avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Activitate marinescu e

Activitate marinescu e

Multumesc
Bună ziua ,am îngrijit o bătrână de 90 ani ,fără nici o plată sau obligație din februarie până în septembrie 2023 când , la sugestia ei ,am făcut contract de întreține și act de dezmembrare pt un corp de casă nelocuit . Am locuit non-stop o lună și jumătate și am și dormit cu ea in pat dar nu am mai vrut asta și, din acest motiv au început șicanările și nemulțumirile ei referitoare la mine,culminând cu izgonirea mea . Acum sunt acționată in judecată pt anularea contractului de întreținere . Menționez că am respectat contractul de întreținere,și sunt de acord cu anularea acestui contract, dar această casă era înregistrată la OCPI ca și anexă , acte de cadastru nu a avut, eu am plătit și contractul de întreținere,și cadastristul pt măsurători, taxa pt dezmembrare, taxe de urgență , pentru care am chitanțe. Vă rog să îmi spuneți cum pot să-mi recuperez sumele folosite ca și taxe ,și dacă mă pot prezenta fara avocat în instanță. Mulțumesc .
Bună ziua ,am făcut un credit ipotecar pe un apartament proprietate comună cu fostul sot,credit ce se achită la sfârșitul anului 2023 . In prezent suntem divorțați dar nu am făcut partajul din cauza acestui credit . Vă rog să îmi spuneți dacă putem face partajul înainte de achitarea creditului,urmând a eu să plătesc restul de credit până la atingerea sumei . Mulțumesc
Răspuns la discuția reintegrare in spatiu
multumesc
Răspuns la discuția reintegrare in spatiu
multumesc . va rog , o astfel de notificare se intocmeste de avocat , de mediator sau o pot compune si expedia chiar eu. eventual un mesaj telefonic sau o convorbire telefonica inregistrata ?
In urma nenumaratelor scandaluri din familie , in urma cu 3 1/2 ani am parasit sotul si apartamentul dobandit in comun , si m-am mutat in alt judet . Mi-am refacut viata alaturi de un alt barbat , la adresa caruia mi-am facut mutatia . Si fostul sot si-a facut o relatie si, nici el nu locuieste in acel apartament , ci la mama sa . Din cauza gravelor probleme de sanatate ale mamei mele , doresc sa ma intorc in judetul originar , la vechea adresa , la mama mea nefiind posibil . Deoarece fostul sot a schimbat yala de la usa , eu nu am actul de proprietate al apartamentului ( nici macar o copie ), iar pe buletin apare noua mutatie , cum ma pot intoarce totusi in apartamentul meu . Mentionez ca mi-am luat doar obiectele strict personale , nu am divortat , nu am facut partaj si nu exista copii minori . Multumesc
Răspuns la discuția pensie alimentara
multumesc
Fiul meu a divortat de mama copilului sau acum 10 ani , stabilindu-se si pensia alimentara . Nu a platit niciodata si a si plecat din tara unde , neavand de lucru decat sporadic , nu a avut de unde sa plateasca .Fara sa avem vreo intelegere , eu am hotarat sa platesc aceasta pensie prin mandat postal unde , la expeditor apare fiul meu, cu adresa mea . Acum , avand varsta de 71 ani , si o situatie economica precara, nu cred ca voi mai putea sa platesc aceasta pensie alimentara . Avand in vedere ca fiul meu vrea sa se intoarca anul viitor in RO , dar nu doreste sa se angajeze prea curand , va rog sa imi spuneti daca fiul meu va fi urmarit pentru pensia neplatita de mine mai departe, ce i se poate intampla ,( nu are domiciliul la mine ) , daca tot eu va trebui sa o platesc ? Multumesc
am iesit la pensie din Constanta si , in urma unui proces de divort in care sunt implicata, m-am mutat in Caras-Severin. Am obtinut viza de resedinta valabila un an, pana in februarie 2019, Cu aceasta ocazie , in februarie , am trimis cerere de transfer al dosarului , insotita de copia CI cu noua adresa ,si o copie a unui cupon de pensie . Constanta a transferat dosarul la Resita , dar cjp Resita a returnat dosarul Constantei sub motivul ca mutatia nu e definitiva ci temporara( In legile in vigoare nu este mentionata in nici un paragraf tipul de mutatie necesar,resedinta sau rezidenta) .Asfel , acum nu stiu unde e dosarul meu si am ramas si fara pensie pe iunie si iulie , desi am card de pensii . Ce sfat imi dati , va rog pt rezolvarea situatiei ? Multumesc
Din motive personale, am parasit domiciliu conjugal, si m-am mutat in alt judet , unde am obtinut viza de resedinta pt un an .Doresc sa stiu daca pot obtine mutare de resedinta la noua adresa (mentionez ca nu sunt divortata , la vechea adresa a ramas fostul sot de care sunt despartita in fapt de doi ani , si nu am copii minori sau in intretinere), unde am gasit pe cineva cu care convietuiesc