avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate Anyfel

Activitate Anyfel

Răspuns la discuția LEGISLATIA PARCARE RESEDINTA
Buna ziua! Am si eu o nelamurire legata de parcari. Pe strada parintilor mei, in blocul din fata blocului parintilor mei de curand sa mutat un locatar care detine 2 masini..nu plateste parcare sau altceva, ocupa doua parcari si isi pune tot timpul blocatoare (gen o oal cu ciment si un stalpulet vopsit cu dungi negre si albe) . Este normal asa ceva? Am parcat in una dintre parcari si mi-a ridicat stergatorul, m-a amenintat ca imi zgarie masina daca mai parchez acolo si nu las numarul. Eu stiu ca daca parcarea nu e platita si nu are abonament, e proprietate publica de stat, primul sosit primul servit...ma insel?
Răspuns la discuția Suprapunere ccc


Buna ziua..ce acte sunt necesare in cazul suprapunerii concediilor de crestere a copilului. Si eu sunt insarcinata si voi naste in 2019 cand primul copil o sa aiba 1 an si 4 luni.
Buna. Am si eu o intrebare. Vreau sa imi depun actele pt dosarul de indemnizatie, am lucrat in 2 locuri . De la primul loc de munca mi sa promis ca imi elibereaza adeverinta , dar fosta sefa nu mai raspunde la telefon, de 2 sapt astept. Ce pot sa fac in situatia asta? Ca fost angajat?
Buna ziua ! pentru indemnizatia de crestere a copilului, la perioadele asimilate - care este codul daca am terminat o scoala postliceala medicala la zi in anul 2016 - si in 2018.03 nasc . Mi se iau in considerare lunile de scoala? In prezent sunt angajata.
Imi raspunde-ti va rog cat de repede? Multumesc
Buna seara. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Sunt in concediu prenatal din luna ianuarie. Am fost sunata azi de la locul de munca pt ca, concediul eliberat pe luna ianuarie nu este corect din cauza ca la data acordarii scrie 05.01.2018 si data din care e valabil este 22.01.2018 , iar din aceasta cauza mi sa spus ca, contabila nu il poate deconta la cas pt ca e prea mare durata intre data acordarii si data inceperii concediului. Ma puteti lamuri?
Răspuns la discuția Concediu de odihna
Buna ziua...nu inteleg prea bine din ce citesc cum e cu concediul de odihna..eu sunt in urmatoarea situatie, m aputeti ajuta?

anul trecut am lucrat din aprilie -iunie la un angajator (nu am beneficiat de zile de odihna )
apoi din iulie si pana in prezent sunt angajata in alt loc (am beneficiat aici de 1 zi de concediu de odihna)

lunile lucrate la primul angajator mi se calculeaza pt concediu de odihna la prezentul loc de munca?
La zi am frecventat-o. Am terminat-o in August 2016, din Aprilie 2017 m-am angajat si urmeaza sa nasc anul acesta in Martie. Care e parerea dumneavoastra? Ma incardrez pt indemnizatie?
Multumesc mult pt raspunsuri !
Buna ! La perioada de asimilare se ia in cinsiderare daca am terminat scoala postliceala sanitara?
Discuție Cotizare CAS
Buna ziua ! Saptamana trecuta am aflat de la medicul de familie ca nu mai sunt asigurata. Menzionez ca sunt angajata dar sunt in concediul de risc maternal.. cel mult probabil angajatorul nu mi-a platit contributia la stat. Il pot obliga sa mi o plateasca? Eu trebuiea sa redobandesc calitatea de asigurat pana la sfarsitul lunii deoarece trebuie sa scot de la medicul de familie foaia cu concediul de risc pt urmatoarea luna(Decembrie). Daca nu vrea sa imi plateasca? Imi pot plati eu contributia?