avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Activitate Costi2017

Activitate Costi2017

Buna ziua,
In urma unui control fiscal,unei societati i s-a stabilit sume accesorii reprezentand impozit pe profit si TVA.
Societatea a contestat Decizia de Impunere la ANAF.
ANAF a emis o decizie de solutionare a contestatiei,prin care solutia propriu zisa a fost de a amana solutionarea !!! pe motiv ca exista un dosar penal in lucru (plangere penala facuta de ANAF dupa control).
Societatea a facut plangere impotriva acestei decizii,ajungand pe rolul Tribunalului.
Dupa doi ani de procese,Tribunalul a admis plangerea, a anulat decizia prin care amanase ANAF solutionarea si a obligat ANAF sa solutioneze contestatia pe fond.
==========
Dar,intre timp,societatea a fost nevoita sa ceara insolventa,existand un dosar in acest sens si admitandu-se in principiu.
Implicit,administratorului societatii i s-a retras dreptul de administrare a societatii,numindu-se un Lichidator Judiciar.
Fostul administrator a fost numit ”Administrator Special” conform art.56 din Legea 85/2014.
=================
In acest moment,societatea a primit Decizia ANAF prin care a solutionat pe fond contestatia depusa la ANAF cu doi ani in urma.
Are drept de contestare,dar Lichidatorul Judiciar nu vrea sa faca o astfel de contestatie,afirmand clar ca nu vrea sa se puna contra ANAF.
Pe de alta parte,Administratorul Special,nu are dreptul de a face o astfel de contestatie,intrucat nu-i permite art.56 alin.2 din L.85/2014. (Nu ar avea calitate procesuala)....
=================
Practic,paradoxal,aceasta contestatie trebuia facuta in urma cu doi ani,daca ANAF ar fi cunoscut legea in domeniu si ar fi solutionat PE FOND contestatia initiala. Intre timp,starea de fapt s-a schimbat,iar administratorul societatii nu mai are dreptul de a introduce actiuni in instanta.
==========================
In aceasta situatie,ce este de facut ? Cine ar trebui sa faca aceasta contestatie ?
Chiar mi se pare o situatie paradoxala si nu gasesc o astfel de situatie pe internet.
Va multumesc !
Va multumesc !
O zi buna
Deci,plangere in baza L.196/2018,art.28 rap.la art.29 alin.(3.) - este ok asa ?
Exista vreun termen in acest caz,in care sa introduc plangerea ?
Multumesc,
Am gasit ceva in art.29 alin.(3.) din L.196/2018, dar am o neclaritate:
Se refera la ”...sau,dupa caz,instantelor judecatoresti.”
La care instanta trebuie sa ma adresez ?
Buna ziua,
Am formulat si depus mai multe cereri la Asociatia de Proprietari,la care nu am primit raspuns in termenul legal (10 zile conf.art.28 alin.3 din Legea nr.196/2018) - prin care am solicitat informatii in legatura cu documente ale asociatiei si activitatea asociatiei.
Am formulat si depus Plangeri Prealabile la toate aceste cereri nesolutionate.
Acum,a trecut si termenul in care ar fi trebuit sa fie solutionate Plangerile Prealabile,urmand actionarea in Contencios Administrativ.
Intrebare:
Pot sa fac o singura actiune in Contencios Adm.in care sa solicit solutionarea tuturor cererilor ?
Sau trebuie sa fac pentru fiecare cerere,cate o actiune ?
Ceva legislatie aplicabila in aceasta privinta,va rog.
Va multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua,
Poate sa-mi spuna si mie cineva,ce este acela un ”Suspect Relativ la savarsirea infractiunii .... ” ?
Unde este prevazuta aceasta titulatura in legislatie ?
Multumesc.
Buna ziua,
O societate (SRL) a avut o masina in leasing.
Intre timp,a intrat in procedura de insolventa,nu a mai putut plati ratele la leasing si masina a fost luata inapoi de firma de leasing in martie 2017.
In ianuarie 2018,SRL-ul primeste prin posta un PV incheiat la 09.01.2018 de constatare prin care era amendata pentru lipsa rovinieta,la masina ce deja era luata de firma de leasing. Cica ar fi circulat fara rovinieta la data de 21.10.2017. La acea data masina era deja la firma de leasing.
SRL-ul a contestat PV,a depus si PV de predare-primire a masinii (de la SRL - la Firma de leasing).
Cu toate acestea,instanta a respins contestatia pe motiv ca:
1-Procesul Verbal de predare-primire nu a primit data certa cf.art.278 CPC;
2-Din cuprinsul PV intocmit de grefierul-sef sectie civila in data de .....rezulta ca in baza de date a Directiei pt.Evidenta Informatizata a Persoanelor, nu a fost identificat niciun autoturism cu nr.de inmatriculare din speta.
Totodata a respins si cererea de chemare in garantie a firmei de leasing !
Cu drept de apel in 30 zile.

Mi se pare ilogic ! Practic,instanta lasa sa plateasca o amenda,pe cineva ce nu are nicio legatura cu fapta.

Cum ar trebui abordata situatia,in apel ?
Ce motive se pot invoca ?
Pentru ca situatia,chiar este penibila !

Va multumesc !
Răspuns la discuția Administratorul Special
Buna ziua,
1 Da,AGA l-a numit adiministrator special,dar Procesul Verbal in acest sens a fost intocmit de Lichidatorul Judiciar.

2 Dar mai exista si alin.(2.) al art. 56....
”(2) Dupa ridicarea dreptului de administrare, debitorul este reprezentat de administratorul judiciar/lichidatorul judiciar, care ii conduce si activitatea de afaceri, iar mandatul administratorului special va fi redus la a reprezenta interesele actionarilor/asociatilor/membrilor.”
Fiind si unic asociat,nu poate sa-si reprezinte interesele,in fata instantei ? Lichidatorul judiciar refuza orice fel de implicare in acest sens. Pur si simplu spune ca nu vrea sa se puna rau cu ANAF !
Buna ziua
In urma inaintarii procedurii insolventei simplificate,instanta a numit un administrator judiciar pentru administrarea societatii X.
Acest administrator judiciar a numit ca administrator special,pe fostul administrator al societatii X, care era si Asociat Unic al societatii.
Intrebare:
Administratorul special,are dreptul sa formuleze si sa inainteze actiuni in instanta (contestatii la dobanzi + penalitati) prin care sa stopeze majorarea debitului societatii ? (In baza art.56 alin.2 din Legea 85/2014).
Răspuns la discuția Sistarea stării de indiviziune
Am inteles.
Multumesc.
O zi frumoasa !