avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Activitate Garfield67

Activitate Garfield67

situatia e recenta si inca nu am avut timp sa lamuresc.pe tabel la intretinere costul interfonului apare ca fond reparatii desi cel vechi era functional .cost interfon 150lei in trei rate,timp de 18 luni intre febr 2020-iulie2021 s-au dat 18x5lei fond reparatii,adica 90 lei.logic ar fi sa se consume acei bani +diferenta.cica s-au cheltuit dar nu poate face dovada cu chiante si facturi emise pe asociatie.pe astia din punct de vedere fiscal. cine ii verifica? ptr ca initial vreau sa ii reclam.nu neaparat legat de sume mai mult ptr atitudine+transparenta.desi e locatar in bloc presedintele de asoc nu vine deloc la programul acela de 2 0re pe saptamana cand se fac incasari.sa ia nota de problemele locatarilor.daca ridici problema la admin te indruma la presedinte.si tot asa.asociatia are 2 scari.s-a invocat modernismul si majoritatea dar s-a pus interfon doar la o scara.unde si aici cei de la parter nu platesc,au usi prin balcoane,separate de scara,cica nu folosesc interfon,etc.si uita asa conform clarviziunii platesc 17 ap din total 19 de la scara unde stau.multumesc celor care au raspuns.
nu stiu daca o majoritate are drept legal sa te oblige sa intri in casa platind o taxa de acces.eu vreau sa accesez gratuit apartamentul meu.am legal acest drept?cumpar cheia de la butuc(usa scarii).adica nu ma folosesc de interfon.evident ca nu se vrea.nici macar nu au dedus din cost pretul aparatului care se monteaza in casa.am refuzat sa fie montat.ptr 150 lei sa te razboiesti nu se merita,dar e un precedent.pe astia cu asociatiile nu ii verifica nimeni.nu pot justifica unele sume pe care le cheltuie.nu te intreaba daca esti de acord cu ideile lor.tabelul cu semnaturi pro sau contra ar trebui sa existe,chiar sa fie afisat.alaturi de factura.
detin un apartament,la asociatia de locatari s-a luat decizia sa se inlocuiasca interfonul scarii unde locuiesc desi cel vechi era functional.lucrarea atrage un cost de aproximativ 150 lei de apartament.pe factura afisata apare pretul total nu si detaliat pe componente.in cazul meu nu am dorit sa schimb interfonul
ptr ca era functional.am achizionat 2 chei de acces.pe tabel apare suma de plata impartita egal la toti proprietarii.
eu si inca un vecin avem de plata la fel ca si ceilalti, desi initial s-a spus altceva
(adica platim cheia si cota din partea comuna+taxa acces).nu pot plati si aparatul care nu il am in casa.ptr a accesa proprietatea chiar trebuie sa platesti cuiva o taxa(?).cine vrea interfon sa puna,a stabilit asta
majoritatea,un proprietar nu are dreptul sa poata intra in casa gratuit fara sa plateasca taxa de acces?e o tendinta de a se face tot felul de abuzuri.administratorul si presedintele au obligatia sa afiseze prin chitante,facturi cum s-au cheltuit banii din fondul de reparatii?cand dai banii primesti chitanta,cand intrebi ce s-a facut cu ei primesti raspunsuri cinice nu si dovada.

