avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1054 soluții astăzi
Forum Activitate loganu2

Activitate loganu2

Buna ziua,,un sfat va rog frumos.Am divortat,am facut partajul acum 4 luni ,am platit sulta pt cota parte fostei sotii pt apartament si ea refuza sasi ia lucrurile personale (Haine ) pe motiv ca nu are timp. Ea a parasit apartamentul acum 4 luni.Ce pot sa dac in aceasta situatie tinand cont ca sant haine de valoare (2000-3000) euro aproximativ ,banuiesc ca nu am dreptul sa le arunc .va multumesc
Discuție Partaj
Buna ziua ,imi cer scuze ca revin din nou pozele de la nunta noastra in care apar numai eu cu familia mea .nu sant lucruri personale si nu ar fi avut voie sa le ia din casa?
Discuție Partaj
Buna ziua,un sfat va rog frumos,in urma divortului am facut partajul voluntar cu fosta sotie in care este specificat faptul ca in urma plati unei sume de bani ea renunta la toate bunurile dobandite impreuna.Suma care a fost achitata si actele facute la notar.Ulterior ea a mai locuit in ap circa 3 sapt.timp in care si-a adunat lucrurile proprii ,dar in aceasta perioada au disparut din casa pozele de la nunta noastra,poze cu o valoare sentimentala deosebita pt ca unele erau facute acasa la parintii mei cu bunici,cu toata familia .
Cum pot sa -mi recuperez acele poze,si unde sa ma adresez pt ea nu mai raspunde nici la telefon nici la sms.Va multumesc mult
Discuție Divort
Buna ziua sotia a depus cerere de divort in instanta si a achitat taxa de divort de 100 ron motivand ca duce o lipsa acuta de bani si un compirtament intolerabil al meu si instanta a acceptat acest lucru si eu demonstrez ca la data respectiva noi detineam un cont bancar comun unde exista o suma destul de mare de euro si tot odata ea mai incasa o suma de bani din chiria unei garsoniere proprietate personala ce urmari ar putea avea asupra ei va multumesc
Discuție Divort/ partaj
Buna ziua pe perioada divortului si ulterior a partajului investiiile in apartament pentru reparatii curente cum se impart in cazul in care unul dintre soti nu doreste sa contribuie financiar ce se poate face? Multumesc
Discuție partaj
Buna ziua un sfat va rog in 2007 am cumparat impreuna cu sotia un ap cu 50000 euro din care 18000 euro vin de la parintii mei 6000euro de la parintii ei 3000 euro din credit de nevoi peronale pe numele meu pentru care la sfarsit sau platit 6000euro pe care lam achitat din diurna nu din salariu si restul au fost din vanzare unui imobil cumparat cu bani de la nunta intrebare
Cum se imparte acest imobil in cazul unui partaj va multumesc
Discuție partaj
Buna ziua un sfat va rog lucrez ca sofer in comunitatea europeana de 6 ani in tot acest timp sotia a ridicat din motive de siguranta si cu acordul meu anumite sume de bani din contul meu exista extras de cont de fiecare data cand am venit acasa sumele existau acum a introdus divortu si au disparut si bani motivand ca bani ce iam vazut eu de fapt erau luati imprumut de la parintii ei si returnati dupa ce plecam eu si cei trimisi de mine au fost cheltuiti in scopuri familiale binenteles parinti o sustin ce se mai poate face in acest sens? si cui sa ma adresez va multumesc
Răspuns la discuția partaj
Asta sa inteleg ca daca eu nu- mi cheltui diurna pentru ca ea reprezinta cheltueli de deplasare (hrana cazare etc) trebuie sai dau cota parte sotiiei care

Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin" a scris:

Suma intra in masa partajabila urmand a fi impartita proportional cu cota de contributie a fiecarui sot.

Răspuns la discuția partaj
Asta sa inteleg ca daca eu nu- mi cheltui diurna pentru ca ea reprezinta cheltueli de deplasare (hrana cazare etc) trebuie sai dau cota parte sotiiei care

Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin" a scris:

Suma intra in masa partajabila urmand a fi impartita proportional cu cota de contributie a fiecarui sot.

Discuție partaj
Buna ziua un sfat va rog in cazul unui partaj suma economisita din diurna de deplasare care este in euro si poate fi dovedita cu extras de cont bancar se imparte intre soti eu lucrez ca sofer cu contract pe romania in comunitate europeana si salariu este in lei iar diurna in euro va multumesc