avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate GDanaS

Activitate GDanaS

Buna ziua.Mama mea detinea impreuna cu unchiul meu un apartament dobandit prin mostenire de la parintii lor (respectiv bunicii mei).Mentionez faptul ca mama si unchiul meu au facut succesiunea insa fratele ei a refuzat sa-i dea cheie de la apartamentul respectiv si acum face la fel si cu mine,refuza sa-mi dea cheie de la acel apartament.Este legal sa procedeze in acest fel?Cui ma pot adresa in vederea rezolvarii acestei probleme?Va multumesc!
Buna dimineata!
Am si eu o intrebare putin mai complicata.Bunica mea a decedat in ianuarie 2021,unchiul meu a fost singurul care detinea si detine cheia apartamentului in care locuia.El s-a ocupat de incasarea pensiilor bunicii mele si de achitarea facturilor.Dupa decesul bunicii mele el a inmormantat-o,el a incasat ajutorul de inmormantare si toti banii pe care batrana ii avea la CAR(Casa de ajutor reciproc).La succesiune nu a declarat aceste lucruri,iar acum pretinde ca mama mea sa-i achite jumatate din banii pentru facturile din ultimele sale luni de viata,mai exact lumina,intretinere,telefon si cablu tv,desi bunica mea avea pensie de urmas de aproximativ 2300-2500lei.Eu m-am oferit sa-i dau jumatate din banii cheltuiti pentru intretinerea apartamentului dupa moartea bunicii mele si jumatate din banii pentru actele necesare scoaterii in vanzare a apartamentului(m-am oferit sa fac acest lucru deoarece mama mea este in spital).Acum el ameninta ca o va da pe mama in judecata pentru cheltuielile de intretinere si utilitati pentru lunile octombrie,noiembrie si decembrie 2020 (desi repet,bunica mea a decedat la inceputul lunii ianuarie) pe care el le-a achitat abia la sfarsitul lunii ianuarie 2021.Este corect asa ceva?Faptul ca a scos banii batranei de la CAR inainte de succesiune si incasarea ultimei pensii pentru care mama mea i-a dat acordul scris nu se iau in calcul?
Va rog sa ma ajutati daca se poate cu un raspuns in privinta asta.Va multumesc frumos anticipat!
Buna ziua.
Doresc sa autorizez o afacere cu codul caen 5630,Sunt pe site-ul primariei sector 3 si nu stiu exact la ce categorie ma incadrez.La alimentatie publica este corect?
Buna ziua!
Am si eu o problema si va rog sa ma ajutati sa gasesc o rezolvare!
Doresc sa infiintez o firma de catering doar cu livrari la domiciliul clientului .Am gasit o casa la curte unde sa deschid punctul de lucru(Bucuresti, sector 2).
Care este legea care ma obliga sa-mi desfasor activitatea comerciala intr-un spatiu destinat alimentatie publice si nu intr-un spatiu destinat locuintei,asa cum cer Primaria si Politia Locala?
Răspuns la discuția Schimbare destinatie imobil
Sunt din Bucuresti.Puteti va rog sa-mi spuneti detaliat care sunt pasii in vederea schimbarii de destinatie al imobilului?Mentionez ca este vorba despre o casa la curte,nivelul constructiei :parter+pod.
Insist foarte tare pentru ca nu stiu cum se procedeaza si as vrea sa stiu exact pasii pe care trebuie sa-i faca proprietarul.Unde trebuie sa se duca,ce acte trebuie sa depuna si cam in cat timp se rezolva?
Va multumesc mult!
Buna ziua!
Intentionez sa deschid o firma de catering doar cu livrari la domiciliul clientului,insa nu stiu daca proprietarul casei pe care vreau sa o inchiriez trebuie sa schimbe destinatia imobilului(din locuinta in alimentatie publica sau in altceva),mentionez faptul ca la adresa respectiva doresc sa obtin toate aprobarile si cerintele tuturor organelor de control pentru punctul de lucru mai sus mentionat.Daca este o lege care impune acest lucru imi puteti spune va rog si care este aceasta?Va multumesc frumos!
Buna seara!
Doresc sa deschid in sectorul 2 al Capitalei o pizzerie cu livrari la domiciliul clientului si livrari tip catering pe baza de contract.Imi puteti spune va rog ce cod caen se potriveste cel mai bine acestor activitati?Mentionez faptul ca nu voi avea loc de servit masa pentru clienti.In cazul acesta mai trebuie sa platesc taxa pentru eliberare/avizare anuala privind desfasurarea activitatii de alimentatie publica,stabilita de catre consiliile locale,mai exact 3000lei?
Va multumesc frumos!
Buna ziua!
As dori sa deschid o pizzerie doar cu livrari la domiciliul clientului,ma puteti ajuta cu codul Caen pe care trebuie sa-l inregistrez?Sau imi puteti spune unde sa cer mai multe detalii?M-ar interesa si pasii pe care trebuie sa-i urmez,ce avize si autorizatii trebuie sa am?
Va multumesc frumos,o zi buna!