avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1065 soluții astăzi
Forum Activitate vasy_282828

Activitate vasy_282828

Am o masina pe firma cu contract de comodat.Am efectuat la un service auto o reparatie.Mi s-a emis factura fiscala,deviz si bon POS.Factura a fost emisa de prestator pe societatea mea,plata facturii a fost efectuata cu cardul personal,intrucat nu am avut cash si nici card pe societate.
Ulterior am solicitat bon fiscal pentru factura emisa de dansii si achitata de mine cu cardul personal.Mi s-a refuzat categoric.Explicatia fiind ca dansii nu emit bon fiscal daca am facut plata cu cardul personal si ca este suficient bonul POS,
Insa din punctul meu de vedere bonul POS este acel document prin care mi se arata ca am platit si ca banii mi au fost retrasi de pe card nefiind un document justificativ si fiscal pentru achitarea facturii.
Pe factura fiscala nu este specificata plata.
Este corect ce au facut dansii ?
In contabilitate la decontare/plata - factura fiscala eu introduc datele bonului POS ?
SAU voi solicita in continuare la dansii emiterea bonului fiscal ?

As dori un raspuns cu referire la text de lege,pentru a merge la dansii cu explicatia mea legala (DACA TREBUIE SA MI EMITA BON FISCAL).
MULTUMESC !!!
Am fost angajat pana in data de 31.08.2017,iar din aceasta data pana in 22.05.2018 nu am avut contract de munca si nu am mai lucrat ( nu am cotizat in niciun fel la cas.cass,etc).
M am angajat incepand cu data de 22.05.2018 si lucrez si in prezent.
In data de 27.07.2018 am fost nevoit sa ma internez,deci implicit am avut acordat concediu medical pana in data de 10.08.2018.
La unitatea unde lucrez mi s a spus ca nu pot fi platit pentru ca nu am stagiul de cotizare de minim 6 luni in ultimele 12 luni.
Am inteles aspectul acesta insa mi s a adus la cunostinta faptul ca pe langa faptul ca nu voi fi platit,nici macar concediul medical nu l vor inregistra la unitate,pentru ca dansii asa stiu si au si intrebat la Casa de sanatate si le au spus acelasi lucru,ba mai mult pentru zilele in care am fost in concediu medical mi se va suspenda contractul individual de munca pentru incapacitate temporara de munca,si voi fi trecut cu ZILE DE INVOIRI,desi eu nu am facut aceasta cerere si nici nu am semnat pentru zile de invoire.Concediul medical il vor tine in unitate ca justificare pentru zilele in care nu am fost prezent si am fost internat.
As vrea sa imi raspunde ti si mie la cateva intrebari :
1.Este corect/legal sa nu mi inregistreze in unitate concediul medical ?
2.Este corect/legal ca in zilele in care am fost in co medical sa fiu trecut cu zile de invoire ?
3.Ce pot sa fac sa indrept aceste lucruri ?,Ce lege (mai exact articol,) reglementeaza speta mea ?
4.Zilele in care voi fi trecut ca invoit nu se vor considera stagiu de cotizare ? sau vechime in munca ?
5.Ce institutie imi poate clarifica situatia,in cazul in care unitatea nu va proceda corect in cazul meu ? Casa de sanatate ? ITM ?
6.Concediul medical trebuie obligatoriu inregistrat sau nu ?
7.Se poate inregistra in unitate concediul medical fara a fi achitat ? (in contabilitate cu valoare 0 ?)

Ar mai fi inca un aspect pentru care as vrea sa ma ajutati.Am inteles ca primele 5 zile din orice concediu medical se suporta de unitate si doar ce trece peste aceste zile se depune dosar la cas si se deconteaza ? Ei nu-mi iregistreaza concediul medical pe motiv ca nu mi l pot plati/deconta (ori decontarea se face de la cas),dar pentru primele 5 zile unitatea ar avea obligatia sa l achite,atunci nu vad de ce nu se poate inregistra si achita de la unitate chiar si in cazul in care in care nu am stagiul de cotizare complet.
Am incetat contractul individual de munca la unitatea X in anul 2016.

Am ramas cu zile de co din anul 2015 neefectuate pe care le am efectuat in anul 2016.
Acum vor sa mi considere zilele de co din 2015 efectuate in 2016 ca fiind zilele de co aferente anului 2016,asta numai ca sa-mi scada zilele neefectuate in anul 2016.
Am vb cu cineva la ITM si imi zice ca daca nu fac dovada ca zilele din 2015 nu le am putut efectua din cauza ca au avut nevoie de mine,ca nu s-a putut in 2015.....nu am castig de cauza
Imi vor cere documente doveditoare (ITM-ul) ca nu am putut sa le fac in anul in care erau aferente,iar eu nu am astfel de documente.
Pot sa am castig de cauza si sa solicit ITM-ului sa mearga in control la unitate si sa-mi fie platite zilele de co pentru anul 2016 neefectuate ?
Ok,nu este reglementat,dar nu este ilegal ca eu sa fac incasari si plati si tot eu sa verific si sa inregistrez ?
Este posibil ca un economist sa tina si casieria (sa fie si casier si sa faca inregistrarile si verificarile) ? In ce lege este reglementat acest aspect ?
Discuție Amenda auto
As dori sa stiu daca pentru un bec ars la o masina la pozitie este posibila remedierea pe loc,fara amenda ?
Am fost oprit ,becul era ars,,,am solicitat remedierea pe loc,mi s a precizat ca nu este posibil fara amenda !!!
Au facut procesul verbal de amenda,,,,dar nu am semnat cu semnatura mea autentica,in semn de protest,pot contesta amenda?
Răspuns la discuția DECIZIE MICSORARE SALARIU
Nu mi se pare corect ca un act oficial care de fapt nu este inregistrat intr-o unitate sa aiba efecte,chiar daca a fost semnat de ambele parti,as merge pe o nulitate !
Răspuns la discuția DECIZIE MICSORARE SALARIU
erau incluse
Răspuns la discuția DECIZIE MICSORARE SALARIU
Decizia cuprinde doar salariul brut diminuat,fara nici o referinta la sporuri,dar in contabilitate la salarizare sporurile mi s au calculat incluse in salariul brut diminuat .
Răspuns la discuția DECIZIE MICSORARE SALARIU
Dar daca nu se face referire la sporuri absolut deloc in prezenta decizie,ce sa inteleg ? ca daca salariul brut se dimnueaza sporurile sunt incluse in salariul diminuat sau la acesta se aplica repectivele sporuri ?