avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Activitate Vlad771

Activitate Vlad771

Dar daca am handicap accentuat? Ma ajuta legea cumva?
Buna,
Daca am Pfa-ul temporar inghetat si am o urgenta medicala cum procedez pentru a plati asigurarea de sanatate pe o luna?
Se poate face online?
Oare aici legea nu poate fi interpretata in favoarea mea?
Aici este raspunsul primit de la Electrica [ link extern ]
Iar aici este legea [ link extern ]
Aliniatul 4 cu aliniatul 6 se contrazic in cazul meu, as putea spune.
Se mentioneaza terenul comun dar aici e vorba si de peretele proprietatii mele, deci as putea spune ca se incalca dreptul de proprietate, de asemenea sanatatea mea e in pericol fiindca fara izolatie imi apare mucegai.
Ma gandesc sa le trimit iar cerere si sa fac referire la acest lucru, as putea sa le cer si chirie pentru amplasamentul instalatiilor.
Buna
Doresc sa mut doua panouri electrice de la Electrica(unul din ele e firida, alimenteaza toate blocurile de pe strada).
Cele 2 panouri se afla pe casa scarii dar sunt montate pe peretele apartamentului meu. Eu doresc sa-mi izolez termic peretii de aceea doresc mutarea lor. In acest sens am trimis o cerere celor de la Electrica iar in scurt timp a venit un angajat la fata locului, el mi-a spus ca voi primi raspuns negativ cel mai probabil si daca totusi vreau sa le mut, plata se va face din buzunarul meu. Panourile au fost montate pe perete cu mult timp inainte de a achizitiona apartamentul.

Care sunt sansele ca Electrica sa le mute pe cheltuiala lor? Ma pot lega de vreo lege?

Multumesc
Buna,
Am un PFA(profesii liberale) si sunt singurul salariat. Stau in chirie si am viza de flotant.
Cat pot deduce din chiria unui apartament cu 2 camere? Cheltuielile se pot deduce deasemenea (gaz, apa, curent si internet) ??

Multumesc
Răspuns la discuția Chirie deductibila ( PFA )
Adresa sediului de pe PFA este in orasul X (apartamentul parintilor)
Din ce am inteles trebuie sa devin flotant ,sa schimb adresa sediului PFA in orasul Y(unde locuiesc momentan si unde voi plati chirie)
Trebuie mers la Registrul Comertului cu certificatul PFA pentru a schimba adresa? Mai e nevoie de ceva sau mai sunt alti pasi? Multumesc
Răspuns la discuția Chirie deductibila ( PFA )
5819 Alte activitati editare
Deci doar o camera?
Sa zicem ca sunt 4 camere iar chiria e 400, Deci doar 100 sunt deductibili?
Buna
Sunt PFA si urmeaza sa stau in chirie, intr-un apartament cu mai multe camere.
Pot trece chiria ca fiind deductibila? Exista limita la valoarea chiriei?
Da, asa am depus. Am debifat ''Casuta Rectificativa'' insa chiar dupa deblocare/validare si salvarea pdf-ului aceasta devine bifata cand redeschid declaratia pdf.
Buna
Am o nelamurire. Sa mi fac griji in legatura cu eroarea asta? Imi apare dupa ce uploadez declaratia.

Aici puteti vedea eroare si cum am completat declaratia:
[ link extern ]

Multumesc