avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate bella86

Activitate bella86

Bună ziua. Am și eu o întrebare. Am un apartament împreună cu soțul dar avem nuda proprietate iar mama mea are uzufruct viagera. Mama dorește sa vândă uzufructul viager fratelui meu. As dori sa știu dacă îl vinde când se va stinge uzufructul? Tot la moartea mamei sau ii rămâne în continuare fratelui pana la moartea lui?
Răspuns la discuția Vânzare nuda proprietate
Întreținerea nu mai este, a decedat bunicul

raluk0207 a scris:

Si cu întreținerea ce faceti?

Buna ziua, am un apartament optinut prin vanzare cumpărare cu clauza de întreținere între mine și bunicul meu, dar are și mama drept de uzufruct viager, as vrea sa vand sau sa cedez/ donez nuda proprietate pe care o am copilului meu minor( 15 ani). As vrea sa știu dacă se poate. Mulțumesc
Bună ziua, eu și soțul avem o condamnare cu suspendare sub supraveghere, trebuie să ne prezentăm la probațiune la termene stabilite. Problema e e că noi doi nu ne mai înțelegem și e posibil sa ajungem la divorț. Avem și doi copii minori care ar rămâne la mamă. Ar putea divorț sa ne anuleze cumva suspendarea? Mulțumesc
Bună, am o condamnare de 3 ani cu suspendare, într-un dosar penal( înșelăciune) sunt obligata sa plătesc cheltuielile de judecată în sumă de 4400 lei bani de care nu dispun sa ii dau in termen de 3 luni. Dacă nu plătesc în termenul acesta ce se întâmplă? Menționez că sunt salariat, se poate sa mi se facă proprire executorie pe salar? Mi-ar fi mult mai bine așa pt că nu am de unde sa ii dau banii o data... Mi-e frica sa nu se anuleze condamnarea cu suspendare și să primesc cu executare...aștept un răspuns va rog frumos. Mulțumesc
Bună, am o condamnare de 3 ani cu suspendare, într-un dosar penal( înșelăciune) sunt obligata sa plătesc cheltuielile de judecată în sumă de 4400 lei bani de care nu dispun sa ii dau in termen de 3 luni. Dacă nu plătesc în termenul acesta ce se întâmplă? Menționez că sunt salariat, se poate sa mi se facă proprire executorie pe salar? Mi-ar fi mult mai bine așa pt că nu am de unde sa ii dau banii o data... Mi-e frica sa nu se anuleze condamnarea cu suspendare și să primesc cu executare...aștept un răspuns va rog frumos. Mulțumesc
Bună ziua... Am o condamnare de 3 ani cu suspendare cu supraveghere și trebuie să mă prezint la serviciu de probațiune plus un termen de 8 ani de încercare fapta este înșelăciune art. 215 al.1,2,3 vechiul cod penal. Întrebarea este dacă pot părăsi țara pt a merge la muncă pt că am de achitat și niște bani in acesta hotărâre...