avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 381 soluții astăzi
Forum Activitate utilizator@

Activitate utilizator@

Răspuns la discuția Posibilă fraudă în Londra
Am fost și.....mi-au spus că trebuie sa fac în Anglia, pentru că acolo s-a petrecut fapta. Am scris, cred, la toate insistuțiile din Anglia și degeaba. Mai nou indivizii au altă adresă de corespondenta unde am gasit un document semnat, cică de mine. Nu au nici o asemănare cele semnaături. Chiar nu mai sțtiu ce să fac.
Bună ziua
Vă rog să ma ajutați cu următoarea speță
În perioata 2018-2019 am lucrat în Londra în diferite cmpanii. Din 2019 sunt în România și nu am mai plecat deloc din țară. Anul trecut la o căutare intâmplătoare a numelui meu pe internet, am descoperit că cineva a înființat o firmă pe numele meu. În primă fază am crezut că e pură concincidență, însă la o cercetare amanunțită am constata că au fost folosite datele mele personale. Am vorbit cu cei de la citizens advice, însă nu mă pot ajuta întrucât nu locuiesc în Anglia... Le-am scris celor de la ambasada Angliei și nu e de competența lor. Nu știu încotro să ma duc, pentru a face reclamație. Nu aș vrea să mă trezesc cu surprize...
Mulțumesc pentru eventualele recomandări!
Tutela minorului
Bună seara.
Doresc să știu cum se procedează pentru a primi tutela nepotului meu (de frate)? Ambii părinți sunt de acord să mi dea tutela. Care sunt pașii? Se poate face la notariat? Minorul are 14 an și nu ii pot face buletin pentru că părinții sunt plecați la muncă în altă țară...
Cam cât durează toată procedura?
Mulțumesc!
Bună ziua. M am trezit zilele acestea cunun plic ce conține un teanc de hârtii, cum că aș fi dator din 2013 și că urmează să fiu executat. Eu am cumpărat niște produse in rate, am platit două rate după care am zis sa scap repede și am achitat tot. Asta chiar atunci, în 2013. Chitanțele le am păstrat dar nu le mai găsesc. Țin să precizez că nu am fost notificat în niciun fel până în prezent. Are șanse să mă execute? Dacă nu mai am chitanțele cum dovedesc că am achitat? Mulțumesc
Mulțumesc
Mama, nu a lăsat nimic moștenire pentru că nu avea nimic de lăsat. Deci, în acest caz nu plătesc nimic.

raluk0207 a scris:

Da. Datoriile si sarcinile mostenirii sunt suportate de mostenitorii acceptanti.
Puteti renunta la succesiunea mamei (ca sa scapati de datorie), dar asta inseamna sa renuntati la abolut tot, inclusiv la bunuri.

Copii plătesc datoriile părinților după deces?
Vă rog, lămuriți mă cu această situație, pentru că din codul civil nu prea am înțeles mare lucru.
Mama mea a făcut o datorie acum 10 ani, nu a plătit la timp, i s a pus poprire pe pensie nu știu în ce an...iar ea a decedat acum 2 ani. Acum m am trezit că sunt chemat în instanță...sunt bun de plată?
Bună seara.
Problema mea e legată de executare silită și anume: eu nu am nici un venit, am executarea silite cu bănci. Nu am nici un imobil pe numele meu...dar urmează să încep muncă, deci mi se vor oprii banii pt bănci. Acum dacă eu sunt angajat și devin moștenitor pe imobile, se vor executa și aceastea? Ținând cont că deja mi se rețin bani din salariu mi se va pune sechestru pe casă? Se va scoate imobilul la vânzare? Dar dacă vreau sa cumpăr un imobil? Mulțumesc
Bună seara.
O întrebare de 10000 puncte ( părerea mea)
Instituțiile publice pot plăti un furnizor din UE câștigător la licitație.? Și dacă da cum ținând cont că acest furnizor nu are punct de lucru în România și ....deci nici cont in trezorerie. Vă rog o bază legală.
Buna ziua, Doresc o informatie legata de infiintarea unei asociatii familiale/PFA//SRL. Daca imi deschid una din aceste etnitati juridice si eu sunt executata silit de banci ca persoane fizica, executorul poate sa imi puna poprire pe profitul din firma? daca de exmeplu imi deschid un magazin se poate pune sechestru atat pe pe profitul firmei cat si pe produsele din magazin? Nu fug de executare doar ca as vrea sa stiu daca se mai merita sa deschid o afecere avand in vedere situatia. Daca sunt economist pot deschide un PFA cu obiect de activitate-comert? Multumesc!
Buna seara. am o nelamurire legata de aceasta pronuntare: "Admite în parte excepţia netimbrării cu privire la cererea de anulare a contractului întemeiată pe leziune. Respinge în rest excepţia netimbrării şi excepţia insuficientei timbrări ca neîntemeiate. Respinge excepţia tardivităţii ca neîntemeiată. Respinge excepţia inadmisibilităţii ca neîntemeiată."
Va rog sa imi explicati mai pe intelesul romanului de rand ce inseamna textul de mai sus. Pe fiecare categorie in parte: exceptia netimbrarii, exceptia tardivitatii si a inadminisibilitatii...Multumesc anticipat