avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate Fmrs

Activitate Fmrs

Mulțumesc , sunt ușurat
Buna ziua , poate mă lămurește cineva că sunt nelămurit , sunt in spital internat cu pneumonie din data de 25 nov 2023 probabil până pe 10 dec 2023 , am anunțat angajatorul din prima zi de situație , astăzi primesc telefon că dacă nu aduc până mâine CM mă vor pune luna asta in fara plata pe luna noiembrie ..... este posibil așa ceva ? Medicalul mi se va elibera la ieșirea din spital și pe noiembrie și pe decembrie... Pot să mă pună în fara plata ? Au chiar personal așa prost informat sau necalificat să poată rezolva problema asta ?!
Mulțumesc de ajutor
Buna ziua , o întrebare , stau la bloc la etajul 1 vecinul de sub mine de la parter a retezat evacuarea centralei termice și acum este la nivelul peretelui ( nu știu de ce ) nu mai iese in afara cum sunt majoritatea și toate gazele îmi intră mie pe geam , este o reglementare cat trebuie minim sa fie scos în exterior burlanul centralei ? Mulțumesc
Mulțumesc

Cornel Vasile a scris:

Sesizati ITM-ul.

Buna ziua , angajatorul prin prisma volumului de munca redus , ne obligă să luăm o săptămână pe luna liber astfel : 3 zile 75% și 2 zile fara plata . Ce pot face in acest caz ? Țin să menționez că nu vreau zile fara plata dar s-a menționat că aceasta este schema
Mulțumesc de răspuns
Buna ziua , sunt divorțat și vreau să facem pașaport copilului minor ( 5 ani ) , fosta sotie este de acord , mergem amândoi la poliție sa depunem actele pentru pașaport , întrebare ce acte ne trebuiesc ? Mai trebuie procura daca mergem amândoi sa depunem actele ? Vă mulțumesc
Buna ziua , sunt in proces de divort cu sotia mea , stam separati iar copilul sta cu ea si familia ei , nu ma lasa sa iau si eu copilul la domiciliul meu sa imi execit dreptul de parinte , sa am relatii parintesti , zice ca doar dupa terminarea divortului sa decida statul . Mentionez ca platesc pensie alimentara de 3 luni fetel noastre , procedeaza corect ? Ce as putea face pentru a-mi vedea fata si a o lua o zi doua la mine .
Răspuns la discuția Pensie Alimentara
Mulțumesc tuturor pentru mesaje .