avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Activitate Adelina2017

Activitate Adelina2017

Bună ziua.Am cumpărat de la tatăl și Matusa mea,cota lor parte dintr-un teren+constructie+garaj,pe care ei au moștenit-o de la bunicul.Bunicul era căsătorit cu o a doua soție,care a decedat,ei neavând copii,surorile dânsei și nepoții de surori moștenind cota ei din același teren+constructie+garaj.Am vrut sa cumpăr partea lor,dar in acte unul din nepoți nu apare ca a acceptat moștenirea sau a refuzat și i-am atenționat sa refacă.Au trecut deja 2 ani,eu mă ocup de îngrijirea terenului,casă etc.Nefiind in regula cu actele am decis sa fac dezmembrarea.Întrebarea mea este:dacă ii acționez in instanța,vor plăti și ei măcar jumătate din costurile dezmembrării?Voi avea acces in continuare la casă,garaj,curent,apă?Cat durează acțiunea în instanța și ce costuri implica?Multumesc anticipat!
Buna ziua.Cum pot afla cine a încasat subvențiile de la Apia,a unui teren agricol,dacă cei de la primărie nu vor sa îmi dea informații și ma pun sa plătesc impozitul din ultimii ani?Teren l-am primit prin moștenire.Mulțumesc.
Mostenitori scoși din acte.Buna seara.Vreau sa cumpăr mai multe cote părți dintr-un teren,in certificatul de Moștenitor apar doar 3,ei fiind 4(știu din sursa sigura,pentru ca celelalte cote părți le-am cumparat deja)!Daca le cumpăr restul celor 3 ce apar in certificat,poate apărea al 4-lea Moștenitor cu pretenții ca nu a fost anunțat,etc,ca nu apare in acte ca a refuzat sau a acceptat moștenirea,ca apoi sa îmi ceara mie bani ca cumpărător?Multumesc anticipat.
Lacăt tăiat,teren la comun!
Buna seara.Am cumpărat cota parte dintr-un teren,am pus camera,lacăte etc,pentru siguranța.Unul din moștenitorii celeilalte cote parte,au tăiat lacătele,mi-au scos camerele.Întrebarea mea este,dacă nu au făcut succesiunea lor si nu au act de Moștenitor,au fost îndreptățiți sa îmi taie mie lucrurile si restul?Am fost la poliție si am făcut declarație!Multumesc.
Răspuns la discuția Proprietar cota parte
Mulțumesc.Și dacă îmi fac mutație acolo,schimb adresa din buletin,mai au dreptul sa între fără acordul meu?
Buna ziua.Am cumpărat cota parte a tatălui și matusii mele,3/8,dintr-un teren(casa+teren).Restul ii aparținea bunicii vitrege,care a decedat și in urma ei(neavând copii cu bunicul),au ramas ca mostenitori o soră și un nepot din partea ei.Nu știu dacă au făcut încă succesiunea dupa bunica vitrega.Întrebarea e,dacă nu au făcut succesiunea și nu îmi arată măcar un act,sunt obligată sa ii dau copie dupa chei de la acel teren și casă?Doar după vorbe?Eu fiind proprietara pe cota parte,au voie sa între in curte fără acordul meu?Si dacă eu mi-as face mutație acolo,au drept sa între pana nu fac ieșirea din indiviziune?Sper ca se înțelege ce vreau sa spun.Mulțumesc.
Este teren intravilan plus casa.Eu dețin 3/8,sora 3/8 și suntem de acord amândoi sa îl vindem fiicei mele.
Moștenitor,schimbat lacăte.
Buna ziua.Suntem 3 mostenitori după tata:eu,sora și soția tatălui(dar nu mama naturală).Soția tatălui a decedat și ea de curând(nu avea copii cu tatăl meu).Ea mai are o sora și cred un nepot,nu știu exact și nici nu cred ca încă au dezbătut succesiunea după ea.Întrebarea mea ar fi:dacă am fost sa pun lacăte peste tot,e ilegal?M-am prezentat la primărie in comuna in care se afla terenul și casa și verbal mi-a spus ca atâta timp cât am certificat de Moștenitor,pot pune/schimba lacăte.Atâta timp cât rudele ei nu au certificat de Moștenitor,au dreptul sa între in curte sau sa ma acuze ca am schimbat lacătele?Multumesc.
Acte necesare vânzare cota parte.
Buna ziua.De ce acte am nevoie pentru a vinde cota mea parte teren/construcție dintr-un teren intravilan?Si dacă eu și unul din mostenitori vindem cota noastră parte aceleași persoane,se vor face doua contracte vânzare-cumparare sau unul la comun?
O întrebare as mai avea,dacă ma puteți ajuta..Am intrat in posesia celorlalte acte,in afara de certificatul de deces al ei,pentru ca rudele ei nu vor sa mi-l dea.Cei de la starea civilă au spus ca nu ii poate da tatălui sau mătușei un duplicat,deoarece nu sunt moștenitorii ei,ci al bunicului.Unde pot face cerere pentru eliberare?La primărie,tribunal personal sau neaparat trebuie sa consult un avocat sa mergem in instanța?(scuzati romanul)Mulțumesc.