multumesc anticipat
Discuție Politia Locala
am primit de la o vecina un bilet scris stangaci de un domn de la politia locala,un nume si nr de telef.care ar fi intebat de mine(sunt la munca mai toata ziua),a lasat vorba sa-l sun.care este modalitatea legala a unei astfel de institutii ptr a anunta sau solicita ceva unui cetatean(platitor de taxe).si daca puteti spune ptr ce te poate cauta un politist local pe acasa.nu au o cale legala ptr asta?in scris evident ar fi logic sau sa te cheme la sediu.nu pricep cum e asta cu biletele pe la vecini.
multumesc anticipat.
Răspuns la discuția venit NECUNOSCUT
pai nu pot cere eu la ANAF sa-mi comunice ca persoana x are venit de pe anul sau perioada de timp invocata.asta poate solicita judecatorul,sau la ITM.nu dau relatii in acest mod.
Buna Ziua,daca in cadrul unui proces in care trebuie demonstrat ca o anumita persoana are venituri realizate dar nu se cunoaste locul de munca,instanta unde poate verifica statutul acelei persoane in caz ca nu exista un angajator.poate solicita ANAF?sau care sunt mijloacele ?multumesc!
Discuție recalculare
Buna ziua!in cazul meu in luna martie2019 fosta sotie solicita majorare pensie intretinere in calitate de repr legal al copil minor.in aprile depun intampinare in termen cu acte in sprijin ptr a demonstra ca la momentul actiunii si ulterior am realizat venit sal min pe ec sau nu am avut venit,deci solicitam plata pensiei raportat la acest venit.am achitat lunar prin mdt postal suma deciziei anterioare.termenul fixat iunie ,amanare iulie,Amână cauza,reclamanta să certifice pentru conformitate cu originalul copiile înscrisurilor şi să arate dacă cererea este formulată de minor.astfel totul se lungeste,cred ca vor intra in vacanta si cu justitia.orice calcule se vor face in baza adev de la fostul angajator
si ulterior cand am lucrat sporadic cu sal minim pe ec sau deloc va rezulta suma 319lei.daca reclamanta nu remediaza pana la termenul urmator ce se poate intampla?eu ce pot face ptr a plati suma corecta,pentru ca platesc deja de 3 luni mai mult.daca platesc incepand de luna asta 319(adica rap la sal min) ce risc?pot depune pana la data termenului urmator copii dupa chitantele de la posta,de dupa inceperea actiunii?
Astept raspunsul dvs.multumesc anticipat.
detin Nokia 5,achizitionat dinAltex,problema e ca nu functioneaza in sensul ca se aude foarte incet in timpul convorbirilor,in mediu exterior nu pot auzi.desi a fost trimis de 3 ori in service in decurs de 1 an(in raport service trece test are piese defecte schimbate.resoftari,etc)in realitate problema persista.in voi trimite a4a oara in zilele urmatoare.desi cred ca va fi la fel.intentionez sa fac o reclamatie la ANPC.aici de fapt cred ca e vorba de un produs neconform.firma in cauza Regenersis SRL are review destul de prost din ce am mai citit.fiind singura mentionata in certificatul de garantie.adica nu am alta varianta sa aleg.practic acest telefon nu-l pot folosi.... ca telefon.doar device media.as vrea o parere din partea dvs si pasii corecti in ideea de a putea rezolva.altex spuna ca nu poate inlocui produs fara negatie de la service iar service repara fictiv in hartii si cam atat.in reclamatia la ANPC(fost OPC) reclam vanzatorul(Altex) si firma de service(Regenersis)?practic astia din urma nu-si fac treaba.sau doar una dintre ele?sau pe fiecare in parte?multumesc anticipat!
Discuție Dosar Penal
Azi am primit un telefon un politist din cadrul politiei municipale care mi-a comunicat ca am un dosar penal fara sa spuna ce calitate sau ce invinuiri sa aduc.sa merg maine la ora stabilita sa dau declaratie(??)invinuirile care se vor aduce si calitatea nu trebuie sa-mi fie comunicate si in scris?adica chiar daca refuz sa fac declaratii avand acest drept cand voi pleca de acolo sunt obligati sau nu sa-mi dea la mana documente.nu pot angaja imediat un avocat .dar as putea consulta ulterior si banuiesc trebuie sa am niste documente cu care sa-mi sustin cauza.nu am trecut niciodata prin asa ceva din ce am mai citit se forteaza declaratii care sa duca catre ce ii convine politistului. apoi care este etapa urmatoare?multumesc anticipat! cu respect!
detin Nokia 5,achizitionat dinAltex,problema e ca nu functioneaza in sensul ca se aude foarte incet in timpul convorbirilor,in mediu exterior nu pot auzi.desi a fost trimis de 3 ori in service in decurs de 1 an(in raport service trece test are piese defecte schimbate.resoftari,etc)in realitate problema persista.in voi trimite a4a oara in zilele urmatoare.desi cred ca va fi la fel.intentionez sa fac o reclamatie la ANPC.aici de fapt cred ca e vorba de un produs neconform.firma in cauza Regenersis SRL are review destul de prost din ce am mai citit.fiind singura mentionata in certificatul de garantie.adica nu am alta varianta sa aleg.practic acest telefon nu-l pot folosi.... ca telefon.doar device media.as vrea o parere din partea dvs si pasii corecti in ideea de a putea rezolva.altex spuna ca nu poate inlocui produs fara negatie de la service iar service repara fictiv in hartii si cam atat.in reclamatia la ANPC(fost OPC) reclam vanzatorul(Altex) si firma de service(Regenersis)?practic astia din urma nu-si fac treaba.sau doar una dintre ele?sau pe fiecare in parte?multumesc anticipat!