avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Activitate Ana-maria11

Activitate Ana-maria11

In primul rand,vecinul nu locuieste acolo,momentan acolo e ca la santier, in al doilea rand dv. vorbiti in necunostinta de cauza. Tevile sunt situate cu o palma mai jos de tavanul vecinului. Tevile mele,da? Ar trebui sa sparg placa de ciment ce separa etajele se pot repara,implicit tavanul vecinului. Ar fi mai in regula sa fac asta decat sa deranjez vecinul. Scuzele mele in acest caz. Avem obligatii si noi ca locatari, nu doar drepturi.
Buna ziua! Stau la bloc,iar sub mine s-a mutat recent o persoana care s-a apucat de renovari. A constatat ca de la tevile de scurgere ce vin din apartamentul meu curge apa. Eu doresc schimbarea inregii instalatii de scurgere a apei,bineinteles pe cheltuiala mea,ca problema este la mine, dar problema este cu vecinul care spune ca imi permite sa intru in locuinta decat dupa ora 19.00, ora la care niciun instalator nu lucreaza. Lucrarea este complexa si nu doresc doar simpla reparatie pentru a scapa usor,ci doresc inlocuirea instalatiei pentru a nu avea probleme pe viitor. Cum procedez cu vecinul care nu doreste sa imi ofere ore rezonabile pentru a rezolva problema? Exista vreo lege care spune ca este obligat sa imi permita accesul sa fac reparatiile? Multumesc!
Am citit inainte sa semnez, am intrebat in ce consta acea declaratie notarul care se ocupa de succesiune. Mi s-a spus doar sa declar ca tata nu a deschis succesiune dupa bunica, nu a spus nimeni ca este declaratie de acceptare/ neacceptare a succesiunii, daca aveam cunostinte juridice, nu ajungeam aici. Notarul la care am facut declaratia chiar m-a intrebat daca doresc sa accept succesiunea, iar eu am raspuns ca da, ce s-a facut mai departe,deja stim rezultatul.
Revocare declaratie pe propria raspundere
Buna seara! Se poate revoca o declaratie pe propria raspundere autentificata la notar?
Am fost inselata de catre sora mea si notarul ei care se ocupa de succesiunea bunicilor,implicit a tatalui nostru. Tatal a decedat la diferenta de 10 luni de mama sa, nu s-a facut succesiunea bunicii. Am fost sunata de catre notar ca sa merg sa dau declaratie ( eu locuind in alt oras decat de cel in care se dezbate succesiunea) ca tatal meu nu a deschis succesiunea dupa bunica, eu in calitate de mostenitor al tatalui. Nu mi s-a spus in niciun moment ca acea declaratie inseamna ca eu am pierdut orice drept la acea succesiune. La semnarea actelor, surpriza, eu nu sunt nicaieri ca mostenitor deoarece am semnat acea declaratie si se presupune ca tatal meu nu a acceptat succesiunea, implicit eu nu am niciun drept. Ajutati-ma va rog, ce pot face? Se mai poate revoca acea declaratie, tinand cont ca nu mi s-a spus ce urmari ar avea semnarea ei?
Este vorba despre un apartament,din care, conform succesiunii mama avea 50%, sora 25%, iar eu 25%. La succesiune s-a facut partajarea fiecaruia in functie de partea sa din proprietate, ceea ce este partaj, din catr mi s-a spus.Fiecare a primit certificat de mostenitor pentru cota parte din imobil. Apoi mama si sora mea au renuntat la partea lor din proprietate si mi-au donat mie partea lor.
Revocare act donatie. In urma decesului tatalui meu, la succesiune, sora si mama mea au renuntat la dreptul lor succesoral in favoarea mea, facandu-se la partajare act de donatie pentru mine,fara a avea pretentii ulterioare de la mine. In urma unor conflicte aparute intre mine si sora mea, aceasta m-a amenintat ca va merge sa "sparga" acel act de donatie catre mine. Se poate face acest lucru? Mentionez ca acest act de donatie s-a facut la data de 31.01.2022. Multumesc!
Buna ziua! Eu si iubitul meu locuim cu chirie intr-o garsoniera, avnd contract de inchiriere pe 5 ani,din care au mai ramas 4 ani jumatate. Am fost instiintati verbal sa ne cautam alta chirie,deoarece proprietarul vrea sa divorteze si doreste sa ocupe acea garsoniera.
Poate fi acesta un motiv pe care il poate invoca pentru incetarea contractului in mod legal? Stiu ca se propusese o lege in care nu era permisa evacuarea chiriasilor pe timp de iarna,dar nu stiu daca s-a si aprobat. Mentionez ca suntem persoane linistite, nu facem scandal,galagie, avem totul platit la zi, chiria este platita pana la 15 februarie.
Ma intereseaza doar sa stiu daca ne poate inceta contractul din motivul invocat de el, deoarece momentan noi nu gasim alta chirie,fiind perioada de iarna. Va multumesc!
Buna seara! Se poate intocmi proces verbal de instiintare de catre politie? Eram la serviciu,intr-un centru comercial, au venit 2 politisti in civil,s-au recomandat ca fiind de la politie,aveam masca sub nas si mi-au zis ca imi dau amenda 2500 lei. Am reusit sa vorbesc cu ei,sa le explic,mi-au zis ca ma iarta, doar ca trebuie sa le dau datele firmei pentru care lucrez,numele meu si numarul meu de telefon,pentru a ma instiinta ca mi-au adus la cunostinta ca ei mi-au explicat regulile,sa port masca,etc. Problema este ca eu le-am dat aceste date,completate pe un formular,dar nu am citit ce am semnat,m-am pierdut cu firea si nu am mai realizat ce fac. Stiu doar ca scria sus proces verbal,era ca un formular imprimat pe coala A4,cu stema politiei pe fundal. Nu am primit nimic din partea dansilor,nicio hartie. Se poate sa fi dat vreo amenda firmei pentru care lucrez? Mie nu cred,pentru ca mi-au cerut doar numele si prenumele. Va rog sa ma ajutati,va rog din suflet
Si pentru inchiderea contractului are nevoie de copia buletinului meu? Mi s-a parut ciudat ca a tot insistat sa-i trimit poza cu el. Multumesc pentru raspunsuri!
Buna seara! Stau in chirie si avem incheiat contract inregistrat Anaf, doresc sa ma mut si am anuntat si proprietarul de o luna jumatate ca ma voi muta. Problema este la inchiderea contractului la Anaf de ce acte are nevoie proprietarul? Ma tot bate la cap sa ii trimit copie dupa buletin sa inchida contractul, iar mie mi s-a parut cam ciudat. Pana la urma, daca ii trebuie datele mele le gaseste pe contractul care a ramas la el.
Inca o problema, el vrea sa inchida contractul mai devreme, desi eu am platit chiria pana pe 15 luna aceasta, eu m-am mutat, dar nu a venit sa predau locuinta si automat sa-mi restituie garantia. Daca inchide contractul mai devreme e clar ca pot sa-mi iau gandul de la bani, nu?
De ce este nevoie la inchiderea contractului? Un proces verbal? Sau ce anume? Daca aveti si un model mi-ar fi de mare ajutor. Va multumesc!