avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Activitate cerban

Activitate cerban

Cum se poate angaja un avocat de catre asociatia de proprietari intr un dosar cu un rauplatnic!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce inseamna asociatia?? Un mancator de bani de pe proprietari,pur si simplu! Contracte direct cu furnizorii,fara asociatie!! Proprietatea comuna e reglementata de NCPC! Pentru ce sa platesc atata personal degeaba?? Poate imi dati si mie un motiv sa mi placa asociatiile si asta tocmai acum cand se spune ca se vor mari facturile si nu le vom mai putea plati!! In asociatie,intai salariile si pe urma mai vedem! Sa vedeti ce frumos se vor vinde imobilele,pur si simplu! La contractele direct cu furnizorii platesti exact cat consumi! Nu consumi,factura ZERO!! Asa caaa..... ganditi dragilor,nu doare!!! Bafta tuturor!!
Dar persoana n are 65 ani,a iesit la pensie datorita grupelor de munca la 61 ani!

Cornel Vasile a scris:

Sanctiuni pentru munca la negru ... comunicarea unei astfel de decizii nu prea are relevanta.

Contractul individual de munca existent inceteaza de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare si nu la data comunicarii deciziei de pensionare pentru limita de varsta.

Codul Muncii
art.260
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
.....
e) primirea la munca a uneia sau a mai multor persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de 20.000 lei pentru fiecare persoana astfel identificata, fara a depasi valoarea cumulata de 200.000 lei;
e1) primirea la munca a uneia sau a mai multor persoane fara transmiterea elementelor contractului individual de munca in registrul general de evidenta a salariatilor cel tarziu in ziua anterioara inceperii activitatii, cu amenda de 20.000 lei pentru fiecare persoana astfel identificata, fara a depasi valoarea cumulata de 200.000 lei;
....
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
...

La ce sanctiuni te poti astepta daca nu declari decizia de pensionare limita de varsta angajatorului!!
Instalatia e a blocului si face parte din proprietatea comuna a acestora!! Si daca se reabiliteaza instalatiile pe asociatiein sistem pausal,tot proprietarii suporta!! Ghinion!! Dar e mult mai bine la contracte direct cu furnizorii,decat prin tert numit asociatie!!
In noul cod de procedura civila sunt stipulate si partile comune! Prea multi salariati pentru nimic!! Cam asta e cu asociatiile!! Mai ales pe criza asta! Nu mai zic de penalizarea de 0,2%/zi! La furnizori,mult mai mica! Asa caa!!!

Adam Grecu a scris:

@cerban
Ca sa vezi, numele meu pe forum este la fel ca in CI - deci nu sunt dintr-aia care fura cu metru cub apa. As vrea sa discutam serios, nu niste bazaconii.
De furat la asociatii, firme, banci si ate asemenea, s-a furat, se fura si o sa se fure in continuare, indiferent ce discutam noi pe-aici.
Firmele serioase, pentru a nu mai fi furate, isi angajeaza oameni foarte priceputi pentru a depista pe unde se scurge fluxul de capital si sa stii ca reusesc sa-i depisteze pe faptasi. Am exemple daca vrei: acum, daca discutam de persoane fizice, cine si cu ce ii impiedica sa inteleaga fenomenul - adica sa stie cat de cat legislatie, putina matematica si la fel de putina atentie?
Acolo unde asemenea insusiri lipsesc, niste oameni necinstiti, pot sa profite si iata ce explica mai sus @AncaStanciu, da? Pai ce este asa de greu sa se observe cu foarte mare usurinta aceste potlogarii? Cineva (prostimea) le accepta, le permite aceste fapte si ei, actioneaza cu tupeu.
Ce s-ar intampla daca @AncaStanciu, de exemplu ar avea locuinta la casa, ar avea toate utilitatile contorizate - adica contracte individuale de furnizare, dar nu ar tine sub control informatiile? Te las pe tine cerbanule sa ghicesti...
Sa stii ca eu sunt de acord cu incheierea de contracte individuale de furnizare, insa mai sunt si alte chestiuni care nu prea ai ce le face: energia electrica pe casa scarii, reparatiile pe partile comune - pentru ca, internetul este plin de asemenea exemple - adica cand este de facut ceva, hai sa facem, dar de facut fac doar 2-3. Ei, cei 2-3 mai fac o data, dar observa ca sunt luati de prosti... Pana la urma tre'sa gasesti pe cineva care sa se ocupe, sa tunda gardul, saaiba grija de terasa, de subsol, de casa scarii, etc.
Cum ti-am mai spus, la nivelul tau , la asociatia ta, daca stai la bloc, incearca sa desfiintezi asociatia de proprietari si dupa 1 an, vii aici si ne povestesti ce se intampla pe-acolo.
Sa fiti sanatosi !




Adam Grecu a scris:

Observ ca insistati pe ideea desfiintarii as. prop., incheierea de contracte direct cu furnizorii, sa nu se mai fure, etc.
Bun asa, insa de cand ma stiu pe acest forum, dvs. veniti cu aceeasi lozinca.
Iata ce va propun:
- daca stati la bloc, acolo in comunitatea dvs., incercati desfiintarea asociatiei, apoi incheiati contracte cu toti furnizorii de servicii si utilitati;
-dupa ce ati realizat cu succes aceste lucruri, veniti aici pe forum si ne prezentati situatia, cum ati reusit, ce ati realizat, ce ati mai vrea sa faceti si nu ati putut sa faceti si din ce cauza si cat de bine este noua situatie;
- daca nu ati reusit, ne spuneti unde este problma, din ce cauza nu ati reusit si ce aveti de gand sa faceti - sa schimbati legislatia, sa va mutati in alta tara, nu stiu, gasiti dvs. o solutie;
Ce ziceti?


Sunteti salariat asociatie? Sau unul din cei care au pretul unui metru cub de apa nedeclarat si platit la pierderi! Si nu uitati stimati proprietari,se schimba contractele si la gaze! Combinate cu factura de curent electric,reduceri!! Asa ca onorabile,cu asta m ai lamurit!
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Contracte individuale direct cu furnizorii!!
Si nu mai fura!

AncaStanciu a scris:

Am aceeasi problema, dar noi nu avem presedinte !! S-au certat si si-a dat demisia de mai mult de 2 ani, administratorul fura apa enorm, el si prietenii lui au pe minus apa lunar, adica nu este macar 0, isi retrag sume de bani din costul total al intretinerii. Ce fac ca sa nu ma mai fure, fara presedinte ?

2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce pot sa spun,decat ca va place in asociatie! In aceasta speta,direct dosar penal deschis asociatiei,daune materiale cerute si desfiintarea acesteia pur si simplu! Nu uitati sa faceti contracte directe direct cu furnizorii!! Spor!!
Buna ziua,
Asociatiile de proprietari au obligatia sa reinnoiasca cererile de aderare pe noua lege? 196/2018