracte aditionale uneori, dar salariul de baza e de 950 lei lei lunar, desi in unele luni castig mai mult datorita actelor aditionale, astea se fac in functie de cata vanzare este, lucrez la un magazin de haine. Mi s-a pus poprire de la Rds pe 1/3 din salariu. Eu mai am inca 2 rate la BT si Provident. Daca rds nu accepta un angajament de plata, ma vad nevoita sa las toate cele 3 institutii sa imi puna poprire pt ca nu mi-as permite sa dau 80% din salariul meu pe rate si poprire. Cat este suma totala pe care ar putea sa o poprească cele 3? 1/2 din venitul lunar? Pe tichete se pune poprire? E legal sa raman doar cu mai putin de 500 lei dupa cele 3 popriri, in caz ca se va ajunge la asta? Mulțumesc
Răspuns la discuția Eliberare certificat fiscal
Mulțumesc. Voiam sa stiu mai mult daca se poate elibera sigur un alt certificat fiscal daca nu ma incadrez sa fac succesiunea in cele 30 de zile cat e el valabil. De platit, nu am plătit nimic acum pt el.


Buna seara! Daca am scos certificatul fiscal pentru o succesiune si nu reusesc sa ma incadrez in cele 30 de zile de valabilitate ale lui, se poate elibera un altul? Se plateste ceva pentru eliberarea unui certificat din nou? Mulțumesc
Buna ziua! As dori sa fac succesiunea dupa mama mea care a decedat, am fost 3 mostenitori, dintre care 2 au renuntat la mostenire(am declaratiile lor facute la notariat). Au trecut 2 ani si jumătate de la deces. Imi puteti spune va rog, la ce pret sa ma astept? Am intrebat un notar si nici nu a vrut sa imi calculeze. Pe certificatul fiscal scrie ca garsoniera are 24,36 mp utili, 34,10 mp suprafata construita desfășurata. Valoare totala imp cladire 84707,52. Stiu ca va trebui sa platesc si 1% impozit la stat. Garsoniera se afla in municipiul Botosani. Ati putea, va rog sa imi spuneti cat ma costa totul ca sa stiu cat sa strang. Am folosit eu calculatoare de taxe de pe net dar am auzit ca in de fapt preturile notarilor sunt mai mari, poate ma puteti ajuta cu niste preturi reale. Multumesc mult
Buna seara! Mi-am pierdut diploma de absolvire liceu (nu am bacul). Am doar o copie xerox a diplomei. Daca doresc sa ma angajez undeva acum, pot sa o fac doar cu copia diplomei de studiu? E obligatoriu originalul la angajare sau e suficienta copia? Momentan nu pot ajunge sa scot un duplicat deoarece locuiesc in Botosani, iar liceul l-am terminat in Prahova acum 10 ani si nu am cu cine sa imi las copilul câteva zile pentru a merge in Prahova si nici financiar nu imi permit o "plimbare" de genul. Mulțumesc!
Răspuns la discuția Adrese diferite
Multumesc!
Discuție Adrese diferite
Buna ziua! Mama mea a murit. Suntem 3 copii, vrem sa facem succesiunea pt apartamentul ei, care imi va ramane mie (eu am avut grija de mama, ceilalti doi renunta de buna voie la mostenire). Ei imi vor trimite prin posta declaratiile de renuntare facute la notar si copiile legalizate ale certificatului de nastere, in prezent niciunul nu locuieste in orasul a avut mama domiciliul . Cand am scos anexa 24, la unul din mostenitori am trecut o adresa unde stiam ca locuia in chirie mai demult, dar difera de adresa din buletin, iar in declaratia lui de renuntare la mostenire au fost trecute datele din buletin (adica alta adresa). Va fi vreo problema la notar? Pana la urma e acelasi om, doar adresa din anexa si cea de pe declaratie de renuntare sunt diferite. Multumesc!
Răspuns la discuția Drept la mostenire
Multumesc pt raspuns. Asadar, sotia fratelui decedat nu are dreptul. Asta voiam sa stiu. Fiul lui e normal sa aiba, e dreptul lui.
Succesiunea tatalui a fost dezbatuta prin 2001 ca mama mea voia sa se mute intr-un apartamemt mai mic, l-a vandut pe cel
cu 4 camere, si-a luat unul cu 2 si restul banilor i-a impartit egal celor 3 copii, la fel si terenurile au ramas copiilor. Acum e vorba despre terenurile mostenite de la parintii ei plus apartamentul cu 2 camere in care a locuit in ultimii 19 ani. Multumesc.
Buna ziua! Mama mea a murit acum o luna (aprilie 2020). I-au ramas un apartament si cateva terenuri. Tatal meu a decedat in 1995. Au avut 3 copii, 2 baieti si o fata (eu). Unul din baieti a decedat in 2004. El era casatorit si are un fiu (e major). Imi puteti spune daca in cazul asta, in afara de mine, fratele care e in viata si baiatul fratelui decedat, este mostenitoare si sotia fratelui decedat (el murind cu multi ani inaintea mamei mele?? Multumesc
Buna ziua! Eu nu am lucrat, sotul nu a intrat in ccc si a continuat sa lucreze si ia si stimulent insertie de la inceput. Intrebarea mea este :va primi stimulent pana implineste copilul 2 ani sau pana la 3 ani? Multumesc anticipat