avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate Doina Valerica

Activitate Doina Valerica

Persoanele care locuiesc în localități afectate de poluare, mai poate beneficia de cei 2 ani reducere la ieșirea pensiei anticipate dacă au lucrat în grupa 1 (speciale)????
Bună ziua!Din data de 27 noiembrie2019, eu am depus dosarul privind acordarea pensiei pentru limită de vârstă și am rămas în continuare în câmpul muncii fără să fac demersul de a mă retrage și cu dorința de a rămâne în continuare la muncă la o întreprindere privată pt mărirea punctului de pensie .Vă rog să-mi spuneți dacă primesc pensie ,mai beneficiez și de șomaj tehnic ???Până la ora actuală am primit șomaj din decembrie de la întreprindere fiind în organizare și eram pe punctul de a începe activitatea din 15 aprilie .Vă mulțumesc anticipat!
Răspuns la discuția Când mă pot pensiona de drept?
Mulțumesc frumos!
Bună seara!Sunt născută pe 14 septembrie 1968 și sunt angajată din data de 4 martie 1986 la C.O.S.T TÂRGOVIȘTE in grupa a doua de muncă și din 2001 aprilie s-a trecut la condiții deosebite (27 ani lucrați).Iar din data de 19 martie 2013 am schimbat locul de muncă și am continuat să lucrez in condiții speciale până la ora actuală(6ani și 7luni și cu noua lege 263/2010 4 luni la an ,vă rog frumos să îmi spuneți dacă mă incadrez la pensie .Total ani lucrați cd.deosebite și speciale 33ani și 5luni.
Răspuns la discuția La ce vârstă mă pot pensiona ?
Data nasterii 14-09 - 1968
Răspuns la discuția La ce vârstă mă pot pensiona ?
Da ați înțeles f.bine .Astept răspunsul dumneavoastră. Vă mulțumesc pentru înțelegere!

Carp Mircea a scris:

Din cele postate eu inteleg urmatoarele:
Ca, din 4/3/1986 si pana la 31/03/2001 ati lucrat in grupa II
Din 01/04/2001 si pana la 18/03/2013 ati lucrat in conditii deosebite.
Incepand cu 19/03/2013 si pana in prezent ati lucrat si lucrati in continuare in conditii speciale.
Rog sa confirmati daca am inteles corect.

Bună seară!Mă interesează și pe mine când mă incadrez la pensie .Am lucrat 26 de ani angajată la 4 martie 1986 in conditii deosebite (grupa 2 ) și din 19 martie 2013 am continuat să lucrez in conditii speciale (grupa 1 ) și la ora actuală sunt in câmpul muncii. Aștept răspunsul dumneavoastră, vă mulțumesc!
Bună ziua!Vă rog să-mi spuneți la ce vârstă mă pot pensiona, Sunt născută pe 14-09-1968 și lucrez de la 17ani si 6luni având vechime de 26ani și 5luni în condiții deosebite și 5ani și 6luni în condiții speciale.Vă multumesc !
Răspuns la discuția Vârsta de pensionare de drept
27 ani deosebite si 5ani speciale
Răspuns la discuția Vârsta de pensionare de drept
27 ani conditii deosebite si 5ani condiții speciale