avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate duduvasile

Activitate duduvasile

Buna ziua, va rog sa-mi spuneti mama a decedat in septembrie iar tata in octombrie , locuinta era doar pe numele tatalui de si a fost construita impreuna cu mama . Trebuie sa fac succesiume si dupa mama chiar daca aceasta nu avea niciu un bun si a murit inaintea tatalui?
Discuție Calcul salariu
Buna ziua,
Am incheiat un contract de munca cu o firma, in contract am salariul brut lunar 2236 lei. Cand am primit fluturasul de salariu pe care scria :
nr de ore 152 am primit suma 1847 lei ,
spor weekend 112 lei ,
prima obisnuita n 1077 lei nu stiu ce reprezinta?
venit brut 3036 lei
CAS( 25%) 759 lei
sanatate 10% 304 lei
venit net 1973 lei
baza pt. impozitare 1973 lei
impozit 197 lei
net 1776 lei
Va rog sa ma ajutati sa intelg aceste sume de pe fluturas ca nu inteleg nimic.Pe mine ma intereseaza ce mai mult contributia la pensie.Colegi spun ca primim bani la negru cum poti sa ai pe contract un salariu brut si sa primesti un salariu net atat de mare ? Multumesc.
Discuție CODUL MUNCI
Buna ziua , vreau sa va intreb daca in cele 8 ore de lucru /zi este prevazuta si o pauza de masa?
Timpul alocat pauzei de masa trebuie recuperat?
Daca pe distanta dintre locul de munca si locuinta propie are loc un accident , se considera accident la locul de munca?
Discuție codul munci
Sant angajat la o firma si am un contract de munca pe perioada determinata trei luni.
Pot sa-mi dau demisia inainte de a termina aceasta perioada determinata?
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca ma adresez unei agentii de recutare forta de munca sa-mi gaseasca un loc de munca trebuie sa platesc?
Multumesc.
Buna ziua.
Va rog sa-mi spuneti daca am voie sa lucrez si cu jumatate de norma avand tatal cu handicap si eu sant ca insotitor.

multumesc
Discuție codul muncii
Va rog sa-mi suneti daca anjajatorul poate sa-mi puna in contul de pensii la stat o suma de bani? Am lucrat cu salriul mimim pe economie pe cartea de munca iar restul de bani ii primeam la negru , m-a suparta pe anjajator , i-a reposat ca nu am contribuit la sistemul de pensii si eu nu o sa am pensie. Mi-a raspuns ca va socoti cati bani trebuia sa-mi plateasca la fondul de pensii de stat si are sa mi puna in cont.Se poate asa sa faca asta , este legal?
Buna ziua, lucrez intr-o farmacie , va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa fiu platit, recompensat sambata conform codului muncii ? Sambata si duminica conform codului muncii sant zile nelucatoare?
protectia consumatorului are posibilitatea legala sa oblige firma sa=mi de bani inapoi pentru ca nu a construit lucrarea sau sa-i dea doar o amenda?