avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1568 soluții astăzi
Forum Activitate cornelsb

Activitate cornelsb

Politia Locala are mai nou competenta sa ceara datele conducatorului auto. Asta stiu, legea este promulgata din decembrie 2022. Acum in martie 2023, am primit o solicitare de la Politia Locala sa comunic cine a condus masina in data de 31.10.2022. Au dreptul sa solicite datele avand in vedere ca la data comiterii contraventiei (parcare) ei nu aveau competenta sa ceara aceste date?
Cum poti sa spui si inca sa repeti ca trebuie sa claxonezi scurt la trecerile de pietoni?! Din 1961 claxonatul este interzis in localitati. Ce ar fi daca toti am claxona ca si tine? Claxonatul este o exceptie si se poate face la un pericol iminent.
Am pregatite toate actele ca sa recuperez Timbrul de mediu, dar ezit sa o fac. Poate fi o cursa a statului? Stim sigur ca se va pune o noua taxa probabil anuala in functie de norma de poluare. Cei care nu-si recupereaza Timbrul de mediu ar avea cumva sansa sa fie scutiti de noua taxa? Raspuns corect 100% stiu ca nu poate exista in Romania, dar suma de recuperat fiind mica, 170 lei, poate mai castigat sunt sa o las nerecuperata?
Cam asta-i raspunsul dvs.:" Ca atare, nu se stie precis cu ce se mananca". Un raspuns de tipul nu stiu se putea inlocui mai bine cu o lipsa de raspuns.
As vrea un raspuns de la cineva avizat care stie "cu ce se mananca". Asa ca intrebarea ramane pana stie cineva un raspuns. " Daca spatiul este intr un imobil cu spatii comune(bloc) este necesar acordul vecinilor iar activitatea necesita o forma de autorizare?".
Si totusi, nu s-a raspuns la intrebarea pusa in mai: Daca spatiul este intr un imobil cu spatii comune(bloc) este necesar acordul vecinilor iar activitatea necesita o forma de autorizare?
Cum ati rezolvat cu completarea declaratiei 200? Am vazut ca va este frica de "amenda uriasa". M-am interesat si este vorba de 50 lei.
Eu sunt in aceeasi situatie, dar nu ma impac cu gandul ca Fiscul ma va scoate cu profit, cand eu stiu ca le-am vandut in pierdere. Adica am dat pe ele prin 1993, 5000 $ si le-am vandut anul trecut cu 3000 E. Fiscul va calcula suma de vanzare in lei- suma de cumparare in lei la care taie 4 zerouri = profit. Adica dupa ei, le-am cumparat pe gratis ca asa reiese daca tai 4 zerouri la suma de cumparare.
Cred ca mai bine-i dau in judecata.
Răspuns la discuția Completare declaratia 200
Vanzarea nu a fost facuta prin brocker. Desi tranzactia este cu pierdere, d.p.d.v. al Finantelor, este cu 100% profit. Profitul nu este pretul de vanzare minus cel de cumparare? Pretul de cumparare nu se imparte la 10000? Nu trebuie sa taiem 4 zerouri desi la data cumpararii nu era inflatie.
Cum completez declaratia 200 in cazul in care am vandut actiuni la o banca? Actiunile au fost cumparate in martie 1993 cu echivalentul a 5000 dolari, si vandute in 2016 cu echivalentul a 3000 dolari, deci in pierdere. Este normal ca suma de cumparare in lei sa se imparta la 10000 si din calcul sa rezulte ca de fapt le-am luat aproape gratis si sa platesc impozit de 16% pe toata suma primita ca si cand as fi avut un mare profit?
Daca o pierdere reala, la ANAF devine profit net, eu nu depun aceasta declaratie. Ce pot pati?