avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 475 soluții astăzi
Forum Activitate mexic85

Activitate mexic85

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Consider ca raspunsul Dumneavoastra este irelevant!Cum mi-o justific aceasta afirmatie!?...In primul rand, nu detin o casa, ci un apartament, intr-un bloc, in cel de-al doilea rand, vroiam sa stiu ce scrie in Lege, cum e Legea in sine, in cel de-al treilea rand, ce-i drept, nu la casa, ci la apartament, pentru ca o am termoizolatia exterioara scumpa, lucrare buna, si groasa, in timpul iernilor, la -15 grade celsius, datorita termoizolatiei eficiente si a faptului ca, de felul meu, sunt foarte calduros, n-am dat drumul la centrala termica, normala, de apartament, iar centrala si tevile, sistemul, nu mi-a inghetat, de nicio culoare, pe dovedite, nu pe vorbe!!!
Intr-o alta ordine de idei, in orice intreprindem, ne ghidam dupa Legi, iar eu fiind un om tipicar, imi place sa discut pe Legi, pe articole, pe paragrafe, pe concret.
Eu n-am cerut ca cineva, oricine, sa fie de-acord cu mine sau sa ma dezaprobe, din contra, o ador obiectivitatea, ci cunoasterea unor articole din Legi!
Imi pare rau ca Domnul Consilier Juridic Cornel Vasile nu mi-a dat un raspuns...Ma obisnuisem cu Dansul!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
asta vroiam sa "aud"!raspuns punctual: felicitari: m-ai ajutat, m-am lamurit!
Stimate Domnule Consilier Juridic Cornel Vasile,

Urmeaza ca la sfarsitul acestei luni sa plec la munca in Strainatate, lasand, astfel, apartamentul meu cu 0 persoane la intretinere, dar, cei care lucreaza la Asociatia de Proprietari sau la Intretinere, Doamna Incasatoare, respectiv, Domnul Presedinte de Asociatie, imi solicita plata intretinerii, cu exceptia consumului de apa curenta/index apa ( nu stiu, in plata fiind incluse costurile cu gunoiul, curatenia, si veniturile Dumnealor ), pe parcursul in care eu fizic nu voi fi in apartament, ci la munca in Strainatate, iar imobilul-proprietate personala, logic, va fi gol sau nelocuit.
In urma descrierii sau a semnalarii situatiei de sus, Cadrul Legal ( si care este acest Cadru Legal in Domeniu-exemplificare ) ma obliga ca eu s-o platesc acea taxa la Intretinere, repet, pe perioada in care sunt 0 persoane in imobil si eu sunt plecat la munca in Strainatate, sau Cadrul Legal ma avantajeaza, astfel incat sa nu platesc la Intretinere, doar atat timp cat eu sunt plecat!???...
Răspuns la discuția demisia
30 aprilie 2018
Discuție demisia
La ultimul angajator am inregistrat un document de demisie, conf art 55-b, Codul Muncii ( prin acordul ambelor parti, la zi ).Problema e: pe de o parte, ziua de demisie, in cadrul formularii, care apare acolo in document, sau ultima zi de munca este 30.04.2018, pe de alta parte, acelasi document a fost redactat si a primit nr de inregistrare, nu in aceeasi data: 30.04.2018, ci in data de 14.04.2018, dar cu incetarea tuturor raporturilor contractuale sau de munca conf 55-b in data de 30.04.2018.Intrebarea este:
acest angajator poate gasi o chichita, o hiba, juridica, prin care sa nu ma plateasca, ptr intervalul 14.04.2018-30.04.2018, avand in vedere ca in document scrie ca ultima zi de munca e 30.04.2018, dar nr-ul de inregistrare, al aceluiasi document, apare sau e dat in data de 14.04.2018 ( specific: dintotdeauna m-am prezentat la munca si ma prezint la munca pana-n data de 30.04.2018)?
1-Concediul medical se considera ca fiind vechime-n campul muncii, asadar se contabilizeaza in raport cu viitoarea pensie, normala, de stat?;
2-Daca iau 1800 net, remuneratie, intr-o calitate de angajat, in cel mai rau caz cat iau net, raportat la timpul petrecut in concediu medical, presupunand ca am concediu medical exact o luna?;
3-Am un CIM pe perioada nedeterminata, dar ma aflu inca in acel rastimp de maxim 90 de zile lucratoare-perioada de proba: in acest context, beneficiez de concediu medical ( in conditia in care, dpdv legal-la nivel de "hartagoraia" specifica Romaniei, ma acopar )?
Discuție mutare
in cazul in care ma mut din brasov in bucuresti, cumparandu-mi in bucuresti un imobil nou si angajandu-ma-n campul muncii in bucuresti, este nevoie sa mi-l schimb si domiciliul din cartea de identitate, pentru a ma putea angaja sau ma pot angaja in bucuresti , pastrandu-l domiciliul din cartea de identitate din brasov?
in cazul in care vand un apartament: proprietate personala, dobandita in urma unui certificat de unic mostenitor si a unui extras de carte funciara, de la un cabinet notarial: 1-cae-s actele necesare, pe care trebuie sa le am, pentru vinderea imobilului?;2-chiar daca sunt eu vanzatorul, notarul imi mananca si mie bani?;cati bani ii ia notarul cumparatorului imobilului meu?
daca minimum per economie va fi 1900 lei brut, cat va fi minimum per economie net, in cel mai rau caz?o vreau cifra exacta, la net, fara nicio formula de calcul
o persoana juridica, inregistrata in romania, ofera un loc de munca inafara: in uk: muncitor la banda: la etichetat si la ambalat cascaval ( intr-o fabrica de cascaval in uk )-anuntul lor pare pe olx.ro, in brasov/cum fac astfel incat sa nu fie teapa?o verific transparenta lor, de-aici, din brasov-romania, prin faptul de-a fi deschisi sa-mi ofere o xerocopie, la orice ora, referitoare la documentatia, actele oficiale, care se semneaza-n tara, la plecare?unde o verific ca-i inregistrata persoana lor juridica in romania: la ce organist/structura/institutie a statului roman, ptr a nu fi o firma fantoma?cu alte cuvinte, intr-o alta ordine de idei sau pe scurt, care-s etapele pe care tre' sa le parcurg, ptr a ma asigura covarsitor, in primul rand, dpdv legal, cum ca nu iau teapa!???...care-s elementele de legislatie, din campul muncii, din spatul marii britanii, despre care tre' sa ma interesez la aceasta pers juridica din bv-romania?