avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Activitate Cotoara Kinga Melinda

Activitate Cotoara Kinga Melinda

Buna seara.Am o nelamurire.Am divortat in 2017.Divortul fiind de comun acord, sentiinta fiind definitiva si irevocabila.Minorul mi sa incrediintat mie adica la mama.Tatal minorului plateste pensie la copil dupa Romania.Eu in 2018 ianuarie lam dat in judecata ptr ca el a muncit in germania.Au fost 4termene de atunci la care paratul tatal nu sa prezentat.L-am dat ptr pensie alimentara din strainatate.Ca tatal este obligat la 1/4din minimul net realizat 25% procentual dar numai putin de minimul net realizat.Acuma tatal sa intors in tara .Asi putea pierde procesul din acest motiv?retroactiv nu se recalculeaza?
Sunt divortata.Am un minor de 12ani.Tatal minorului achita pensia alimentara dupa minimu din romania.Insa el lucreaza in germania.Doar atat stiu.Am incercat sa aflu detaliu unde dar se ascunde foarte bine .nu am nici o cale de a afla exact.Care sunt demersurile pentru a afla si de al obliga sa plateasca dupa germania?


L-am dat în judecată pe parat pentru majorarea pensiei de întreținere a minorului Sa respins deoarece ultimele două luni a dat echivalent cu minimul pe economie El numai este angajat.Posibilitatea ar exista să muncească în străinătate .Că nui prima data vine merge.Nu stiu exact în care tara se afla.Pot sa fac apel sa cer pârâtul sasi declare venitul real din străinătate?Odată a fost găsit prin alt dosar de ministerul justiției de cooperare internațională dar a părăsit Anglia.Va mulțumesc anticipat
Răspuns la discuția Declaratie deducere dupa divort
Si in cazul in care parintii minorului sunt divortati si este incrediintat la mama?Nu mama are dreptul de deducere?
Răspuns la discuția Declaratie deducere dupa divort
Mi sa spus sa inaintez o cerere catre instanta si sa cer prin instanta .Nus in clar trebuie legalizata copia sentintei conform cu originalul pentru acest lucru sau se poate si cu xerox?
Răspuns la discuția Declaratie deducere dupa divort
Multumesc frumos
Ce modalitate este sa obtin de la fostul sot declaratie pentru deducere dupa divort? Copilul mi s-a incrediintat mie si pe cale amiabila nu pot. Nu tinem legatura.
Buna ziua.Asi avea o intrebare.Sunt divortata sentinta e definitiva si irevocabila,minorul mi sa incredintat mie la mama.Asi vrea sa fac deducerea personala pesalarul meu dar contabilu de la firma cere declaratie de la fostul sot.Nu suntem in relatii bune deloc el numi da declaratia.Ce posibilitati asi avea sa obtin declaratia fostului sot pentru deducere personala?Cum sunt singura intretinatoare al minorului conteaza orice banuti.Va multumesc frumos
Din 29.06.2017 Debitorul este obligat la plata pensiei de intretinere a minorului.O patrime din minimul net realizat dar nu mai putin minimul pe economie.El a achitat doar pe luna mai ,iunie si iulie 2018 suma de 260roni.Pana in decembrie 2017pensia dupa minimul de economie a fost 266roni si din ianuarie 2018 a crescut la 288roni.Am iam scris pe email dar tot asa pune banii.Si astia mi-a pus ca am facut plangere la parchetul de pe langa judecatoria targu mures.Am inaintat o plangere si in Bucuresti la Ministerul Justitiei internationale deoarece a locuit si muncit in Anglia.am trimis actele ce mi sa cerut astept raspuns de la ei.Debitorul sa intors acuma in Romania si sa angajat aici in targu mures.Nu stiu cum sa aflu unde lucreaza ptr ca el nici nu sta de vorba cu mine.De unde pot afla locul lui de munca actual din targu mures?Debitorul nici minimul dupa economie numi da nu sa'mi deie o patrime din minimul net realizat.Parchetul nu prea face nimic mama debitorului a fost martora pe el nul citeaza .A-si inainta direct la Judecatorie sau nu stiti pot inainta la Curtea de apel Targu mures.?La parchet am avut 20zile pentru daca am nemultumiri am si depus plangere dar numi place la parchet .De avocat nu am posibilitate .sunt singura intretinatoare al minorului cu situatie financiara precara si in chirie.va multumesc frumos
Imi cer mi de scuze cam tarziu dar va multumesc din suflet am procedat cum miati scris si intradevar am primit raspuns.Multumesc