avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Activitate spinoglu

Activitate spinoglu

Un mijloc fix care era achizitionat inainte de infiintarea PFA dar pe care il folosesc in desfasurarea activitatii, se poate amortiza pe PFA?
Am doua intrebari:
1. Am depus actele pentru PFA. Daca achizitionez acum un autoturism SH, in nume personal, pot sa il inmatriculez pe PFA cand obtin codul fiscal?
2. Si, daca autoturismul este din 2021 si are putini km la bord, in cati ani il amortizez dpdv contabil? Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Permis auto suspendat
In cazul meu, emitentul permisului si judetul care ma are in eivdenta sunt total diferite. De aceea am expus situatia asta. Poate mai sunt si altii ca mine si vor avea la un moment dat nevoie sa afle raspunsul.
Va supun atentiei o mica problema de aritmetica politieneasca.

Eu am buletin de Braila. Permisul meu este emis in Timisoara. Ieri am primit amenda (+ suspendare permis pt 30 zile) in Satu-Mare. De unde imi recuperez permisul?

Variante de raspuns:
a) Din localitatea de domiciliu (Braila)
b) Din localitatea emitenta a permisului (Timisoara)
c) Din orice localitate, daca depun cerere in acest sens la Satu-Mare in maxim 15 zile de la primirea amenzii.

"Daca sunteti din alta localitate permisul se retine nu mai mult de 15 zile la politia care l-a ridicat si apoi se trimite politiei care l-a emis."

Adica, daca eu am buletin de Braila, permisul meu este emis in Timisoara, iar amenda am primit-o in Satu-Mare, dupa expirarea perioadei de suspendare ma duc si imi recuperez permisul din Timisoara?
Chiar nu stie nimeni?
Răspuns la discuția suspendare permis 60 zile
Sunt anumite situatii in care trebuie sa dai examenul. Tu te afli intr-una dintre ele - vezi articolul 106 din Codul Rutier:

Art. 106
(1) Pana la expirarea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier si tramvai trebuie sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta, pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie, dupa cum urmeaza:
a) cand permisul de conducere i-a fost retinut pentru conducerea sub influenta bauturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului, daca prin aceasta s-a produs un accident de circulatie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
b) cand fapta a fost urmarita ca infractiune contra sigurantei circulatiei pe drumurile publice, iar procurorul a dispus clasarea ori renuntarea la urmarirea penala sau instanta a dispus renuntarea la aplicarea pedepsei ori amanarea aplicarii pedepsei;
c) cand a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conform art. 104.
(2) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se prelungeste cu 30 de zile, daca titularul permisului de conducere nu promoveaza testul de cunoastere a regulilor de circulatie, in situatiile prevazute la alin. (1) lit. a) si b), sau nu se prezinta.
Asa cum a spus Ynocentta, acel trotuar este in proprietatea tuturor locatarilor, dar poti sa ceri acordul vecinilor (a celor care nu umbla noaptea pe sub geamuri) si sa pui un gard din sarma. Eu am vazut cam peste tot asa ceva, si nici nu cred ca au intrebat.
Răspuns la discuția suspendare permis 60 zile
In principiu, la suspendare de 60 de zile, daca dai examenul dupa 30 de zile primesti permisul mai devreme. Daca nu dai examenul, risti sa ti-l mai tina inca 30 de zile. Legea prevede ca toti cei care au permisul suspendat trebuie sa dea examen. Asa ca iti recomand sa mergi la Politia Circulatie, sectia permise, cu dovada (sper ca ai pastrat-o) si cu instiintarea de suspendare si sa te inscrii la examen. Nu te costa nimic.
In situatia executarilor silite, nu poti folosi cardul. Nu stiu de ce, probabil cei de la banci nu au reusit sa puna la punct un sistem functional. Treaba asta se va intampla in fiecare luna, pana la achitarea debitului pretins de recuperatori.