avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 315 soluții astăzi
Forum Activitate maria_3008

Activitate maria_3008

Discuție Somaj dupa ccc
Buna ziua, sunt in concediu crestere copil. Pot beneficia de somaj dupa terminarea concediului, avand in vedere ca inainte sa nasc am lucrat numai 3 luni in Romania si restul in UK?
Firma la care sunt angajata in prezent vrea sa restructureze postul.
Daca pot beneficia de somaj, va rog sa imi spuneti cum se calculeaza acesta tinand cont ca in ultimele 24 luni am lucrat si in Romania si in UK.
Va multumesc!
Multumesc frumos pt raspunsul prompt!
Puteti sa imi spuneti care sunt exact pasii care tb urmati pt a o pune sub interdictie ( ce acte tb, e nevoie de un avocat etc).
Multumesc anticipat
Buna ziua,
As dori sa stiu care sunt conditiile de obtinere curatela a tatalui meu pt mama sa, care are 98 ani, nu mai este perfect lucida si este complet nevazatoare.
Este nevoie de acordul ei si al celorlalti copii?
Ea nu isi poate da acordul, deoarece nu mai este lucida tot timpul, iar celalalt copil nu a mai venit la ea de 5 ani. Nu doreste sa o vada.
Va multumesc
Răspuns la discuția Concediu maternitate
Multumesc!
Răspuns la discuția Concediu maternitate
Multumesc pentru raspuns. Va rog sa imi spuneti care este legea care certifica cele spuse de dvs. Eu nu reusesc sa o gasesc si nu vreau sa am probleme la depunerea documentelor pentru indemnizatia de crestere copil.
Buna seara,
Sunt insarcinata si urmeaza sa nasc peste 2 saptamani. Ma simt bine si doresc sa merg la serviciu cat mai mult. Sunt obligata sa iau concediu prenatal sau pot sa oprez doar pentru cela 42 de zile de concediu postnatal? Este obligatoriu ca perioadele de concediu pre si post natal sa totalizeze cele 126 zile sau pot opta doar pt 42 zile postnatal si atat? Va multumesc!
Buna ziua,

Am un copil de 3 luni nascut in Romania, pentru care beneficiez de ccc si indemnizatie pe 2 ani.
Sotul meu lucreaza in Anglia si dorim sa ne mutam acolo.
Pot cere transferul indemnizatiei de crestere copil din Romania in Anglia pentru restul perioadei ramase pana la implinirea vartei de 2 ani a copilului?
Va multumesc.
Buna ziua,
Am un copil de 3 luni nascut in Romania pt care primesc indemnizatie pt o perioada de doi ani. Sotul lucreaza in Anglia si doresc sa plec la el cu copilul. Pot cere transferul indemnizatiei de crestere copil din Romania in Anglia pentru perioada ramasa pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului?
Va multumesc.
Buna ziua,
Sora mea a lucrat in UK 6 luni pe an in 2015 si 2016.
Pe 30 Noiembrie 2016 i s-a terminat contractul de munca in UK si a revenit in tara. In Ianuarie s-a angajat in Romania.
Acum este insarcinata, urmand sa nasca in Septembrie.
Intrebarea mea este daca poate beneficia de indemnizatie de crestere copil luandu-se in considerare perioada lucrata in UK.(Mai - Noiembrie 2016)
Va multumesc
Buna seara,
Sunt victima unui accident auto, produs pe timp de noapte prin tamponarea unui autovehicul cu o caruta nesemnalizata corespunzator, eu fiind pasager in caruta.
Accidentul a avut loc in data de 31/10/2016.
Am suferit rani la cap si o fractura deschisa de tibie si peroneu care a necesitat operatie si fixarea unei tije. Ulterior am mai suferit doua interventii chirurgicale.
Prima perioada de spitalizare a fost de 30 zile, iar a doua de 10 zile.
Daca nu fac plangere penala impotriva vinovatilor (politia a stabilit culpa comuna – a soferului si a carutasului), Casa de Asigurari de Sanatate poate cere ca si cheltuielile de spitalizare sa fie suportate de mine? Dar daca fac plangere penala, cine va suporta toate cheltuielile? Din deconturile pe care le-am cerut de la spital rezulta o suma foarte mare pe care eu nu o pot suporta – aproximativ 60000 ron. Nu cred ca este corect ca eu sa platesc aceste cheltuieli deoarece eu am fost doar pasager in caruta si nu am contribuit cu nimic la producerea acestui accident.
Eu nu as dori sa fac plangere penala impotriva nimanui, dar daca legea ma obliga …ma supun.
Ce se intampla cu o persoana care nu are bani sa plateasca un avocat sau pur si simplu nu stie ca poate suporta cheltuilile de spitalizare din buzunarul propriu fara a avea o implicare directa in producerea accidentului?
Va rog sa ma indrumati in luarea unei decizii, deoarece la sfarsitul lunii Ianuarie 2017 expira termenul de 90 de zile de la producerea accidentului si nu mai pot face nimic.
Va multumesc,
Maria