avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Activitate Codruta59

Activitate Codruta59

Buna ziua! Locuind intr o curte cu mai multi proprietari, exista termenul legal sa aflu cat platesc ceilalti impozitul pe teren ,asta pentru ca desi nu au voie sa delimiteze spatiul comun, totusi o fac construiesc, astfel ca nu ne mai ramane loc sa ne punem.rufele.Va multumesc!
Buna! Daca stau in apartamentul fratelui meu intr o curte comuna, trebuie sa mi fac mutatie?Nu platesc chirie doar ma ajuta sa am unde sta un an pana termin facultatea.
Buna ziua ! Tatal meu e bolnav ,cancer gr IV si nu s a facut succesiunea casei de pe bunica.In caz ca decedeaza casa se va imparti egal intre copiii fratelui(decedat) si noi ,2 surori desi bunica i a lasat prin testament casa tatalui meu? Va multumesc!
Buna ziua!Au trecut 3 ani si tatal meu care are o hartie notariala ca bunica ii lasa lui casa,nu a deschis succesiunea pentru ca are 2 nepoti ai frateluicare cer rezerva succesorala.
Nu exista un termen in care acestia trebuiau sa faca acest lucru.Daca deschidem actiune judecatoreasca pt.a l pune pe tatal meu in posesie ,acestiamai au dreptul la rezerva lor .Multumesc!
Răspuns la discuția Intabulare casa ,fara autorizatie
Va multumesc!
Răspuns la discuția Succesiune imobil
Va multumesc!
Buna ziua! Mama mea mi a lasat testament la notar ca mi lasa casa.Eu am locuit permanent cu ea, am ingrijit o, am achitat casa care era din fondul ILLA iar acum cei doi copii ai fratelui meu decedat isi cer drepturile si mai mult nici nu sunt dispusi la o intelegere financiara.Asteapta sa mor si atunci vor avea probabil o suma mai mare( Zic ei).Eu am doi copii din 2 casnicii dar ,doar o fata imi poarta de grija financiar pt ca e in alta tara.Daca cad la pat nu ma pot da in intretinere la nimeni fiind incurcata cu succesiunea.
Relatia nepotilor cu mama a fost inexistenta, ei locuind in alt oras si nedorind sa o viziteze, foarte rar venea si fratele meu.
Cat li se cuvine celor doi nepoti si de ce se poate ataca un testament? Ce am de facut sa am partea mea .Va multumesc
Dupa ce despagubim pe copiii fratelui decedat, in urma succesiunii, celalalt fratel ca viitor unic proprietar poate vinde unui copil( care l si intretine ) casa mai avand un copil , astfel mai poate fi atacat actul dupa decesul tatalui?
Va multumesc!
Langa casa ,am construit a bucatarie cu etaj ,acum 1o ani, fara autorizatie.
Pot intabula aceasta cladire acum in urma modificarii Legii 50/91 , astfel ca sa putem plati corect impozitul
Astept si eu raspuns oficial, suntem in aceiasi situatie.Ce am reusit sa inteleg e ca daca acea tara nu are conventii economice incheiate cu Romania , impozitul pe venit se plateste si acolo si in tara.De aceea cer cei de la Finante sa depunem cererea de rezidenta fiscala pentru a nu se ajunge la situatia " dublei impuneri".Va trebui sa depunem la finante aceste declaratii...