avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate avas

Activitate avas

Răspuns la discuția Reevaluare cladire
Nu scrie ca este obligatorie reevaluarea in luna decembrie , chiar la acte necesare scrie de balanta la luna in care a fost inregistrata reevaluarea , deci ar putea fi si luna mai sau septembrie . Unde scrie de luna decembrie ?Multumesc
Buna ziua,

Am o cladire pe firma , reevaluata in noiembrie 2011. Am mers la TAXE SI IMPOZITE , ca sa inregistrez reevaluarea si mi-au zis ca reevaluarea trebuia facuta in decembrie 2011 , deci nu o vor lua in seama . Este corect ?
Buna ziua ,

Se poate suspenda activitatea unui PFA consecutiv ? Multumesc
Răspuns la discuția Schimbare impozitare PFA
Incerc sa gasesc o solutie pentru perioada urmatoare cand nu voi avea activitate , de aceea iau in considerare toate variantele LEGALE pentru a reduce la minim datoriile la stat .O alta varianta ar fi suspendarea activitatii , dar in acest caz am alte intrebari pentru care va multumesc anticipat daca imi raspundeti:

1. suspendarea inseamna plata impozitului conform normei de venit pana la data suspendarii?

2. sanatatea si contributiile sociale se platesc pana la data suspendarii?Trebuie instiintata Casa de Sanatate si Casa de pensii de aceasta suspendare?

O alta varianta ar fi mutarea activitatii in alt oras unde norma de venit este suportabila.Stie cineva daca in acest caz sunt situatii de evitat?

Va multumesc
Răspuns la discuția Schimbare impozitare PFA
La adm. financiara am fost informat ca nu pot trece la contabilitate in sistem real pentru ca nu am 2 ani pe norma de venit. Asa este ? Daca depun cererea maine , de cand mi se schimba impozitarea ? De la 1 ianuarie 2011?
Buna ziua,

Sunt PFA pe norma de venit din august 2009.Vreau sa trec la impozitare in sistem real.Am 2 intrebari:

1. daca este posibil , ce trebuie sa fac si de cand se face efectiv schimbarea de impozitare?

2.pentru anul 2011 cum va fi calculata impozitarea?

Multumesc
Discuție Declaratii PFA
Buna ziua,

Ca PFA cu norma de venit mai trebuie sa depun declaratiile pentru asigurari sociale pentru lunile iulie si august?
Multumesc
Buna ziua,

Sunt PFA cu norma de venit si vreau sa-mi mut sediul social din Bucuresti in provincie.Ce trebuie sa fac?
Multumesc
Răspuns la discuția Modificari PFA norma de venit
Buna ziua,

Daca platesc somaj ca PFA cu norma de venit , pot sa incasez si somaj de la stat?
Răspuns la discuția Sentinta necomunicata
Ce sanse am cu o astfel de sesizare la Inspectia CSM?