avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Activitate adriana_m1981

Activitate adriana_m1981

Răspuns la discuția Indemnizatie copil
Nu am activat in campul muncii pana acum. Cand voi naste voi avea maxim 8 luni de cotizatie.
Ma gandeam daca dupa concediile pre si post natal ma pot intoarce la munca pentru 4 luni facand astfel 12 luni si apoi sa cer CCC.
Este posibil? Multumesc anticipat pentru raspuns

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Concediul maternal ( pre si post natal) se poate acorda doar mamei.
Tatal poate intra in Concediul pentru Crestere Copil, CCC, imediat dupa nastere, daca doreste asta si mama nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de Concediul maternal.

Pentru a beneficia de concediul maternal trebuie sa aveti un stagiu minim de cotizare de 6 luni din ultimele 12, anterior lunii in care beneficiati de acesta.
Pentru CCC stagiul minim de cotizare este de 12 luni din ultimele 24 inainte de nastere.

Ce ocupatie ati avut inainte de a va angaja?

Buna ziua! Doresc sa va intreb daca abia m-am angajat si nu o sa am 12 luni de munca la nasterea copiilui. Poate sa intre tatal copilui in paternal, iar eu sa ma intorc la munca.
Iar dupa ce fac 12 luni de munca in ultimele 24 luni sa cer eu partenal? Este posibil?
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Iar in cazul ca nu, voi primi acel minim? Multumesc

Cornel Vasile a scris:

Trebuie sa aveti 12 luni in ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului.

Am inceput munca in aceasta luna si la 2 saptamani dupa aceea am ramas gravida. In HG449/2016 se vorbeste ca primesti indemnizatie doar daca ai muncit 12 luni consecutiv. In cazul meu ca pot avea maxim 8.

Intrebare: Indemnizatia se va calcula cota parte din 12 luni sau daca nu ai muncit 12 luni consecutiv vrei primi doar acel minim de 1250 ron?
Răspuns la discuția Act proprietate fara nume complet
Multumesc frumos pentru raspuns. O sa incerc la ei prima data
Buna ziua!
Ma puteti indrumara sau sfatui ce pot face in urmatorul caz. Am o proprietate in Bucuresti care a fost cumparata de la fostul ICRAL, iar pe actul de vazare/cumparare numele meu nu este trecut complet (e format doar din nume si prenume, lipsand cel de-al treilea prenume). Pe vremea aceea nu se trecea CNP-ul in contract.
Reprezinta o problema ca nu am numele complet? sau pot vinde casa mai departe?
Va multumesc anticipat pentru orice sfat / indrumare data.
Buna ziua!
Ma puteti indrumara sau sfatui ce pot face in urmatorul caz. Am o proprietate in Bucuresti care a fost cumparata de la fostul ICRAL, iar pe actul de vazare/cumparare numele meu nu este trecut complet (e format doar din nume si prenume, lipsand cel de-al treilea prenume). Pe vremea aceea nu se trecea CNP-ul in contract.
Reprezinta o problema ca nu am numele complet? sau pot vinde casa mai departe?
Va multumesc anticipat pentru orice sfat / indrumare data.
Situatia e una ciudata, am fost trimis in deplasare in UE si doarece proiectul meu s-a prelungit trebuie sa gasesc o cazare pe termen lung. Firma unde lucrez a gasit un apartament dar le cere avans 6 luni + deposit . Asta inseamna o suma mare de bani pe care ei trebuie sa si-o blocheaza. Pe persoana fizica, eu pot inchiria fara nici un fel de probleme. Nu trebuie sa platesc nimic in avans,
Intrebarea este ce documente trebuie sa inchiei cu firma din Romania astfel incat sa ma asigur ca imi vor plati chiria pe minim 6 luni, cat reprezinta termenul minim legal de inchiere?
Multumesc in avans
In opinia mea este legala, deoarece imi imputa niste bani pe care i-au platit la randul lor catre o firma de recrutare. Exact suma respectiva, nimic mai mult.
Dar, a doua clauza este valabila in perioada de proba?
Am 2 clauze in CIM :
1. daca plec in mai putin de 1an de la semnarea CIM trebuie sa platesc X bani
2. daca ma da afara, angajatorul trebuie sa-mi plateasca X bani.

Intrebarea este daca aceste clauze sunt lovite de nulitate in perioada de proba sau raman in vigoare indiferent de situatie?