avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 131 soluții astăzi
Forum Activitate Ioana.B.90

Activitate Ioana.B.90

Răspuns la discuția Divort
Multumesc frumos pt raspuns
Discuție Divort
Parintii mei sunt divortati.cu banii de pe apartament fiecare si-a achizitiont alta locuinta.mama sa recasatorit(casa a cumparato din banii ei pe numele ei de fata)sotul ei nu a pus la casa nici macar 50bani.el nu e trecut in act.in 10-12 ani de cand sunt casatoriti nu a facut nimic in casa sau in curte din banii lui.in cazul in care divorteaza el.are vreun drept la casa.sa se imparta casa sau sa il despagubeasca ceva?atata timp cat casa este pe numele ei de fata si el nu a contribuit cu nimic?
Răspuns la discuția Ccc
Sotul meu a avut timp de 1 an pfa apoi timp de 2 ani srl a lucrat in franta(el era sefu el executa)si-a platit contributiile in tara.din august a venit acasa si timp de vreo 6 luni nu a mai contribuit la srl ca nu a mai lucrat.acum din martie este iar pe srl.ar putea macar el sa ia aia 600 lei stimulentu ala de insertie sau cum.se numeste daca se duce la munca in continuare cand o sa nasc eu?
Răspuns la discuția Ccc

Am nascut in noiembrie 2015 dar dosarlu l-am bagat prin feb. Ca am luat tot prenatalu de la dr de familie si am terminat prin oct 2017.cu o luna mai devreme decat sa faca copilul 2 ani ca a zis ca luna aia trebuia sa o ia tatal.dar sotul meu nu a lucrat atunci. Si acum cu al 2lea copil tot cam prin noiembrie tre sa nasc
Discuție Ccc
Buna ziua.am si eu o intrebare.de curand am aflat ca sunt insarcinata.momentan nu lucrez.am fost in ccc care s-a terminat in oct-nov 2017 cand a facut copilu 2 ani.as putea sa platesc CAS si cartea de munca si din urma cu cateva luni si pana in momentul cand o sa nasc as putea beneficia de postnatal?astept rasp.multumesc
Eu eram insarcinata in vreo 2 luni si nu mi-au mai prelungit contractul.aveam 9 luni la ei.mi-au pus dosarul cu contractele in brate si mi-au spus sa ma duc la casa de asigurari.de acolo m-au preluat ei.luam medicale de la dr care urmarea sarcina si le duceam la casa de asigurari.de acolo ei le decontau si asa am dus-o pana cand a trebuit sa iau medicale de la dr de familie alea 124 de zile sau cat erau.dar trebuie tinut cont la zilele de concediu.oricum dupa 90 de zile de medical am fost la comisie,mi-au mai prelungit cu o luna apoi iara la comisie...apoi intram de drep cum ar veni.adica zilele alea 126.sau cat e.dupa aceea cand sa terminat parca am dus dosarul la primaria de care apartin.mi sa dat o lista cu ce copii sa aduc sa fac un dosar.de acolo am primit alocatia si indemnizatia tip de 2 ani.sper sa va fie de folos experienta mea ca si eu intrebam in stanga si in dreapta si nu stia nimeni.
Răspuns la discuția Somaj dupa ccc
Cornel Vasile a scris:

Cand v-a incetat c.i.m. ?

08.06.2015
Discuție Somaj dupa ccc
As putea intra in somaj dupa ce termin ccc.am lucrat 9 luni la o firma cu contract pe perioada determinata,intre timp am ramas insarcinata si nu mi-au mai semnat contractul,m-au preuat cei de la casa de asigurari si acum in noiembrie copilul face 2 ani.am auzit ca poti iesi in somaj dupa ccc dar nu stiu daca as putea beneficia si eu.daca pot beneficia ce acte mi-ar trebui si cand ar trebui bagat dosarul
Discuție Somaj dupa ccc
Buna ziua.pot beneficia de somaj dupa ccc?am lucrat la o firma cu contract determinat.pe 8 iunie 2015 trebuia sa semnez contractul pe nedeterminat dar de pe 27 mai am bagat medical 3 zile si de la 1 iunie am dus medical pe o luna(eram insarcinata in o luna,o luna si ceva dar imi era foarte rau nu ma puteam tine pe picioare)am completat cererea aceea prin care le aduceam la cunostinta ca sunt insarcinata si luna urmatoare m-am dus cu meducalul pe luna iulie.(intelesesem ca daca esti gravida sau duci medicale nu te pot da afara)iam intrebat daca mi sa prelungit contractul pe nedeterminat si mi sa spus"pai daca ai bagat medicale e si normal sa nu ti se mai prelungeasca"mi-au pus toate copiile de medicale si contracte in brate si sa ma duc la casa de asigurari cu ele sa ma preia ei.m-au preluat ei de atunci.intrebarea mea este,pot beneficia de somaj dupa ce termin ccc(in noiembrie copilul face 2 ani),daca pot beneficia cu cat timp inainte sa ma duc la ajofm si ce acte mi-ar trebui.multumesc.
Intro curte sunt 3 case(casa batraneasca unde stau socrii,casa unui cumnat,si inca un inceput casa de casa al altui cumnat)eu cu sotul meu as vrea sa "cumparam" casa neterminata si sa o finalizam noi.daca soacra mea face act de vanzare-cumparare exista vreo "sansa" ca in timp,ceilalti frati ai sotului sa aiba "pretentii" la casa noastra(ei sunt 5 frati)poate se ridica cu pretentii la despagubire,eu stiu,avand in,vedere ca este in aceasi curte.multumesc