avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1885 soluții astăzi
Forum Activitate rby58

Activitate rby58

Am avut un teren care l am parcelat si l am vanut...accesul la parcele facandu se pe un drum de servitute.proprietarul ultimului lot a inceput constructia unui zid de sprijin pe drumul de servitute in dreptul lotului lui specificand ca ce este in dreptul terenului lui ii apartine...eu din ce stiu nu este definita exact suprafata ce ii apartine ..ea nu poate fi delimitata..are dreptul de constructie pe drumul de servitute?se poate spune care este suprafata lui din drumul de servitute?
vecinul meu mi-a cerut acordul sa faca la el pe proprietate un zid de sprijin.am fost la notar si am dat o declaratie ca sunt de acord cu constructia zidului ..dupa ce a facut o parte din zid am fost cu un topograf si am constatat ca talpa de la zidul de sprijin este la mine in teren.Ca sa "inchid ochii"la cele facute de el cu buna stiinta i am cerut sa inalte zidului de sprijin pe cheltuiala lui..acesta ne fii d de acord.ce este de facut?
Răspuns la discuția concediu de crestere a copilului
multumesc!
buna!concubina mea a nascut iar eu doresc sa intru in ccc.suntem angajati ambi.am recunoscut copilul si mi poarta numele.angajatorul meu spune ca nu pot eu intra in concediu deoarece nu suntem casatoriti...si ca nu pot dovedi ca este copilul meu..desi eu l am recunoscut ..rog ceva indrumari!
am achizitionat un apartament la o licitatie organizata de o societate de insolventa.in urma licitatiei am primit un act de adjudecare si incheiat un contract de vanzare cumparare la un notar.problema este ca vechiul administrator nu doreste sa paraseasca imobilul.acum administrator este lichidatorul judiciar!cine este responsabil cu evacuarea vechilor proprietari?eu as crede ca lichidatorul are aceasta obligatie..el adiministrand acum societatea..vechul administrator ne mai avand nici un drept.am facut solicitare pt. debransare la curent si gaz pt a constrange parasirea imobilului.
Se poate transfera o autorizatie taxi de la o firma la alta?administrator fiind la ambele firme aceeasi persoana.firmele sunt in regula d.p.d.v. legal.tinand cont ca legea zice ca se poate transfera catre un angajat care a dobandit calitatea de transportator...dar fiind administrator nu poti fi si angajat al aceleasi firme, deoarece contractul de munca este nul.(conform legi).multumesc!
In data de 30sept. m-am intalnit cu o persoana sa-l numim P care-mi datora o suma de bani.dupa mai multe discutii contradictorii si refuzul acestie am-i returna suma de bani ne-am inbrancit si eu pt. a nu cadea m-am agatat de tricoul lui si rupandu-il.tin sa precizez ca eram incaltat cu o pereche de patine cu rotile.in luna dec. mi-a venit la servici o instintare de la parchetul militar k sunt citat ca si martor in dosarul 305si 358 la numitul G.am uitat sa mentionez k sunt militar de profeaie .ajuns la parchet am constatat ca dosarul 305 este a numitulu G si 358al Meu dar din lipsa de timp si comaditate ne-a citat asa...el inculpat si eu martor....pe aceeasi foaie .procurorul mi-a adus la cunostinta faptul k am o plangere de la persoana P care ma acuza de loviri cu pumni in zona toracica si k l-am aruncat in cap peste un gard,lucru cam greu de facut tinand cont ce purtam in piciare la acea data.acesta avand si un certificat medico legal (4zile) si doi martori.si eu am martori care i am numit si care au vazut cele intamplate si pot sa mi sustina declaratia.procurorul m-a sfatuit sa-l caut pe numitu P si sa ne inpacam,lucru imposibil tinand cont ca este plecat din tara la ora actuala.
P.S.procuroru mi-a reorosat k am venit nepregatit cu apararea mea ...eu argumentand ca am stiut k sunt numit martor la numitu G coleg al meu ne stiind ca dosarul 358 este al meu.ce este de facut?