avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Activitate henton

Activitate henton

Buna ziua, cum nu am primit nici o noutate legata de plangerea mea penala, am depus o cerere pentru studierea dosarului, astazi am primit raspunsul, mi-a fost admisa cererea si stabilita data si ora, mai sunt instiintat ca dosarul a fost instrumentat de catre comisarul x iar incepand cu data de astazi acesta a fost trecut in evidenta pasiva.
Ce inseamna ca dosarul a fost trecut in evidenta pasiva?
Discuție Inselaciune?
Buna ziua!
Persoana x ofera un anumit serviciu pentru primirea unor informatii, persoana y ii ofera aceste informatii dar persoana x nu isi respecta intelegerea si nici nu are de gand.
Este aceasta fapta inselaciune daca nu s-a obtinut un folos material?
Ca nu a citit de 10 ori inainte sa semneze :))
Nu, propietarul din 1945 a murit si au rezultat certificate de mostenitor (sotie si copii), unul din copii a iesit din indiviziune (hotarari judecatoresti 1996 si 2005) , eu am cumparat in 2010 cota sotiei si sunt in copropietate cu copiii acesteia (ei au certificate de mostenitor).
Eu ca si cumparator pot depune cererea ?
Buna ziua, sunt in proces de iesire din indiviziune iar notarul la care se va face iesirea din indiviziune cere pe langa contractele de vanzare cumparare noi(eu- 2010), certificate de mostenitor(ceilalti copropietari-1983), hotarari judecatori(iesire din indiviziune-1996 si 2005 ) si primul act de propietate al imobilului, acesta dateaza din 1945 si nu il are nici unul dintre copropietarii actuali, cei vechi fie nu il mai au fie nu vor sa il dea.
De unde pot obtine acest contract de vanzare cumparare din 1945?
Daca eu am cumparat in anul 2010 si nu sunt parte in acele dosare din 1996 si 2005, pot depune cerere la judecatorie pentru o copie?
Răspuns la discuția Loviri si alte violente
A iesit certificatul medico-legal
Numitul x prezinta leziuni traumatice care s-au putut produce prin zgariere.
Pot data din 07.04
Nu necesita zile de ingrijiri medicale.

Se incadreaza in art 193 punctul 2 ?
Buna ziua, se da urmatoarea problema, in anul 2013 am scos autorizatie de constructie , am anuntat la primarie data inceperii lucrarilor , am platit taxa de 0,1% la ISC dar persoana ce s-a ocupat de acte nu isi aminteste daca a anuntat data inceperii lucrarilor si la ISC. In anul 2015 expira prima autorizatie si scot una noua cu lucrarile ramase(inca valabila) , anunt la primarie data inceperii lucrarilor , platesc taxa de 0,1% catre ISC dar nu anunt si la ei inceperea lucrarilor .
Vreau sa fac receptia si trebuie sa trec si pe la ei sa anunt terminarea lucrarilor si sa platesc taxa de 0,5% si imi este frica ca ma mor ciufulii ca nu i-am anuntat.



Legea spune asa :
art. 7 alin. (8)
Investitorul are obligatia sa instiinteze autoritatea emitenta a autorizatiei de construire, precum si inspectoratul teritorial in constructii asupra datei la care vor incepe lucrarile autorizate. In caz contrar, daca constatarea faptei de incepere a lucrarilor fara instiintare s-a facut in termenul de valabilitate a autorizatiei, data inceperii lucrarilor se considera ca fiind ziua urmatoare datei de emitere a autorizatiei.
Art. 26
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte, daca nu au fost savarsite in astfel de conditii incat, potrivit legii, sa fie considerate infractiuni:
g) neanuntarea datei inceperii lucrarilor de constructii autorizate, in conformitate cu prevederile art. 7 alin. (8) ;"

Daca anunt acum inceperea lucrarilor, ma mai pot amenda? nu m-am apucat inca de lucrarile din autorizatia din 2015 chiar daca la primaria am anuntat deja data inceperii lor.
Daca au trecut mai mult de 3 ani de la prima autorizatie s-a prescris aceasta contraventie ?
Ce solutii as avea sa scap de amenda?
Buna ziua, in 2013 am scos autorizatie de construire si m-am apucat de treaba , in mare parte am respectat proiectul dar nu am respectat pozitionarea constructiei conform certificatului de urbanism (in spate in loc de 5metri am lasat 3, in fata nu este in linie cu cealalta constructie). In 2015 a expirat autorizatia si cum mai aveam unele lucrari de facut, am scos o noua autorizatie pentru acele lucrari care inca este valabila.
Au trecut 3 ani de la prima autorizatie, se mai poate aplica sanctiune in cazul meu ? Am citit ca contraventia este continua in constructii dar in toate cazurile nu exista autorizatie.
Răspuns la discuția Loviri si alte violente
Incidentul s-a intamplat la semafor unde erau mai multe masini oprite, am facut poza la numerele lor si le-am adaugat in declaratie ... acum daca politia ii va gasi si ei vor vrea sa spuna ce s-a intamplat... si mai sunt si camerele din intersectie...

Multumesc de raspuns!

Buna ziua, acum cateva zile am fost agresat in trafic de catre persoana din dreapta soferului (o femeie) , am apelat 112 si m-au indrumat catre cea mai apropiata sectie unde am depus plangere penala impotriva acesteia, am depus o plangere si la politia rutiera deoarece soferul a incercat sa ma loveasca cu masina si chiar m-a atins cu portiera, fara sa ma raneasca, am mers la IML sa scot certificat medico legal pentru ca m-am ales cu unele zgarieturi (probabil de la unghii). In intersectia respectiva sunt camere de supravegheat ale primariei sectorului 1 si capitalei si am apucat sa fac poza la cateva numere de inmatriculare, inclusiv al autorilor.
Sunt sanse ca acest dosar sa ajunga in instanta ? Ce trebuie sa fac sa ma asigur ca acest dosar este luat in serios si sa nu ma trezesc peste 2-3 luni cu ordonante de NUP ?

Am tot citit si am vazut ca majoritatea dosarelor pentru loviri si alte violente primesc NUP deoarece persoanele nu reprezinta un pericol social dar eu vad ca legea incrimineaza destul de clar lucrul acesta.