avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1043 soluții astăzi
Forum Activitate Mia4

Activitate Mia4

Bună ziua!
Deja am făcut lucrul acesta,fiul meu la dat in judecata pe tatal sau pt a primii pensie pana la terminarea studiilor.
In ceea ce priveste plangerea penala era ultima noastra optiune,,deoarece tatal sau a plătit ocazional Pensia, are doua dosare la executor judecatoresc de ani de zile,și nu au cum sa ii recupereze deoarece fostul soț nu este de gasit in tara,nu are propietati, loc de munca etc...
In principiu este un rău platnic,și nu sa ocupat niciodată de copil,ultima data când l a văzut fiind acum 5 ani.
Asadar, in legătură cu aceasta plangere nu știam ca trebuie depusa inclusiv și de copil.!!!
Mulțumesc!
Bună seara ! In luna August 2021 am formulat plangere penala catre fostul soț pt neplata pensiei alimentare pentru mai multe luni. Eu am intentat cererea deoarece fiul meu era minor avand 17 ani in luna August.(in noiembrie a implinit 18 ani).
Acum in ianuarie 2022,am primit răspuns de la procuror, ca se claseaza cazul deoarece trebuia făcută cerere și de minor(art.157 C.pen)!! Efectiv mi se pare nedrept, eu între timp fiind chemata la politie sa dau declaratie și de acolo nimeni nu mi a spus ca este necesar și declaratia minorului.
In aceasta situație, fiul meu trebuie sa facă aceeași cerere pe care am făcut o și eu? Mulțumesc!
Va mulțumesc frumos!
În hotărâre scrie pana la 18 ani ! Tatăl dealtfel este rău platnic,are și dosar la executor pt restante pensie și de doua luni plangere la politie deoarece de 9 luni nu a mai achitat deloc pensie.
Demersul trebuie făcut la tribunal, insa nu știu exact când trebuie în cursul lunii următoare.
Va mulțumesc mult pt răspuns!
Bună ziua!
Fiul meu împlinește 18 ani luna viitoare pe data de 17!(fiind în clasa a 12 a).
Când ar trebui sa depunem actele la tribunal pt continuarea pensiei alimentare? Și ce acte trebuie sa depunem?
Va mulțumesc anticipat!
Va mulțumesc !
Bună ziua!
Pentru copil care împlinește 18 ani ,se poate folosii același cont al mamei în continuare pt încasarea alocației de stat? Deoarece trebuiesc refăcute actele ,copilul fiind în clasa a 12 a .

Mulțumesc!
Va mulțumesc frumos!
Bună ziua!
Fostul meu soț are doua dosare la executor pt neplata pensie alimentara din mai multe perioade și pt neachitarea unei hotarari judecatoresti! Pana acum nu știam unde mai lucreaza, deoarece este mereu plecat din tara iar la anaf nu figureaza cu venituri sau proprietati. Acum putin timp I am făcut și plangere penala!
De curând am aflat ca este posibil sa traiasca într un orqs din Germania.
Intrebarea mea este,ce demers pot face ca să fie executat și in aceasta tara!
Mulțumesc anticipat!
Va mulțumesc!