avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate alexandrasonya

Activitate alexandrasonya

Buna seara am o problema cu o instintare de executare silita venita din partea anaf.In urma celor 2 ani de covid si a unor probleme de sanatate am ajuns in imposibilitate de plata suma fiind in jur de 11000 de roni ,eu am o casa de la bunica mea obtinuta prin contract cu uzurfuct viager in care si locuim voiam sa stiu daca imi pot executa silit casa sau doar conturile si bunurile mobile eu le voi trimite o notificare pentru a incerca sa esalonez plata .Va multumesc
buna seara am o intrebare dupa ce am facut contractul de vanzare cumparare masina apare automat in evidenta fiscala a cumparatorului sau la primarie sau trebuie sa se duca cu actele si sa o ia la fiscla pe numele lui .Am citit ca , daca nu inmatriclueaza masina in termen de 90 de zile i se suspenda inmatricluarea ,dar taxele ii vin automat de la primarie ca asa am citit pe anumite forumuri sau raman si taxele si inamtricularea in aer pana se duce sa inscrie masina va multumesc
Buna ziua as avea nevoie de indrumare intr o problema .Problema ar fii in felul urmator am avut o masina pe numele meu masina a fost instrainta nu mai am acte sau contract de vazare cumparare cum as putea sa o scot de la fiscal avand in vedere ca are taxa de peste 6000 de roni pe an si masina este deja instrainata de 2 ani .Am citit pe forum ca au fost persoane care au scos masina de la fiscal pe baza unei declaratii notariale si in aceasi masura am citit ca ar fii nevoie de un proces .Daca este nevoie de procesc cat dureaza si cum trebuie sa procedez? Iar pentru persoanele care doresc sa intrebe cum a disparut masina si am ramas fara acte sau conttact de vanzare cumparare masina a fost doare in acte a mea atat
Răspuns la discuția calomnie defaimare
multumesc mult de tot
buna ziua as avea nevoie de o indrumare din partea dumneavoastra.Problema ar fii urmatoare in apropierea casei mele exista o fiinta care tot imi aduce diferite acuze ,barfe calomini lucrurile intaplanduse de cativa ani.Eu personal am ignorato o lunga perioada de timp stiind ca acest gen de persoane nu se vindeca nici o data iar acuzatile erau fara un fundament .Mai nou stimbaila finta ia auds aceste elucubrati la cunostinta si concubinului meu ca consum droguri,ca ma prostituez,ca plec noaptea de acasa beau si ma drogez o lista foarte lunga .Dupa o lunga discutie cu concubinul am zis ca am sa merg sa fac un test poligraf si un examen toxicologic pentru a se vedea clar daca eu am consumat ori ce fel de substante.Ce ma sfatuiti sa fac in legatura cu perosna ca ma adus la exasprare eu nici macar nu ii cunosc numele complec si ia ma hartuieste ma calomniaza ma defaimeaza deci pur si simplu nu mai stiu ce pot face .Va rog sa ma ajutati cu un sfat o indrumare sunt mama a doua fete si nu e noraml ce se intampla pot so dau in judecata pentru calomine si deifaimare si cer sa aduca probe solide pentru toate acuzatile pe care mi le aduce va multumesc anticipat
buna ziua am o intrebare doresc sa scot o masina de la fiscal am doar contractu de vanzare cumparare in rest nu mai am nimic la directai de taxe si impozite la sectorul 5 pe site se cer urmatoarele :
Actul de instrainare a unui mijloc de transport (contract de vanzare-cumparare/ certificat de distrugere/ certificat de mostenitor/ hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila etc) – in 5 exemplare;
Certificat de radiere, dupa caz;
Declaratia de scoatere din evidenta;
Copie act de identitate;
Termenul legal de depunere a declaratiei pentru scoaterea din evidenta fiscala a unui mijloc de transport este de 30 de zile. Depunerea peste termen se sanctioneaza cu amenda conform Legii nr. 227/2015 privind Codul Fiscal. am nevoie si de alte acteva inafar de buletinul meu si contractul de vanzare cumparare dupa cum apare ? multumesc
Autoturismul este functional unde a ajuns nu stiu eu am rupt legatura cu ruda respectiva si nici autoturismul nu lam vazut dar din surse sigure stiu ca se circula cu el eu vreu doar sal scot de la fiscal fara a ma duce sal declar furat la politie care ar fii varianta va multumesc

ynocentta a scris:

Pentru analiza si eventual raspuns la obiect este necesar sa furniozati date relevante
Care este situatia respectivului autoturism,mai exista fizic sau a fost predat la operator economic acreditat?
Conditionat de situatia concreta cu care va confruntati exista variante pentru solutionare
Reveniti cu detalii

Buna seara am o mica problema am ramas cu o masina pe numele meu si nu pot so scot de la fiscal nu am acte masina nu a fost a mea a fost a unei rude si ma lasat pe mine cu ia la fiscal cum pot so scot
Buna seara as avea o nelamurire si as dori daca se poate sa ma ajute cineva cu un sfat.Sunt mama unei fetite de 4 ani si doresc sa ma mult din localitate cu fetita tot in tara in acte apar doar eu taticul fiind ocupat si ne avand timp sau placere sa vina sa o recunoasca se mai intereseaza de ia cam de 2 ori pe ani cand vine in tara asta daca are timp .Stiu ca legal el nu are drepturi si nici obligati am incercat sa ii explic ca doresc sa schimb domiciliul pt binele fetitei el neefind de acord si amenintandu ma ca in cazul in care voi face acest lucru el ma va da in judevata ca sa isi recunoasca copilul si va cere instantei sa ma mut inapoi in localitate sau sa imi ia fetita .Eu nu iam ingradit dreptul de a o vedea si nici nu intentionez sa o fac dar as dori sa stiu daca are aceasta posibilitate sa ma oblige sa ma intorc inapoi sau mai rau sa imi ia fetita va multumesc anticipat
Va multumesc