avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate ComN

Activitate ComN

Multumesc foarte mult!

SCA IONESCU & NOVAC a scris:

Probabil în cartea funciara sunteți ambele surori proprietare pe suprafața de 10ha. Dacă ambele surori vindeți terenul, nu e nevoie sa îl împărțiți înainte.

Buna seara. Eu si sora mea avem in comun 10 ha teren arabil dat in arenda. Cu 2 ani in urma am facut cadastru pt tot terenul parintilor nostri. Intrebare, daca acum vrem sa-l vindem trebuie sa refacem cadastru cu 5 ha fiecare sau putem vinde cu vechiul cadastru si actele de mostenire de la parinti? Multumesc
In data de 15.07.2023 chiriasul de cetatenie straina a plecat din Ro si nu s-a mai intors. Eu i-am strans bagajul si am anuntat-o telefonic pe doamna care tine legatura cu familia lui dar nu vrea sa ia bagajul iar nici eu nu am unde sa-l tin. Nu am o adresa a doamnei sa-i trimit o scrisoare recomandata. Legal , cat timp trebuie sa-i tin bagajul? Nu are obiecte de valoare doar haine si un calculator
Va rog mult sa-mi spuneti daca avand un teren agricol extravilan de 5 ha , cu contract de arenda pe 7 ani il pot vinde si daca da cum sunt conditionata? Trebuie sa astept sa treaca cei 7 ani sa-l vand? Multumesc
Agentia l-a adus

mitabiciclista a scris:

Te mai protejezi și singur.Incerci să "mirosi " pe cine bagi în casa.Daca nu te pricepi să citești oamenii apelezi la o agenție imobiliară și îți caută ei după criteriile tale de selecție.Putin efort trebuie să facă și proprietarul pentru interesul lui.

Multumesc. Pe cine sa chem pentru constatare? Sa se intocmeasca un proces verbal al pagubelor

gi-jane2 a scris:

Trebuie sa ii dati pe chiriasi in judecata, alta cale nu e.

Eu sunt proprietarul. Am garantie 1700 de lei dar nici pe departe sa acopar pagubele. Peretii sunt murdari, jegosi de la mainile murdare, canapeaua cea noua este patata, salteaua este inutilizabila si aruncata intr-un colt, usa stricata...etc. Paguba este mare, cred ca in jur de 10000. Zugraveala, canapea, usa termopan...

Adrian ALBU a scris:

Nu am auzit săă existe, dar nu este exclus. Dacă aveți astfel de temeri sau experiențe, solicitați plata unei garanții de către proprietar.

Buna seara. Ma intrebam daca exista o organizatie non guvernamenta ce ar sustine drepturile proprietarilor de locuinte ce le dau cu chirie. Sunt probleme specifice proprietarilor ce dau in folosinta locuinta cu contract legal, dar legea nu consider ca ne ajuta prea mult cand chiriasul distruge tot, judecata? Dureaza poate ani, iar cand chiriasul este strain si pleaca din tara..... Multumesc,
Buna seara. Mama (care are varsta de 86 de ani) vrea sa ne doneze mie si surorii mele casa ( bineinteles in cote egale) Este vreun impediment varsta mamei? Multumesc
Buna ziua,
Am o problema cu vecinii de bloc! Am achizitionat in 2020 o garsoniera la parterul unui bloc din Constanta, locuinta inchiriata cu contract anaf. in fata locuintei , in limitele apartamentului, era deja ingradita o mica gradinita de flori cu un gard de 1.5m din sarma si asigurat cu lacat ( zona este langa tabara de tigani din zona si deja apartamentul a fost spart de 2 ori!!) Vecinul de la etajul 2 care are in exteriorul blocului si deasupra scarilor de intrare in imobil, si-a aruncat chilotii murdari ca sa-i dau cheia de la lacat, atunci am desfiintat lacatul !! Acum am am pus pe o parte a gardului o plasa textila de protectie, care deja a iscat polemici in randul vecinilor. Ce ma sfatuiti sa fac?? Multumesc mult pentru sfaturi si ajutor, sunteti minunati! O zi frumoasa!