avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate Maria Adi

Activitate Maria Adi

Buna seara , am si eu o intrebare daca poate cineva sa ma ajute cu un raspuns .
Lucrez in domeniu hotelier iar cu acest virus turismul este la pamant, angajatorul ne obliga sa luam 5 zile fara plata pana se reglementeaza situatia, ce inseamna asta ?
Imi desface contractul de munca ?
Multumesc !
Buna ziua , am facut o modificare in apartament ( am inchis balconul si am scos aragazul si ghiuveta pe balcon) iar acum ca vreau sa l vand v a veni evaluatorul bancii , este posibil sa i respinga dosarul de creditare viitorului propietar din acest motiv ?
Multumesc !
Răspuns la discuția Divort
Va multumesc din suflet .
Discuție Divort
Buna ziua , va rog , daca cineva poate sa mi raspunda la intrebare .
Eu sunt plecata in Italia la munca , sunt casatorita si am o fetita minorara ( iei locuiesc in Romania) . Vreau sa divortez din mai multe motive , violenta domestica, infidelitate etc... el nu vrea sa mearga sa muncesca , ca eu sa pot sta acasa cu fata , nu are sevici de vreo 10 ani. Am dovezi ( video si poze ) cum aduce femei in casa in lipsa mea . Ce sanse am sa mi castig fata intr un divort, tinand cont ca nu stau in tara ? Fata are 10 ani , ea vrea sa vina cu mine . Nu vreau pensie alimentará, nu vreau casa ,nu vreau nimic : doar fata . Multumesc anticipat .
Buna ziua , am si eu o intrebare . Am avut un accident de circulatie cu víctime, cel care a intrat in noi era angajat la o firma de taxiuri, masina era pe numele firmei ( spun " era " pentru ca nu a mai ramas nimic din ea ) . Cum zile de ingrijiri médicale sunt mai putine de 90 de zile , va fi un proces civil . Firma nu vrea sa ne dea asigurarea cu toate ca soferul a fost vinovat . Pe cine dau in judecata ? Multumesc pentru ori ce raspuns .
Multumesc pentru raspuns .
45 si suntem trei víctime, cu acelasi numar de zile de ingrijiri médicale.
Buna ziua , persoana care ne a lovit intr un accident de circulatie cu víctime, nu vrea sa se prezinte la politie sa dea declaratie, sunt 50 de zile de la accident iar politia nici macar nu a reusit sa i ia declaratia . Din primele cercetari, el a rezultat vinovat , dar omu nu vrea sa vina sa declare . Intrebarea me este :
- ce pot sa fac in cazul asta ?
- este normal ca o persoana sa refuze prezentarea la politie ? ma refer ...politia nu poate sa l aduca cu forta ?
Politia me a spus ca e grav ranit si ca nu poate , dar eu m am interesat si am aflat ca nu este adevarat . Pot sa i cer politiei sa mi arate si mié dovada care sa i justifice lipsa la citatie? Pentru ca a fost citat si nu s a prezentat .
Nu ne a dat asigurarea iar politia spus e ca trebuie sa vina omu ala sa semneze procesul verbal si pe urma sa mi dea asigurarea lui .
Multumesc anticipat .
Multumesc pentru raspuns .
Buna ziua , in urma unui accident de circulatie cu víctime, l au gasit vinovat ( din primele cercetari ) pe celalalt sofer care a intrat pe contra sens si ne a lovit frontal , urmand sa i se faca dosar penal . El nu s a prezentat sa declare atunci cand a fost citat , politia nu a apucat sa i ia asigurarea sau nu o avea la el cand s a produs accidentului , nu stiu . Cert este ca soferul nu vrea sa mi dea asigurarea cu toate ca politia l a sunat si i a spus sa aduca asigurarea . Este posibil sa astepte pana la treminarea procesului ? Poate sa faca asta , din moment ce din primele cercetari l au gasit vinovat ?