avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate Raluca72

Activitate Raluca72

Buna ziua. Daca eu am lucrat toata luna decembrie si am fost in preaviz si am prins si 3 zile de preaviz pe luna ianuarie,cand trebuie sa primesc adeverinta cu stagiu de cotizare? Trebuie sa o primesc in februarie dupa ce primesc salariul si pe cele 3 zile lucrate pe ianuarie sau in ianuarie dupa ce primesc salariul pe decembrie? Mulțumesc
Buna ziua. Daca eu stau 14 zile in preaviz, in loc de 20 si angajatorul ma ameninta ca se duce la ITM daca nu stau 20 ce poate face el mai concret? Cu ce poate sa ma afecteze? Mulțumesc
Buna ziua. Daca imi dau demisia de la locul de munca cu data de 26 ianuarie si la noul loc de munca incep pe 1 februarie,zilele dintre cele doua locuri de munca ma afecteaza in vreun fel la adeverinta cu stagiu de cotizare pentru concedii medicale pe care o sa o duc la noul loc de munca? Mulțumesc
Buna ziua. Daca sunt insarcinata,angajatorul ma poate obliga sa lucrez sambata si sa fac ore suplimentare?
Eu nu știu ce a făcut avocatul în dosar, dacă a atașat sau nu, pentru că nu am văzut dosarul, procesul având loc în altă localitate ...
Da, am cerut cheltuieli de judecată, în acele cheltuieli a intrat prețul testului ADN, și când l-am întrebat de ce nu a cerut și onorariul să intre, a spus că onorariul nu intră în cheltuielile de judecată.
Avocatul a acceptat și a spus ca sa nu imi fac griji ca ma va ajuta, ca nu voi plati eu banii astia la final, ii va plati paratul. Dar el nici macar nu a cerut onorariul in cheltuielile de judecata, a spus acum la final ca nu poate sa ceara onorariul..
Acum cum sa ii plătesc eu 7000 de lei(nici nu am posibilitati financiare) in conditiile in care el mi-a castigat doar un nume la rubrica tata in certificatul de naștere?

Bună ziua. Am deschis un proces de stabilire paternitate și am contactat un avocat și am stabilit ca onorariul va fi platit la sfarsit de catre parat. A fost de acord, m-a pus sa semnez un contract de 7000 de lei care va fi platit la final de parat. Eu i-am cerut sa ma recunoasca, sa iau numele de familie si sa ii cer daune morale. Acum am castigat procesul, dar s-a stabilit ca la rubrica tata sa nu mai am liniuta si sa mi se innapoieze banii pe testul ADN. Acum imi cere mie onorariul de 7000 de lei, si nici nu mi-a cerut in cererea de chemare in judecata numele de familie sa il obtin. Vi se pare normal sa platesc 7000 de lei pe nimic, in conditiile in care la unele infatisari s-a prezentat, la altele nu si a trebuit eu sa trag mereu de el? Ce ma sfatuiti sa fac?
Ca să pot schimba numele pe cale administrativă, am nevoie de acordul lui? Ținând cont că din cate pot observa nu pot lua legătura deloc cu el...

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Obligatii morale poate are dar ... sunt morale asa caaaaaaaaa................
Daca refuza sa execute cele din sentinta s-ar putea sa trebuiasca sa va adresati unui executor.
Numele de familie, daca nu ati cerut expres prin sentinta, nu se schimba dar il veti putea schimba pe cale administrativa ulterior.
singurele drepturi LEGALE pe care le aveti fata de tatal dumneavoastra sunt de mostenire.

Bună ziua. Am deschis un proces de stabilire paternitate, să mă recunoască tatăl meu, după 25 de ani, menționez că sunt născut în afara căsătoriei. Am câștigat procesul și s-a stabilit să mi se schimbe certificatul de naștere în care va fi scris la rubrica tata, numele si prenumele lui, și să mi se întoarcă și banii pe testul de paternitate. Am cateva întrebari, dacă nu este menționat in hotararea judecătorească, sa mi se schimbe si numele de familie, adica sa iau numele lui, pot sa imi schimb eu numele de familie dupa sau se trece automat de la judecătorie numele lui de familie? A doua întrebare este ca nu pot să iau legătura cu el sub nicio forma, deoarece avocata lui refuza sa vorbeasca cu mine a zis ca imi da banii pe test si ce mai vreau. Eu cum pot lua legatura cu el acum daca m-a recunoscut, nu are si el niste drepturi morale fata de mine, nu trebuie macar sa imi dea o anumita suma de bani si mie?
De la firma unde lucrez

Cornel Vasile a scris:

De unde sa primiti ?