avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate madalinap80

Activitate madalinap80

Răspuns la discuția Rectificativa decl 101
Va multumesc pt raspunsuri.
Voi adresa o intrebare prin spv pt a obține în scris un răspuns .
Răspuns la discuția Rectificativa decl 101
Va multumesc pt raspuns.
Voi adresa o intrebare prin spv pt a obține în scris un răspuns .
Buna seara.
Pt anul 2013 am avut niste neconcordante între bilant si decl 101 provenind din neînregistrarea creditului fiscal ( avand o sucursala in UE) in declaratia 101.
Inspectorii anaf au constatat eroarea însă nu mi.au dat măsura sa depun rectificativa pt 101.
Intrebarea mea este:
Imi permite legea sa depun rectificativa tinand cont ca am fost supuși inspecției fiscale ?
Multumesc .
Discuție Facturare TVA
Buna ziua
In 2014 am emis o factura cu taxare inversa . In urma unui control in 2018, s-a constatat ca , clientul nostru, nu era in VIES la data emiterii facturii (2014).
Am primit decizie de colectare tva si ni s-au calculat majorari si penalitati.
Intrebarea mea este urmatoarea: pot recupera valoarea TVA dar si a penalitatilor/dobanzi/ majorari prin facturare in 2018?

Va multumesc pt raspuns
Buna ziua
Un PFA la norma de venit s-a radiat in luna martie.
In declaratia unica voi calcula impozitul de 10% aferent celor 3 luni din 2018? Norma codului meu caen prevede un venit de aprox 28.000 lei/an. Asta inseamna ca voi plati :
28000/12 * 3 luni *10%( impozit)
28000/12 *3 luni * 25% (cas)
28000/12 * 3luni* 10% cass ???
In cazul in care , simultan cu veniturile din activ independente, am realizat si venituri din salarii (cel putin 1900 lei/luna), voi plati atat CAS cat si CASS pt aceste 3 luni? Sau, si mai grav, pt tot anul 2018?
Multumesc.
Buna ziua.
Pentru cosmetica auto mi-ar trebui caen 4520. Corect?
In acest caz, ce autorizatii/ avize as avea nevoie? multumesc
Răspuns la discuția Declarații Pfa radiat
Si de plata pt 2018 voi avea impozit ( proporțional pt 1 trimestru) . Însă nu stiu daca si cas si cass.
Buna seara.
Am depus actele pt radierea unui PFA( norma de venit ) la Onrc.
Intrebarea mea ar fi ce mai am de facut/depus la Anaf dupa ce imi iese radierea de la onrc ? Multumesc
Discuție Virare tva
Buna ziua.
DIn noiembrie 2017 sunt tert poprit in relatia dintre un furnizor si ANAF.
Pina in februarie i-am achitat in contul de poprire cv intreaga a facturii.
DIn martie( data la care fz meu a intrat la split tva) cum ar trebui sa virez ? Ca si pana acum sau baza in contul de poprire iar tva-ul in contul de split?
Imi puteti indica un articol din lege? multumesc