avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1903 soluții astăzi
Forum Activitate calc

Activitate calc

Buna ziua.Am o nelamurire.Am un teren de 10 m front stradal.Acest este teren este format din 2 terenuri a cate 5 si respectiv 5 metri.Am doar planul de situatie.Cel de la urbanistica de la primarie mi-a zis sa fac o fantana apoi sa o intabulez ,dupa care sa se faca iar masuratorile la fiecare fasie,sa vada unde este exact fantana apoi inca o masuratoare de unificare.Eu intreb de ce mai trebuie inca doua masuratori?N u era ma ilogic sa faca prima data unificarea apoi sa intabuleze fantana?
Buna ziua.Incerc sa dau cat mai multe raspunsuri.Am CF ,dar nu am plan parcelar.Eu vreau sa se masoare toata tarlaua dar e foarte scump cred.Sunt vreo 30 40 de parcele si nimeni nu are plan.Multumesc
Buna ziua.Am cumparat o parcela intr-un sat de langa Timisoara.Teren intravilan(gradina suplimentara).La primarie si la cadastru este doar un plan cu tarlaua impartita in parceledar fara coordonatele de rigoare.Eu am 1090mp.Cand am chemat topograful sa imi imprejmuiasaca, surpriza:trebuie sa masor toata tarlaua ca sa imi poata spune exact care e parcela mea.
Intrebarea mea este:De ce nu gasesc planul vechi(primarul spune ca e vorba de un plan mai vechi si nu stie ce topograf l-a intocmit dar ca pamantul este acela care l-am cumparat)Precizez ca era carte funciara pe terenul care l-am cumparat.Nici cei de la cadastru spun nu au un plan mai amanuntit.Primaria mi-a recomandat un topograf ,care mi-a zis ,ceea ce v-am relatat mai sus.Care sunt demersurile urmatoare?Multumesc.
Buna ziua.
Va rog sa imi spuneti daca prietenul meu (italian) cu resedinta in Romania ,care are aici o societate pe actiuni impreuna cu alti 3 italieni,ce sanse are sa primeasca un credit imobiliar pe persoana fizica in principiu sau juridica?Care ar fi conditiile?Multumesc.
Buna ziua
Am o societate comerciala.Va rog sa ma ajutati sa pasii corecti pt a clarifica situatiile neplacute cu enel Timisoara.O asa incompetenta si nerusinare din partea lor mai rar se intalneste.In aprilie m-am trezit cu 7200lei de plata in conditiile in care merg lunar si platesc facturile.Stim ca la firme ei(enel) fac citirea lunar.Cand am intrebat cum s-a ajuns la aceasta situatie au avut impertinenta sa imi zica ,ca o terta firma cu care a incheiat contract enel-ul, a dat faliment si nu au mai citit contorul.Fapt care eu am cerut o esalonare pt ca nu aveam atatia bani si bineinteles penalitatile de vigoare.Acum ne spune cineva cu functie din enel ca nu trebuia sa platim penalitatile sub nici o forma ca era greseala lor trebuia sa nu cedam.Seful care a facut esalonarea stia chestia asta dar a continuat cu impertinenta.
Alta greseala din partea lor in oct.Ne-a debransat de la apartament pt neplata.Stupefiati ca noi cu 6 zile inainte platisem facturile.Sunt pe firma (apartamentul si sediul firmei.asa il platim de 2 ani.Raspunsul lor dupa ce am platit rebransarea si garantia de rigoare:casierita nu a vazut ca e si un apartament.Noi bineinteles ca nu ne-am uitat pt ca niciodata nu am mai patit asa ceva.
Si in cele din urma,in decembrie ,la rubrica energie radioactiva inductiva apare pe factura inca 3000lei in plus .O cifra de 16000kvarh.consum in 27 zile mai mare decat in 14 luni.Precizez ca din sept in urma unei plageri se face citirea lunar iarasi.
vreu sa ii spuneti ce trebuie sa fac pe viitor.Credeti ca este o solutie sa fac o plangere penala?Chiar nu stiu ce sa ne mai facem.Ne-au zis ca inca nu este pus sistemul la punct de aceea se comit asa de multe greseli.Este normal asa ceva?Sistemul se pune la punct din greselile lor ,pe banii nostri?

Dar tata are certificatul de mostenitor . Fratii lui au semnat la notar cum ca renunta la tot in favoarea lui.Nu este suficient?
Buna ziua.Tatal meu este mostenitorul (fratii lui renuntand la partile lor,la notar bineinteles)unei case cu teren,unde si locuieste din 1991.Casa afost a parintilor lui,dar bunicii mei nnu au facut contract pe casa.In registrul de la primarie bunicul meu figureaza cum platea impozitele iar din 1991 figureaza tatal meu .Deci,la primarie mi-au zis ca e tot in regula adica figureaza "declarativ".
Intrebarea mea este:Acum ca are certificat de mostenitor de la notar ,care este demersul pentru a-si face contractul pe casa.Cu ce incepem?
In ideea ca am fost cat de cat inteleasa astept un raspuns.